Nawigacja

Z życia szkoły

2014/2015

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
 


26 czerwca 2015r.odbył się uroczysty apel kończący rok szkolny 2014/2015. Tego dnia uczniowie klasy VI oraz V przygotowali część artystyczną, w której opowiedzieli o trudach codziennej pracy szkolnej i podsumowali miniony czas. Szóstoklasiści podziękowali pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie i edukację, natomiast piątoklasiści pożegnali starszych kolegów – absolwentów szkoły: Małgorzatę Dominiak, Paulinę Jabłońską, Szymona Konopielko, Wiktorię Ościak, Natalię Wieczyńską.

Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Michalewicz, podsumował pracę szkoły w roku szkolnym 2014/2015 zwracając szczególną uwagę na sukcesy uczniów i wynik sprawdzianu zewnętrznego szóstoklasistów. Następnie wręczył rodzicom uczniów zasługujących na szczególne wyróżnienie listy gratulacyjne. Uczniami kończącymi rok szkolny z wyróżnieniem byli:

kl. I: Izabela Gronkowska, Michał Kuros, Hanna Piotrowiak, Karolina Winecka, Oliwia Wrzeszcz;

kl. II: Szymon Piotrowiak, Patrycja Zosińska;

kl. III: Jakub Gnap, Kacper Ziółkowski;

kl. IV: Jan Dominiak (4,83), Weronika Kumorek (4m75), Anna Wardak (5,0);

kl. V: Dominika Kumorek (5,0), Andrzej Trzoski (4,75);

kl. VI: Małgorzata Dominiak (5,27), Wiktoria Ościak (5,1). 

Uczniem roku szkolnego 2014/2015 została Małgorzata Dominiak, uzyskując najwyższa średnia ocen w szkole. Uczennica, oprócz nagrody książkowej, otrzymała również wyjątkową niespodziankę – nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. ufundowaną przez sołtysa wsi Surowa, pana Stanisława Perczyńskiego.

W czasie apelu wyróżniono również uczniów, którzy nie opuścili w całym roku szkolnym ani jednego dnia nauki. Są to: Patryk Melski (kl. I), Jakub Gnap (kl. III), Małgorzata Dominiak (kl. VI).

Prezes jednostki OSP Lubanice, obecny w czasie apelu, wręczył uczniom brązowe oraz srebrne odznaki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych za zaangażowanie w działalność jednostki i reprezentowanie jednostki w Ogólnopolskim Konkursie „Młodzież zapobiega Pożarom” oraz w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych.

Uczniowie obdarowani licznymi nagrodami, a przede wszystkim posiadający świadectwo ukończenia poszczególnych klas, w bardzo dobrych humorach rozpoczęli długo oczekiwane i zasłużone wakacje.  


Koniec Roku Przedszkolaków

 

24 czerwca rok przedszkolny zakończyły dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Lubaniach. Maluszki przygotowały z tej okazji część artystyczną, w czasie której odtańczyły poloneza, recytowały wiersze i śpiewały piosenki o wakacjach. 5 i 6-latki od września rozpoczną naukę w szkole, a ich młodsi koledzy przejdą do oddziału przedszkolnego, w którym rozpoczną roczne przygotowanie szkolne.


Wycieczka do Parku Mużakowskiego i Geoparku

18 czerwca uczniowie klas IV-V wzięli udział w jednodniowej wycieczce do parku Mużakowskiego i Geoparku „Łuk Mużakowa”. Dzieci miały możliwość zwiedzenia polskiej i niemieckiej części parku księcia Pucklera oraz zamków znajdujących się na terenie posiadłości. Ponadto mogły podziwiać atrakcyjne pod względem geologicznym i krajobrazowym tereny po dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego „Babina”. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wyjazd był współfinansowany przez Radę Rodziców i sponsorowany dodatkowo przez jednego z rodziców, który zapewnił prowiant na ognisko.


Kwiaty ogrodowe

12 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na Rękodzieło Artystyczne „Kwiaty ogrodowe” organizowanego przez MDK w Krakowie. Małgorzata Dominiak uczennica klasy VI Szkoły podstawowej w Lubanicach wzięła udział w tym konkursie i przesłała organizatorom własnoręcznie wykonany z krepiny bukiet kwiatów. Praca została doceniona, a jury konkursu przyznało jej tytuł laureata i III miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI. Gratulujemy!


Wycieczka do Krakowa

  

W dniach 09-12 czerwca uczniowie klasy VI wraz z opiekunami przebywali na kilkudniowej wycieczce w Krakowie. Dzieci zwiedziły dawną stolicę Polski, z jej głównymi zabytkami: Wawelem, Kościołem Mariackim, Sukiennicami, Kazimierzem. Miały również okazję zwiedzić zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Czterodniowy pobyt w grodzie Kraka był dla nich niezapomnianym przeżyciem. Pomimo zmęczenia, uznały ten wyjazd za atrakcyjne i ciekawe doświadczenie.


Portret Żarskiego Bazyliszka

01 czerwca uczeń klasy II Szkoły Podstawowej w Lubanicach Szymon Pietrowiak odebrał w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego dyplom oraz nagrodę za zajęcie I miejsca w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Portret Żarskiego Bazyliszka” w kategorii klas I-III. Gratulujemy!


Dzień Dziecka i Sportu

  

01 czerwca w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Dziecka i Sportu. Tego dnia wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji profilaktycznej „Mały Ratowniczek”, w czasie której przypominali sobie, jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto dowiedzieli się, kiedy i w jaki sposób opatrywać rany oraz jak wzywać pomocy specjalistycznej. Ogłoszono  także wyniki zorganizowanej 7 maja Szkolnej Olimpiady Ratowniczej. I miejsce w konkursie zajął, zdobywając 20 punktów, Jan  Dominiak (kl. IV), II miejsce z 18 punktami 0 Wiktoria Ościak (kl. VI), III miejsce – 17 punktów – Małgorzata Dominiak (kl. VI).

Następnie dzieci wzięły udział w zabawach sportowych rozgrywanych przy stanowiskach: rzut piłeczkami pingpongowymi do słoików, przechodzenie pod poprzeczką, rzut piłkami to tablicy, przeciąganie liny, malowanie plakatu, tor przeszkód. W każdej z konkurencji wyłoniono zwycięzcę, który został nagrodzony medalem. Dodatkową atrakcją była możliwość przejażdżki bryczką, którą zorganizował sołtys wsi Surowa – pan Stanisław Perczyński. Wszystkie dzieci otrzymały też upominki zakupione przez wychowawców, a zasponsorowane przez Radę Rodziców.


Wycieczka do Wrocławskiego ZOO

   

Dnia 20 maja 2015r. uczniowie klas 0-III wzięli udział w wycieczce do wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Wyjazd, pomimo niesprzyjającej aury, był doskonałą okazją do poznania egzotycznych zwierząt zamieszkujących ZOO. Największą atrakcją dla wszystkich dzieci była wizyta w Afrykarium, w którym można było podziwiać okazy fauny żyjące w ciepłych morzach i oceanach. Ponadto maluchy miło spędziły czas oglądając inne zwierzęta i mając możliwość karmienia mieszkańców mini Zoo- kózek, kur, owieczek. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w ZOO, którą z pewnością zapamiętają na długo. Wycieczka w znacznej mierze została dofinansowana ze środków Rady Rodziców.


Święta Majowe w Lubanicach

     

30 kwietnia uczniowie klas IV-VI pod opieką pani Marioli Piotr przygotowali i zaprezentowali całej społeczności uczniowskiej montaż słowno-muzyczny związany z obchodami Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Wszystkie dzieci mogły dowiedzieć się, dlaczego obchodzimy te właśnie uroczystości oraz jaka jest ich historia. Apel był więc okazją do upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, a także do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych osób.


Wycieczka do ZZO w Marszowie

     

29 kwietnia uczniowie klas II-VI Szkoły Podstawowej w Lubanicach zostali zaproszeni do zwiedzenia Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Tego dnia dzieci mogły zobaczyć, na czym polega praca w sortowni odpadów i jak powinno się sortować śmieci, aby nie zanieczyszczać środowiska. Na początku wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni do zwiedzenia hal, w których przeprowadza się sortowanie odpadów. Następnie pani przewodnik pokazała dzieciom boksy, w których poszczególne rodzaje odpadów oczekują na odbiór przez firmy recyklingowe, a także miejsce przetwarzania bioodpadów w kompost. W dalszej kolejności w pomieszczeniu ekoszkoły uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych polegających na utrwaleniu wiadomości o sortowaniu odpadów i o tym, z czego można zrobić kompost w warunkach domowych. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów pamiątkowe gadżety – długopisy, kredki oraz naklejki z logo zakładu i mógł wpisać się do kroniki odwiedzin firmy.


Szkolny Sejmik Ekologiczny

  

16 kwietnia uczniowie wszystkich klas wzięli udział w Szkolnym Sejmiku Ekologicznym. Odbył się on również w świetlicy wiejskiej w Lubanicach i miał na celu zapoznanie uczniów z problemem ograniczania bioróżnorodności we współczesnym świecie. Dzieci miały okazję wysłuchać prezentacji tekstu inscenizowanego przygotowanego przez drużynę biorącą udział w XVII Gminnym Sejmiku Ekologicznym oraz krótkiej prelekcji dyrektora szkoły na temat różnorodności biologicznej. Ponadto młodsze dzieci wykonywały pracę plastyczną związana z bioróżnorodnością, a starsi uczniowie pracowali nad rozwiązaniem zadań i łamigłówek, umieszczonych w gazetce okolicznościowej.


Ogólnopolski Sprawdzian Zewnętrzny Szóstoklasistów

01 kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie klasy VI przystąpili do napisania pierwszego ważnego egzaminu. Tego dnia przeprowadzony został Ogólnopolski Sprawdzian Zewnętrzny Szóstoklasistów zorganizowany przez CKE. W naszej szkole w tym roku do sprawdzianu przystąpiło 5 uczniów. W części pierwszej rozwiązywali test polonistyczny i matematyczny, natomiast w części drugiej test z języka niemieckiego. Na wyniki sprawdziany musimy poczekać do końca maja.


Dzień Samorządności Uczniowskiej - Dzień Talentów - Korowód Wiosenny

    

21 marca zorganizowaliśmy po raz kolejny Dzień Samorządności Uczniowskiej. Składowymi tego dnia były: akcja „Znam swoje prawa i obowiązki” – związana ze znajomością praw i obowiązków dzieci, „Dzień talentów” organizowany w związku nadaniem szkole tytułu „Szkoły Odkrywców Talentów” oraz korowód wiosenny zakończony ogniskiem i paleniem Marzanny.

W czasie akcji „Znam swoje prawa i obowiązki” uczniowie wszystkich klas przypominali sobie znajomość praw i obowiązków, jakie dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczno-literacki na pracę poświęconą prawom i obowiązkom. Każdy uczestnik konkursu opowiedział, co przedstawia jego praca, a uczniowie, którzy zredagowali opowiadania lub listy, przeczytali je na forum.

Po przerwie odbył się pokaz talentów uczniowskich. Każda klasa prezentowała mocne strony i umiejętności, jakie zostały odkryte wśród jej uczniów. Nie zabrakło wiec pokazów sprawnościowych, piosenkarskich, gry na instrumentach, malowania i szkicowania, szybkiego liczenia w pamięci, recytacji, czy umiejętności manualnych. Każdy uczeń szkoły tego dnia miał okazję zaprezentowania innym dzieciom i osobom dorosłym swoich osiągnięć i uzdolnień.

Ostatnim punktem Dnia Samorządności był korowód wiosenny poprowadzony ulicami wsi, w celu przepędzenia zimy, a powitania upragnionej i długo oczekiwanej wiosny. Harcerze przygotowali z tej okazji kolorową Marzannę – symbol mijającej zimy. Młodsze dzieci wykonały gaiki i kolorowe kwiaty, symbolizujące wiosnę. I tak przystrojeni ruszyliśmy na poszukiwanie wiosny. Głośne krzyki i dźwięki wydobywające się z niesionych instrumentów miały przepędzić zimę i powitać wiosnę. Po powrocie na plac szkolny, rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy, uzyskane dzięki sponsoringowi, kiełbaski. Na koniec spaliliśmy Marzannę i pożegnaliśmy ją – aż do kolejnej zimy.


Wycieczka - Żarki Wielkie - hodowla danieli

     

16 marca uczniowie klas I-III wzięli udział w wyjeździe do Żarek Wielkich, gdzie mogli oglądać hodowlę danieli. Dzieci miały możliwość poznania warunków życia i wymagań życiowych ssaków, mogły je też karmić i obserwować ich zachowania. Gospodarze zorganizowali dla nich ognisko i pieczenie kiełbasek. Następnie dzieci zwiedziły skansen łużycki w Buczynach, gdzie przechowywane są pamiątki po dawnych mieszkańcach naszych terenów.


Konkurs - „Młodzież zapobiega pożarom”

13 marca w Złotniku odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę i jednostkę OSP Lubanice, w kategorii uczniów szkół podstawowych, reprezentowali: Jan Dominiak (kl. IV), Małgorzata Dominiak (kl. VI) oraz Natalia Wieczyńska (kl. VI). Każdy uczestnik konkursu zobowiązany był do rozwiązania testu OTWP, a następnie do udzielenia odpowiedzi na wylosowane wcześniej pytania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Udział naszych zawodników zakończył się wielkim sukcesem, gdyż zdobyli oni: II miejsce – Małgorzata Dominiak, III miejsce – Jan Dominiak, IV miejsce – Natalia Wieczyńska. Małgorzata Dominiak została zakwalifikowana do etapu powiatowego tegoż konkursu, który rozegrany zostanie 26 marca w jednostce PSP Żary.


Bal karnawałowo - walentynkowy

  

12 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole bal karnawałowo-walentynkowy. Przed południem swoją zabawę miały młodsze dzieci – przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III, natomiast po południu rozrywce oddawali się starsi uczniowie szkoły. Oprócz tańców opiekunowie przewidzieli na ten dzień liczne atrakcje i konkursy indywidualne oraz grupowe. Każde dziecko otrzymało także słodki poczęstunek ufundowany ze środków Rady Rodziców.


Święto Poezji

02 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole Święto Poezji, czyli Szkolne Eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie wszystkich klas prezentowali się w dwóch grupach wiekowych: klas I-III oraz IV–VI. Każdy z uczestników przygotowywał do recytacji jeden utwór: wiersz lub fragment prozy. Wykonaniom przysłuchiwała się komisja konkursowa w składzie: Wioleta Bednarczyk, Małgorzata Dobroń oraz Katarzyna Dominiak. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło wyróżnić: Michała Kurosa (kl. I), Kacpra Ziółkowskiego (kl. III), natomiast w  starszej grupie wiekowej wyróżnienie otrzymała Małgorzata Dominiak (kl. VI). Wyróżnieni uczniowie będą reprezentowali szkołę w Gminnych Eliminacjach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się w dniach 04-05 marca w Mirostowicach Dolnych.   Gratulujemy!


Ferie

W czasie ferii zimowych, przypadających w tym roku szkolnym w terminie 16.02 – 27.02, uczniowie naszej szkoły mieli zorganizowane dwa wyjazdy uatrakcyjniające czas wolny od zajęć dydaktycznych. 17 lutego odbył się wyjazd do kina „Pionier” w Żarach na film „Pingwiny z Madagaskaru III”, natomiast 24 lutego starsi uczniowie wzięli udział w wyjeździe i zabawach zorganizowanych na basenie „Wodnik” w Żarach. Oba wyjazdy zostały dofinansowane ze środków Rady Rodziców.


Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia młodsi uczniowie naszej szkoły zaprosili swoje babcie i swoich dziadków na występy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Maluchy przygotowały z tej okazji zarówno część artystyczną, prezenty dla dziadków, jak i słodki poczęstunek. Były wic wierszyki, piosenki, tańce, jasełka, moc uśmiechów i wzruszeń wywołanych prezentacjami pociech z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. Zaproszeni gości spędzili ten dzień w miłej atmosferze, mieli okazję do spotkań ze znajomymi i do obejrzenia występów swoich wnucząt.


Filharmonia – Lubuskie Biuro Koncertowe

12 stycznia z kolejnym już koncertem gościliśmy w naszej szkole Lubuskie Biuro Koncertowe. Muzycy przygotowali i zaprezentowali dzieciom muzykę A. Vivaldiego, która obrazowała baśń „O Dwunastu Miesiącach”. Dzieci nie tylko wysłuchały opowieści i fragmentów muzycznych, ale dowiedziały się również, jak wygląda obój, flet boczny i prosty oraz keyboard. Poznały wzruszającą opowieść o Nastusi, jej niedobrej macosze i pomocnych miesiącach.


Wigilie klasowe i wigilia szkolna

   

19 grudnia w przeddzień przerwy świątecznej zorganizowaliśmy w naszej szkole wigilie klasowe i wigilię szkolną.

W trakcie spotkań klasowych uczniowie przygotowali poczęstunek, zaśpiewali kolędy, porozmawiali o planach świątecznych i tradycjach kultywowanych w ich domach. Każdą klasę odwiedził również wysłannik świętego mikołaja – czyli pan dyrektor, złożył uczniom najserdeczniejsze życzenia oraz poczęstował słodyczami.

Następnie wszyscy uczniowie udali się do kościoła, aby uczestniczyć we Mszy Świętej odprawianej w intencji zmarłej w ubiegłym roku pani Beaty Raginia.

Ostatnim punktem dnia był udział uczniów w spotkaniu jasełkowym przygotowanym przez dzieci przedszkolne, pierwszoklasistów oraz dziewczynki z klas iv i V pod kierownictwem opiekuna grupy teatralnej – pani Wiolety Bednarczyk. Maluszki z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w odgrywane przez siebie role, a nauka płynąca z inscenizacji wzruszyła starszych kolegów i dorosłych. Wśród gości zaproszonych przybyłych na te uroczystość byli: Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek, sołtysi wsi Lubanic i Surowej, przewodnicząca Rady Rodziców. Szkolne spotkanie wigilijno-opłatkowe poprowadził ks. Proboszcz – Robert Decker.


Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

16 grudnia w naszej szkole przeprowadzono Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Przebiegał on w dwóch kategoriach – dzieci młodszych i uczniów klas IV-VI. W konkursie zaprezentowało się po kilka podmiotów wykonawczych z każdej grupy. Komisja konkursowa w składzie – p. L. Kliszczak, p. W. Bednarczyk, p. W. Kłębukowska po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiły wyróżnić, a tym samym nominować do konkursu gminnego: Dawida Jakubowskiego (kl. III), Annę Wardak (kl. IV) oraz trio: Małgorzatę Dominiak (kl. VI), Dominikę Kumorek (kl. V) i Weronikę Kumorek (kl. IV).


Konkurs Bożonarodzeniowy

12  grudnia w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Bożonarodzeniowym. Naszą szkołę w konkursie reprezentowało ponad dwadzieścia prac, których autorzy otrzymali upominki i dyplomy uczestnictwa. Nagrody i wyróżnienia w tegorocznej edycji zdobyli: Kacper Ziółkowski (kl. III), Jan i Małgorzata Dominiak z rodzicami, Michał Kuros z mamą,


Bezpieczna Zerówka

    


Mikołajki w Lubanicach

  

05 grudnia Szkołę Podstawową w Lubanicach odwiedził święty Mikołaj. Przybył on z wizytą do najmłodszych dzieci, czyli uczniów punktu i oddziału przedszkolnego. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na jego przyjście. Bardzo starały się, by być grzecznymi, w zamian za co otrzymały paczki z prezentami. Uczniowie starszych klas tego dnia również otrzymali upominki, a dodatkowo w innych terminach wzięli udział w wyjazdach na basen do Żar i do Zielonej Góry


Filharmonia – Lubuskie Biuro Koncertowe

  

02 grudnia gościliśmy w Szkole Podstawowej w Lubanicach muzyków z lubuskiego biura Koncertowego, którzy przenieśli nas w świat opowieści o dzielnym Robin Hoodzie i jego drużynie. Muzycy wykonywali utwory znane z ekranizacji powieści o angielskim rozbójniku oraz opowiadali o jego przygodach i konflikcie z szeryfem. Jak to zwykle bywa w opowieściach, wszystko skończyło się dobrze, a Robin i Marion żyli długo i szczęśliwie. Prezentowana w czasie koncertu muzyka bardzo przypadła do gustu młodym słuchaczom, a skoczne melodie skłaniały do klaskania, a nawet do tańczenia.


Wieczór Wróżb Andrzejkowych

  

27 listopada w Szkole Podstawowej w Lubanicach Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów Wieczór Wróżb Andrzejkowych. Tego dnia nie zabrakło wróżb na karteczkach, serduszkach czy przy wykorzystaniu butów. Tradycyjnie też odbyło się lanie wosku i odczytywanie znaczenia powstałych figur przy świetle świec. Na koniec odbyła się dyskoteka, integrująca dzieci młodsze i starsze i jednocześnie pozwalająca na miłe spędzenie czwartkowego popołudnia. Wcześniej, bo w trakcie zajęć, swoje wróżby andrzejkowe przeprowadzały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego. Maluszki wróżyły przy użyciu karteczek, zabawek i zgadywanek. Miały też zorganizowane tańce prowadzone przez wychowawczynie i panią od zajęć rytmicznych.


Turniej piłki siatkowej

24 i 25 listopada zostały rozegrane turnieje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt w składzie: W. Kułak, W. Kumorek, W. Kozaczewska, M. Kułak, D. Kumorek, M. Domniak, P. Jabłońska, W. Ościak, N. Wieczyńska po zaciętej walce zdobyła IV miejsce. Drużyna chłopców w składzie: J. Gnap, J. Dominiak, B. Garbowski, P. Konopielko, N. Trzoski, M. Gnap, N. Niezgoda, S. Sulimierski, A. Trzoski, Sz. Konopielko zdobyła również IV miejsce.


„Wykorzystujesz, nie marnujesz” – konkurs ekologiczny

18 listopada uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Lubanicach – Jan Dominiak gościł w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, gdzie odebrał dyplom wyróżnienia i nagrodę rzeczową za pracę zgłoszoną do konkursu ekologicynego „Wykorzystujesz, nie marnujesz”, organizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze. Zadaniem uczniów uczestniczących w konkursie było zaproponowanie sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów, które zazwyczaj trafiają na śmietnik.


Przyrzeczenie harcerskie

     

12 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Został on przygotowany i zaprezentowany społeczności szkolnej przez harcerzy z 54 Drużyny Harcerskiej „Korczakowcy”. Całość była montażem słowno-muzycznym poświęconym walce Polaków o niepodległość. Następnie nowi członkowie drużyny: Jan Dominiak, Mateusz Gnap, Andrzej Trzoski, Norbert Trzoski, Anna Wardak złożyli obietnicę harcerską i tym samym zostali przyjęci do drużyny działającej w szkole.


11 listopada

11 listopada w Święto Niepodległości harcerze z 54 DH „Korczakowcy” zaprezentowali społeczności lokalnej, zgromadzonej w kościele, program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Mieszkańcy Lubanic, Łukaw i Surowej mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny upamiętniający ważne w historii Polski wydarzenia.


Bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy

   

16 października uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej w Lubanicach po raz kolejny brali udział w biciu rekordu jednoczesnego uczestnictwa w akcji pierwszej pomocy przedmedycznej. Na początek koordynator akcji – pani Wioletta Kłębukowska, przypomniała uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy i zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie wszyscy uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i o godzinie 12.00 przystąpili do akcji. Zadaniem uczestników było nieprzerwane, trzydziestominutowe udzielanie pomocy i przeprowadzanie RKO. Czynności ratownicze  były wykonywane na czterech fantomach, którymi dysponuje szkoła, a które stanowią dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Pierwszoklasiści z Lubanic

  

16 października odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów i przyjęcie ich do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Lubanicach. Dzieci wspólnie z wychowawczynią – panią Wioletą Bednarczyk, przygotowały część artystyczną składającą się z wierszyków, piosenek i pokazu nabytych do tej pory umiejętności szkolnych. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie nas ucznia, którego dokonał dyrektor szkoły.

Pierwszoklasiści otrzymali tego dnia mnóstwo upominków przygotowanych zarówno przez rodziców, dyrektora szkoły, jak i przez starszych i młodszych kolegów. Wspólne zdjęcie stało się natomiast pamiątką tego niezwykle ważnego wydarzenia. Uczniami klasy I Szkoły Podstawowej w Lubanicach w roku szkolnym 2014/2015 są: Radosław Bieniek, Izabela Gronkowska, Bartłomiej Hamerla, Aron Jemioła, Marcel Juchacz, Kornel Komorski, Antoni Kozaczewski, Michał Kuros, Patryk Melski, Dawid Michoński, Antonina Pluta, Wioleta Szymańska, Hubert Ościak, Hanna Pietrowiak, Dawid Ratajczak, Natalia Romanowska, Filip Sułkowski, Adam Trzoski, Dawid Warchoł, Anna Wieczyńska, Gabriela Więckowska, Karolina Winecka, Olivia Wrzeszcz, Jakub Ziółkowski.


Święto Edukacji w Lubanicach

Z okazji święta Edukacji, nazywanego potocznie Dniem Nauczyciela, uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubanicach, przygotowali uroczysty apel, w którym wzięli udział obecni pracownicy szkoły oraz goście zaproszeni. W formie montażu słowno-muzycznego dzieci zaprezentowały zarówno informacje o Komisji Edukacji Narodowej i jej osiągnięciach, jak również kierowały życzenia i dobre myśli ku swoim wychowawcom i nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły. Nie zabrakło żartów i anegdot związanych z codziennym życiem szkolnym, a przygotowane własnoręcznie upominki wzruszyły obdarowywanych nimi dorosłych. Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Michalewicz, wręczył swoim pracownikom podziękowania oraz nagrody dyrektora za zaangażowanie w pracy dydaktyczno-wychowawczej i sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach.


Z wizytą w Parku Krasnala

30 września uczniowie klas II – IV Szkoły Podstawowej w Lubanicach wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Parku Krasnala w Nowej Soli. Wyjazd pozwolił uczniom na spędzenie czasu w ciekawym i bardzo atrakcyjnym dla nich miejscu. Dzieci pod opieką animatorów i wychowawców poznawały różne postacie krasnali, zarówno znanych z baśni, jak i całkiem nowych, nieznanych dotąd. Spędziły również czas korzystając z atrakcji na ogromnym placu zabaw, oferującym zamki dmuchane, karuzele, samochody, miejsca do wspinaczki na linach i wiele innych. Poza tym bawiły się na sali zabaw  wyposażonej w baseny z piłeczkami. Na koniec odbyły spacer nad Odrę, gdzie oglądały przystań rzeczną oraz podziwiały piękne widoki. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Rady Rodziców i wpłat własnych uczestników.


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w SP Lubanice

    

  

26 września społeczność szkoły Podstawowej w Lubanicach wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcja to została zorganizowana w szkole po raz drugi. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie klas III-VI oraz młodsze dzieci, które, wprawdzie jeszcze nie znają tabliczki mnożenia, ale świetnie potrafią wykonywać inne operacje matematyczne.

Koordynatorem działań została p. B. Jagas – nauczyciel matematyki. Wspólnie z innymi nauczycielami przygotowała ona zestawy zadań i konkurencji, których celem było sprawdzenie stopnia znajomości tabliczki mnożenia i innych kompetencji matematycznych. Na początku uczniowie wszystkich klas przystąpili do rozwiązywania zadań grupowych związanych z matematyką. Stanowiły one swoistą „rozgrzewkę” przed głównymi konkurencjami. Następnie rozpoczęły się indywidualne zadania stanowiskowe. Każdy z uczniów brał udział w kilku konkurencjach: w tabliczkowej piłce nożnej, w królowej skakanki, w rzutach piłkami do planszy, w zadaniu „Wiem i umiem” polegającym  na rozwiązaniu przykładów tabliczki mnożenia i dzielenia. Młodsi uczniowie w tym czasie rozwiązywali karty pracy polegające na przeliczaniu, rozpoznawaniu figur geometrycznych, wykonywaniu dodawania i odejmowania w zakresie 20, kolorowaniu według symboli
i działań matematycznych. Po skończonej rywalizacji uczniowie malowali obrazek związany z Dniem Tabliczki Mnożenia albo też wymyślali hasło dnia. Na koniec odbyło się wręczenie  uczestnikom akcji certyfikatów „Mistrza Tabliczki Mnożenia” oraz słodkich upominków i nagród dla mistrzów klasowych.

Udział w tegorocznym Dniu Tabliczki Mnożenia pozwolił dzieciom spędzić czas w radosnej i twórczej atmosferze, a ponadto pokazał, że nawet matematyka może być ciekawa i wcale nie trzeba się jej bać.


75 rocznica powstania Państwa Podziemnego

26 września w Szkole Podstawowej w Lubanicach zorganizowany został apel upamiętniający 75. rocznicę powstania Państwa Podziemnego i rozpoczęcia działalności Ruchu Oporu wobec okupantów. Uczniowie klas IV-VI, wraz z nauczycielem historii – p. M. Piotr, przygotowali i zaprezentowali społeczności szkolnej informacje związane z tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem. Wspomnieli również o wielu prześladowanych i zamordowanych działaczach i żołnierzach, z czasem nazwanych żołnierzami wyklętymi. Pamięć tych, którzy oddali życie w obronie wolnej ojczyzny, została uczczona minutą ciszy. Nawet najmłodsze dzieci odczuły powagę sytuacji i z uwagą wysłuchały tego, o czym mówili ich starsi koledzy.


Wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego

22 września przeprowadziliśmy wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego. W wyborach kandydowało 10 uczniów z klas III-VI.

Po przeliczeniu głosów wyłoniono prezydium w składzie:

Przewodniczący: Małgorzata Dominiak

Zastępca: Natalia Wieczyńska

Członkowie: Weronika Kumorek, Kacper Ziółkowski, Dominika Kumorek, Norbert Trzoski.


Turniej Piątek Piłkarskich o Puchar Premiera Donalda Tuska

W dniach 17 i 18 września drużyny dziewcząt i chłopców z klas IV-V wzięły udział w Turnieju Piątek Piłkarskich o Puchar Premiera Donalda Tuska. Turniej rozgrywany był na boisku Orlik w Mirostowicach Dolnych, a rywalizowało w nim po sześć drużyn z terenu gminy. Nasze drużyny w składzie:

Dziewczęta: Weronika Kumorek, Wiktoria kułak, Anna Wardak (kl. IV), Wiktoria Kozaczewska, Marlena Kułak, Dominika Kumorek, Julia Pluta (kl. V);

Chłopcy: Jan Dominiak, Grzegorz Falkowski, Błażej Garbowski, Paweł Konopielko, Norbert Trzoski (kl. I), Mateusz Gnap, Norbert Niezgoda, Sylwester Sulimierski, Andrzej Trzoski (kl. V) w obu turniejach zajęły V miejsca.

Gratulujemy.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    

01 września w Szkole Podstawowej w Lubanicach odbyła się Gminna Inauguracja roku szkolnego 2014/2015. W uroczystym apelu uczestniczył Wójt Gminy Żary pan Wiesław Polit, Kierownik ZEAS-u pani Urszula Chomont, dyrektorzy szkół z terenu gminy, sołtysi wsi należących do obwodu szkoły, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły.

Dzieci i opiekunowie przygotowali z tej okazji część artystyczną nawiązującą  do minionych właśnie wakacji i przenoszącą jednocześnie wszystkich widzów w świat baśni, w której żyją krasnoludki opiekujące się Królewną Śnieżką i razem z nią przeżywające złe i dobre chwile.

Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Michalewicz, nawiązał w swoim przemówieniu do ważnego wydarzenia historycznego, związanego z dniem pierwszym września, czyli do rocznicy wybuchu II wojny światowej. O roli szkoły w wychowaniu i kształtowaniu umysłów młodych ludzi, o trudnych czasach bez możliwości pobierania nauki mówił również Wójt Gminy, pan Wiesław Polit. Z ust występujących padały w stronę dzieci i ich rodziców słowa zachęcające do pracy i wykorzystania w pełni indywidualnych możliwości, rozwijania swoich mocnych stron. Dyrektorzy szkół usłyszeli pochwałę za coraz lepszą jakość nauczania w szkołach z terenu naszej gminy oraz zachętę do dalszego podnoszenia efektów kształcenia. Nauczycielom życzono wytrwałości i zaangażowania w codziennej pracy, odnoszenia sukcesów dydaktycznych i wychowawczych oraz podejmowania nowych wyzwań, sprzyjających rozwijaniu swoich pasji.

W dalszej części dyrektor szkoły poinformował o przydziale wychowawstw i nauczanych przedmiotów w Szkole Podstawowej w Lubanicach, po czym odbyły się krótkie spotkania uczniów, ich rodziców z nauczycielami, a zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia budynku szkoły.


       

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Lubanicach
    Lubanice 20, 68 - 200 Żary
  • 68 362 08 49