Nawigacja

Z życia szkoły

2016/2017


Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Przed apelem odbyła się msza święta na zakończenie roku szkolnego. Następnie wszyscy uczniowie, goście, rodzice  i nauczyciele udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie zorganizowaliśmy uroczystą akademię. Najpierw głos zabrał dyrektor szkoły, podsumowując dziesięć miesięcy ciężkiej pracy dzieci i dorosłych. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali krótką część artystyczną związaną z zakończeniem przez nich pierwszego etapu edukacyjnego. Najważniejszym punktem programu było oczywiście wręczenie świadectw i nagród poszczególnym uczniom. W tym roku nagrodę za 100% frekwencję otrzymali: Magdalena Konopielko (kl. I), Karolina Kmiecik (kl. II), Gabriela Kuros (kl. II), Aron Jemioła (kl. III), Michał Kuros (kl. III), Patryk Melski (kl. III), Adam Trzoski (kl. III), Karolina Winecka (kl. III), Jakub Ziółkowski (kl. III), Dawid Jakubowski (kl. V), Norbert Trzoski (kl. VI).

Nagrody za wzorowe zachowanie i naukę otrzymali: Katarzyna Kmiecik (kl. II), Karolina Kułak (kl. II), Gabriela Kuros (kl. II), Patryk Piotrowiak (kl. II), Radosław Bieniek (kl. III), Bartłomiej Hamerla (kl. III), Izabela Gronkowska (kl. III), Aron Jemioła (kl. III), Michał Kuros (kl. III), Hanna Pietrwiak (kl. III), Karolina Winecka (kl. III), Oliwia Wrzeszcz (kl. III), Szymon Pietrwiak (kl. IV, średnia ocen 4,92), Jakub Gnap (kl. V, średnia ocen 5,0), Kacper Ziółkowski (kl. V, średnia ocen 5,25), Jan Dominiak (kl. VI, średnia ocen 5,17). Rodzice niektórych uczniów z rąk dyrektora otrzymali listy gratulacyjne za osiągnięcia edukacyjne i wzorowe zachowanie dzieci. Byli to rodzice: Katarzyny Kmiecik (kl. II), Karoliny Kułak (kl. II), Gabrieli Kuros (kl. II), Patryka Piotrowiaka (kl. II), Radosława Bieńka (kl. III), Bartłomieja Hamerli (kl. III), Izabeli Gronkowskiej (kl. III), Arona Jemioły (kl. III), Hanny Pietrwiak (kl. III), Karoliny Wineckiej (kl. III), Olivii Wrzeszcz (kl. III), Jakuba Gnapa (kl. V), Kacpra Ziółkowskiego (kl. V), Jana Dominiaka (kl. VI).

Uczniem roku 2016/2017 został Kacper Ziółkowski, który uzyskał najwyższą średnia ocen w szkole. Od sponsora – pana Stanisława Perczyńskiego otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych.

Wszyscy uczniowie z rąk pana S. Perczyńskiego – sołtysa Surowej- w trakcie otrzymywania świadectw dostawali również słodki upominek – na początek wakacji.

Uczniowie: Hanna Pietrowiak (kl. III), Olivia Wrzeszcz (kl. III),  Patrycja Zofińska (kl. IV), Alex Wrzeszcz (kl. IV), Jakub Gnap (kl. V), Kacper Ziółkowski (kl. V), Jan Dominiak (kl. VI) wzięli udział w gminnym zakończeniu roku szkolnego w Grabiku, gdzie z rąk Wójta Gminy Żary otrzymali nagrody pieniężne za wyniki w nauce i sukcesy odniesione w konkursach.

Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskania promocji do klas wyższych i życzymy udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.


Apel, Zakończenie Przedszkola

22 czerwca zorganizowaliśmy kolejny apel, w czasie którego wręczone zostały dyplomy za udział w konkursach. Tym razem nauczyciele podziękowali uczniom klas II i III za udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Zintegrowanej „Olimpusek 2017”. Tytuł laureata tegoż konkursu  otrzymała Hanna Pietrowiak (kl. III), która zajęła 15 miejsce w kraju. Gratulujemy.

Na tym samym apelu, dyrektor szkoły wręczył wszystkim uczniom klasy IV ich pierwsze „prawo jazdy”, czyli uzyskaną w wyniku egzaminu kartę rowerową. Odtąd bezpiecznie i bez opieki dorosłych czwartoklasiści będą mogli poruszać się rowerami po drogach publicznych.

Również 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. W obecności rodziców, wychowawców i dyrektora szkoły dzieci z punktu i oddziału  przedszkolnego pożegnały się z przedszkolem. Dzieci młodsze opuściły sale przedszkolne tylko na dwa miesiące, natomiast ośmioro sześciolatków od września rozpocznie naukę w klasie I. Są to: Izabela Banasiak, Klaudia Warchoł, Marta Hamerla, Wiktoria Sadowa, Oliwia Niezgoda, Kacper Leś, Szymon Czarnecki, Maksymilian Czarnecki. Na pożegnanie dzieci zaprezentowały kilka wierszyków, piosenek oraz tańce. Rodzice natomiast przygotowali poczęstunek, a wychowawcy obdarzyli każdego z przedszkolaków pamiątkową książką.


Wycieczka do Zielonej Góry

19 czerwca uczniowie klas I – III wzięli udział w zorganizowanej przez wychowawców klas wycieczce do Zielonej Góry. Dzieci zwiedziły zielonogórski Ogród Botaniczny i dwie godziny spędziły na basenie CRS-u. Zadowolone, chociaż jednocześnie zmęczone, wróciły do domów i opowiadały o miłym, wycieczkowym dniu. Wyjazd odbył się dzięki wpłatom własnym rodziców i dofinansowaniu ze środków Rady Rodziców.


EKO-Planeta

14 czerwca zorganizowaliśmy apel, w czasie którego ogłosiliśmy wyniki dwóch konkursów  ogólnopolskich przeprowadzonych wcześniej w naszej szkole.

W Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II wzięło udział 17 uczniów, a najlepsze wyniki w szkole uzyskali: Dawid Jakubowski, Jan Dominiak i Weronika Kumorek.

W Ogólnopolskim Konkursie „Ekoplaneta” wynik bardzo dobry otrzymał Alex Wrzeszcz (kl. IV), oraz Kacper Ziółkowski (kl. V), a wyróżnienie – Szymon Piotrowiak (kl. IV). Gratulujemy!


Jestem EKO

12 czerwca uczennica klasy I – Magdalena Konopielko – wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród w wojewódzkim konkursie „Jestem EKO” organizowanym przez Wojewódzki Inspektorat ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Magda otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną i nagrodzono ją dyplomem oraz nagrodą rzeczową. Gratulujemy!


Bezpiecznie na wsi

9 czerwca uczennica klasy IV – Patrycja Zofińska – uczestniczyła w uroczystym rozdaniu nagród w Wojewódzkim Konkursie „Bezpiecznie na wsi” organizowanym przez KRUSS w Zielonej Górze. Patrycja otrzymała wyróżnienie za prace plastyczną dotyczącą bezpieczeństwa w korzystaniu z różnych środków chemicznych w gospodarstwach rolnych. Jako nagrodę uczennica otrzymała grę planszową i dyplom podziękowań dla pracowników szkoły. Gratulujemy Patrycji.


Sympozjum Małego Czytelnika

8 czerwca w Bibliotece Gminnej w Grabiku zostało zorganizowane IX Sympozjum Małego Czytelnika. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były Węgry, co ma związek z trwającym Rokiem Węgierskim. Naszą szkołę w sympozjum reprezentowali uczniowie klasy VI: Weronika Kumorek, Jan Dominiak i Błażej Garbowski. Zadaniem każdej ze zgłoszonych do udziału drużyn było przygotowanie i wygłoszenie referatu na jeden z zaproponowanych tematów. Drużyna naszej szkoły wybrała do prezentacji temat „Co warto zobaczyć na Węgrzech?”. Po wysłuchaniu wszystkich zespołów, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotograficznej na temat Węgier. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i upominków za udział w sympozjum. Poczęstunek dla uczestników zakończył spotkanie w bibliotece w Grabiku.


Dzień Dziecka  i Sportu, Mały Ratowniczek

02 czerwca  tradycyjnie zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka i Sportu połączony z akcją profilaktyczną „Mały Ratowniczek”.

Pierwszym punktem dnia było przeprowadzenie wśród uczniów akcji profilaktycznej. Koordynatorkami przedsięwzięcia były panie: T. Pawlicka – pielęgniarka szkolna oraz W. Kłębukowska – opiekun szkolnego koła PCK. Uczniowie w czasie akcji zdobywali wiedzę i umiejętności potrzebne do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Utrwalili zasady właściwego zachowania w czasie wzywania karetki pogotowia i zabezpieczania miejsca zdarzenia. Przypomnieli sobie również, z jakimi rodzajami urazów mogą mieć do czynienia na co dzień oraz jak im zapobiegać i jak udzielać pierwszej pomocy w razie ich wystąpienia.

Po zakończonej akcji profilaktycznej i krótkiej przerwie rozpoczęły się konkurencje sportowe. Nauczyciele zorganizowali kilka stanowisk, przy których jednocześnie odbywały się zawody. Każdy uczeń mógł przystąpić do rywalizacji w wielu dziedzinach: przeciągania liny, skoków na skakance i kręcenia hula-hop, rzutów piłeczką ping-pongową do słoików, bulle i wyścigów rzędów. Każda z konkurencji była punktowana, a uczniowie z najwyższą liczbą punktów zostali ogłoszeni zwycięzcami. Na koniec zmagań sportowych rozegrano mecz piłki nożnej.

Ostatnia atrakcją dnia było ognisko i wręczenie wszystkim dzieciom słodkich upominków oraz medali ufundowanych ze środków Rady Rodziców.

Dzień ten obfitował w wiele niezapomnianych wrażeń i był okazją do promowania zdrowego stylu życia, pełnego aktywności fizycznej, a także dobrego humoru.


Panda 2017

30 maja otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Polskiego „Panda 2017”. Najwyższa lokatę w naszej szkole uzyskał Kacper Ziółkowski (kl. V), na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Zofińska (kl. IV), a na trzecim Weronika Kumorek (kl. VI). Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów dyplomy uznania za udział w turnieju.


Spotkanie ze słowem Jana Pawła II

30 maja uczniowie naszej szkoły – Kacper Ziółkowski (kl. V) oraz Jan Dominiak (kl. VI) wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Spotkanie ze słowem Jana Pawła II”, który odbył się w Zespole Szkół w Grabiku. Chłopcy przygotowali recytację fragmentów poezji Karola Wojtyły, co nie było zadaniem łatwym, zważywszy na poziom trudności tekstów. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział i słodki upominek.


Każda szkoła przygotowuje bezpiecznych kierowców

26 maja zakończyła się w naszej szkole akcja „Każda szkoła przygotowuje bezpiecznych kierowców” prowadzona przez pracowników WORD w Zielonej Górze. W trakcie trzech spotkań uczniowie klas IV i V mieli okazję poznawać zasady bezpieczeństwa i w praktyczny sposób stosować je w czasie jazdy rowerami po przygotowanym torze. Każdorazowo uczniowie rozwiązywali test znajomości zasad ruchu drogowego oraz wykonywali ćwiczenia praktyczne. Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego odbywały się jednak nie tylko w czasie wizyt w szkole specjalistów z WORD-u, ale również w czasie codziennych zajęć. Uczniowie w każdym tygodniu rozwiązywali testy i doskonalili swoje umiejętności praktyczne. Na zakończenie akcji uczniowie otrzymali od prowadzących niespodziankę – rower składak marki „Wigry”, który od tej pory służyć będzie wszystkim uczniom przygotowującym się do egzaminy na kartę rowerową.


Dzień Rodzica

 24 maja w świetlicy wiejskiej w Lubanicach uczniowie wszystkich klas szkoły wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali występ artystyczny z okazji Dnia Rodzica. W ten sposób od kilku już lat świętujemy dwie ważne dla każdego dziecka uroczystości, przypadający na 26 maja - Dzień Matki oraz obchodzony 23 czerwca - Dzień Ojca.

Uroczystość rozpoczęła się od występu najmłodszych dzieci, które wykonały piosenkę dla swoich rodziców. Następnymi częściami programu były występy wszystkich uczniów, na które składały się; wiersze, piosenki, krótkie scenki teatralne i tańce. Każdy z obecnych w świetlicy rodziców otrzymał w prezencie od swojego dziecka krótki występ oraz wykonany własnoręcznie upominek. Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły, pan Zbigniew Michalewicz, dziękując rodzicom za owocną, dotychczasową współpracę oraz życząc wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Po zakończeniu występów wszyscy rodzice i dzieci zostali zaproszeni na poczęstunek. Wielu spośród rodziców skorzystało z propozycji i mogło w ten sposób w miłej atmosferze spędzić jeszcze kilka chwil, przed powrotem do codziennych obowiązków.


Wycieczka do ZOO we Wrocławiu

23 maja uczniowie klas IV – VI oraz dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce szkolnej do ZOO we Wrocławiu. W czasie zwiedzania wrocławskiego ogrodu zoologicznego dzieci miały możliwość poznania wielu egzotycznych gatunków zwierząt. Największą atrakcją okazało się Afrykarium, w którym mogliśmy podziwiać różnorodne gatunki ryb, płazów, gadów i ssaków zamieszkujących Afrykę, Amerykę Południową oraz Australię i Oceanię. Wiele satysfakcji sprawiła również uczniom możliwość dokarmiania zwierząt w mini-zoo. Na terenie ogrodu uczestnicy wesoło i ciekawie spędzili kilka godzin, a później w jak najlepszych humorach wrócili do Lubanic, Łukaw i Surowej. Wycieczka została zorganizowana z wpłat własnych rodziców oraz dofinansowania ze środków Rady Rodziców.


Bezpieczne wakacje z LUPO

18 maja w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach odbyły się powiatowe eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu „Bezpieczne Wakacje z LUPO”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI – Jan Dominiak. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu dotyczącego zasad bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie korzystania z zasobów internetowych. Po rozwiązaniu testu uczniowie zostali zaproszeni na spotkanie z pracownikiem ośrodka uzależnień „Profil” w Żarach. Prowadząca przekazała uczestnikom wiele informacji na temat cyberprzemocy i szukania pomocy w razie pojawienia się niebezpieczeństwa. Każdy z uczestników konkursu otrzymał ufundowany ze środków pozyskanych od sponsorów upominek i poczęstunek.


XIX Sejmik Ekologiczny

  

17 maja 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Imprezę zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek. Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, sponsorzy sejmiku, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Nadleśnictwa, nauczyciele, opiekunowie, sołtysi, a także rodzice. Sejmik prowadziło dwoje uczniów szkoły w Lubanicach, jego otwarcia dokonał Zbigniew Michalewicz dyrektor szkoły w Lubanicach, wygłaszając referat na temat elektrośmieci, w którym przedstawił, co rozumiemy pod pojęciem  zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (ZSEE), substancje niebezpieczne i surowce zawarte w elektrośmieciach, wpływ elektrośmieci na środowisko przyrodnicze i człowieka, sposoby postępowania z zepsutymi elektroodpadami oraz korzyści wynikające z recyklingu elektrośmieci.

 W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła – Szkoła Podstawowa w Lubanicach zdobywając 39,0 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie  z 35,0, punktami. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Mirostowicach Dolnych – 34,0 punktów. Kolejne lokaty zajęły – Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej  – 33,5 punktów, Szkoła Podstawowa w Bieniowie– 32,0 punktów, Szkoła Podstawowa w Grabiku  -30,0 punktów i Szkoła Podstawowa w Złotniku – 24,5 punktów. Wszyscy uczestnicy sejmiku wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną, co pokazuje, że są świadomi, co robić z elektroodpadami, by nie szkodzić środowisku?


Mały Talent

10 maja dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego: Anna Szepiczak, Agata Konopielko, Klaudia Warchoł, Wiktoria Sadowa, Wojtek Śledź oraz Paweł Winecki wzięły udział w Gminnym Konkursie „Mały Talent” w Olbrachtowie. Dzieci prezentowały recytacje oraz piosenki przygotowane specjalnie na konkurs. Po wysłuchaniu wszystkich występujących jury postanowiło przyznać wyróżnienia również naszym maluszkom: Annie Szepiczak, Agacie Konopielko i Pawłowi Wineckiemu. Gratulujemy!


Święta Majowe

05 maja uczniowie klas III-VI wraz z nauczycielem historii przygotowali i zaprezentowali społeczności uczniowskiej montaż słowno-muzyczny związany z minionymi świętami majowymi: 1 maja – Świętem Pracy, 2 maja – Świętem Flagi Państwowej i 3 maja – Świętem Konstytucji. Przedstawienie upamiętniało ważne dla historii naszej ojczyzny wydarzenia i pokazywało, czym dla współczesnych Polaków jest patriotyzm oraz jak należy postępować, aby zasługiwać na miano patrioty.


Lubuskie Biuro Koncertowe

28 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Lubuskie Biuro Koncertowe z przedostatnim już w tym roku występem. W czasie koncertu uczniowie mieli możliwość poznania i wysłuchania instrumentów charakterystycznych dla kultur bliskiego i dalekiego wschodu. Muzyka orientalna, połączona z opowieścią o Sindbadzie Żeglarzu, przypadła do gustu młodym słuchaczom, którzy po zakończonym koncercie oglądali instrumenty, a także prosili muzyków o autografy.


Narodowy Teatr Edukacji

27 kwietnia uczniowie klas 0-III oraz  IV-VI mieli możliwość obejrzenia spektakli przygotowanych przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Młodsze dzieci obejrzały spektakl „Jaś i Małgosia”, natomiast starsze „W krainie mitów”. Oba przedstawienia zainteresowały widzów i były okazją do omówienia właściwych i nieodpowiednich postaw oraz zachowań w różnych, trudnych sytuacjach.


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Nożnej

26 kwietnia drużyna chłopców w składzie: Dawid Warchoł (kl. III), Alex Wrzeszcz (kl. IV), Dawid Jakubowski (kl. V), Marcel Skowronek (kl. V), Paweł Konopielko (kl. V), Jan Dominiak (kl. VI), Błażej Garbowski (kl. VI), Norbert Trzoski (kl. VI) wzięła udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Nożnej. Zawodnicy rozegrali w sumie dwa mecze w systemie pucharowym. W ostatecznej klasyfikacji drużyna zajęła V miejsce.


Gminny Konkurs Ortograficzny w Złotniku

12 kwietnia drużyna naszej szkoły w składzie Aron Jemioła (kl. III), Bartłomiej Hamerla (kl. III), Weronika Kumorek (kl. VI) oraz Kacper Ziółkowski (kl. V) uczestniczyła w XVI Gminnym Konkursie Ortograficznym w Złotniku. Uczniowie w czasie zmagań rozwiązywali testy indywidualne oraz brali udział w konkursach drużynowych. W ostatecznej klasyfikacji nasz zespół zajął III lokatę, natomiast Weronika Kumorek zdobyła tytuł Mistrza Ortografii Gminy Żary w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!


Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

11 kwietnia drużyna w składzie: Daria Warchoł (kl. V), Weronika Kumorek (kl. VI), Jan Dominiak (kl. VI) oraz Błażej Garbowski (kl. VI) wzięła udział w Gminnym Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Po rozwiązaniu zadań testowych, przejeździe przez tor przeszkód i wykonaniu zadania z zakresu pierwszej pomocy nastąpiło podsumowanie zmagań. Nasz drużyna zajęła w turnieju znakomite, II miejsce – gratulujemy!


Rejonowy Konkurs - Uczeń na drodze

10 kwietnia uczniowie: Dominik Orłowski (kl. IV), Dawid Jakubowski (kl. V) oraz Jan Dominiak (kl. VI) reprezentowali naszą szkołę w Rejonowym Konkursie „Uczeń na drodze” organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Wraz z innymi uczestnikami turnieju chłopcy rozwiązywali test zawierający pytania dotyczące zasad ruchu drogowego. Wyniki konkursu zostaną przesłane do szkół w późniejszym terminie.


Gminny Konkurs Wielkanocny

31 marca w Łazowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Wielkanocnym na Wypieki i Plastykę Obrzędową. Naszą szkołę reprezentowały prace ośmiorga uczniów. Jury konkursu postanowiło przyznać nagrody: Julii Szepiczak (kl. II), Karolinie Wineckiej (kl. III), Adamowi Trzoskiemu (kl. III) oraz Wiktorii Kułak (kl. VI). Pozostałe osoby otrzymały podziękowania za udział. Każdy uczestnik konkursu został uhonorowany upominkiem. Gratulujemy.


Umiem mówić nie

30 marca po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną „Umiem mówić nie”. Tym razem rozmawialiśmy nie tylko o używkach, ale również o zagrożeniach internetowych, nazywanych cyberprzemocą. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób grzecznie, ale stanowczo odmawiać zażywania substancji niebezpiecznych i uczestniczenia w różnych niewłaściwych zachowaniach czy grach internetowych.


Żywa Lekcja Historii  - Starożytni Rzymianie

29 marca nasza szkołę odwiedzili rekonstruktorzy historyczni, którzy zaprezentowali uczniom żywą lekcję historii zatytułowaną „Starożytni Rzymianie”. Lekcja była atrakcyjną formą opowieści o czasach antycznych, a szczególnie o walkach Rzymian i Gallów. Uczniowie chętnie brali udział w różnorodnych konkursach organizowanych w czasie lekcji, przebierali się w zbroje rzymskie, ustawiali w szyku wojennym, zwanym żółwiem. Opowieść była okraszana spora dawką humoru, dzięki któremu wiele informacji pozostanie w uczniowskich głowach. Z niecierpliwością wszyscy oczekujemy kolejnej żywej lekcji historii.


Powiatowy Turniej  - Młodzież zapobiega pożarom

24 marca Kacper Ziółkowski (kl.V) reprezentował naszą szkołe oraz Gminę Żary w Powiatowym Turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”. Po rozwiązaniu testu, Kacper wraz z kilkoma innymi uczestnikami zmagań powiatowych,  przystąpił do części ustnej. W ostatecznej kwalifikacji zajął IV miejsce w powiecie. Gratulujemy!


Dzień Samorządności Uczniowskiej, Dzień Talentów, Korowód Wiosenny

  

21 marca po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej połączony z Dniem Talentów. Tydzień wcześniej uczniowie zadeklarowali swój udział w zajęciach jednej z trzech grup tematycznych – sportowej, kulinarnej i rękodzieła. Pierwszego dnia wiosny już rano podzieliliśmy społeczność uczniowska według zadeklarowanych wyborów. Najliczniejsza była grupa sportowa – licząca aż 34 dzieci. Do grupy kulinarnej zapisało się 11 uczniów, a do grupy rękodzieła 8. Każda z grup zajmowała się zaplanowanymi wcześniej działaniami przez pierwsze trzy godziny lekcyjne. Sportowcy rozgrywali mecz ringo, mecz piłki nożnej, wyścigi rzędów i sztafetę. Zajęcia sportowe odbyły się w salce gimnastycznej oraz na boisku wielofunkcyjnym. Grupa rękodzieła pracowała przy przygotowaniu elementów dekoracji szkoły – wiosennych kwiatów z krepiny i bibuły, koszyczków oraz tulipanów składanych metodą orgiami. Grupa kulinarna natomiast przygotowała dla wszystkich uczniów szkoły niespodziankę – pyszne rogaliki krucho-drożdżowe. Osobne zajęcia miały w swoich salach dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego, które wraz z wychowawcami przygotowały prezentacje wiosenną – składającą się z piosenek i wierszyków. Po zakończonych zajęciach przedstawiciele każdej grupy zadaniowej zaprezentowali wyniki pracy lub opowiedzieli pozostałym uczniom o tym, co robili wcześniej. Następnie do salki gimnastycznej została wniesiona marzanna – symbol mijającej zimy. Uczniowie ubrali się i wraz z marzanną ruszyli korowodem przez wieś – krzycząc, śpiewając i w ten sposób witając wiosnę. Po powrocie na teren szkoły, w miejscu przeznaczonym na ognisko, spaliliśmy marzannę, ostatecznie żegnając się z zimą. Na koniec przedstawiciele grupy kulinarnej poczęstowali wszystkich uczniów pysznymi, przygotowanymi samodzielnie rogalikami. Dzień ten upłynął w naszej szkole w bardzo miłej i twórczej atmosferze, a niektórzy z uczniów już teraz pytali, co będziemy robić w dzień talentów w przyszłym roku.


Festiwal starych komputerów

16 marca uczniowie klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przy współudziale Urzędu Gminy w Żarach „Festiwalu starych komputerów” odbywającym się w Zespole Szkół w Grabiku. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć stare, nieużywane już obecnie, zestawy PC, a także pograć w gry komputerowe, o których dzisiaj rzadko już słyszymy, np. Mario. Niektóre z gier przypadły do gustu młodzieży, inne natomiast nie wzbudziły ich zainteresowania, gdyż były dla niej niezrozumiałe.


Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy  - Młodzież zapobiega pożarom - eliminacje gminne

10 marca w jednostce OSP Mirostowice Dolne odbyły się gminne eliminacje ogólnopolskiego konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Jednostkę OSP Lubanice i naszą szkołę w konkursie reprezentowali Jan Dominiak (kl. VI) oraz Kacper Ziółkowski (kl. V). W części pisemnej chłopcy świetnie rozwiązali test wiedzy, odpowiadali tez na pytania w części ustnej turnieju. W ostatecznym podsumowaniu Kacper Ziółkowski zajął II miejsce, a Jan Dominiak III miejsce w gminie. Kacper będzie reprezentował gminę na etapie powiatowym.


Eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego

W dniach 01 i 02 marca w Mirostowicach Dolnych odbyły się gminne Eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nich udział uczniowie szkół i czytelnicy bibliotek z terenu gminy Żary. Nasza szkołę w eliminacjach reprezentowali: Magdalena Konopielko (kl.I), Gabriela Kuros (kl. II), Michał Kuros (kl. III), Aron Jemioła (kl. III), Kacper Ziółkowski (kl. V) oraz Jan Dominiak (kl. VI). Jury konkursu po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiło wyróżnić Arona Jemiołę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Urząd Gminy Żary i Bibliotekę Publiczną Gminy Żary. Gratulujemy.


Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy  - Młodzież zapobiega pożarom - eliminacje szkolne

24 lutego we współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubanicach zorganizowaliśmy w naszej szkole eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Młodzież zapobiega pożarom”. W zmaganiach wzięło udział 11 uczniów z klas V i VI. Po sprawdzeniu testów strażacy wyłonili zwycięzców, którymi zostali: Jan Dominiak (kl. VI), Kacper Ziółkowski (kl. V) oraz Wiktoria Kułak (kl. VI). Dwoje najlepszych uczniów weźmie udział w eliminacjach gminnych, które odbędą się 10 marca w Mirostowicach Dolnych.


Rejonowe Konkursy Przedmiotowe

W dniach 17-25 lutego odbyły się rejonowe etapy konkursów przedmiotowych. Naszą szkołę reprezentowali: Błażej Garbowski – w konkursie matematycznym, Weronika Kumorek – w konkursie języka polskiego, Kacper Ziółkowski – w konkursie przyrodniczym oraz Jan Dominiak – w konkursie historycznym.

Wyniki naszych uczniów w etapach rejonowych są następujące:

Błażej Garbowski – konkurs matematyczny – 47,5%;

Weronika Kumorek – konkurs języka polskiego – 47,5%;

Kacper Ziółkowski – konkurs przyrodniczy – 60%;

Jan Dominiak – konkurs historyczny – 70%.


Szkolne Święto Poezji

17 lutego zorganizowaliśmy Szkolne Święto Poezji, czyli szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który w dniach 01 i 02 marca odbędzie się w Mirostowicach Dolnych. W święcie wzięło udział 17 uczniów z klas I-VI. Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich recytacji postanowiła wyróżnić: Magdalenę Konopielko (kl. I), Gabrielę Kuros (kl. II), Arona Jemiołę (kl. III), Michała Kurosa (kl. III), Kacpra Ziółkowskiego (kl. V) oraz Jana Dominiaka (kl. VI). Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także słodkie upominki.


Bal karnawałowy

  

14 lutego, w walentynki, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w balu karnawałowym. Rano swój bal miały dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego, a także uczniowie klas I-III. Natomiast po południu na swoim balu miło czas spędzili uczniowie klas IV-VI. Każda z imprez obfitowała w różnorodne konkursy i zabawy. Nie zabrakło również tańców i podziwiania pięknych strojów karnawałowych. Uczestnicy skorzystali także z poczęstunku zakupionego dla klas przez wychowawców, a ufundowanego ze środków rady rodziców.


Ferie zimowe

W czasie tegorocznych ferii zimowych trwających od 30 stycznia do 13 lutego uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach i formach aktywności. 30 stycznia odbył się wyjazd do kina „Pionier” w Żarach na film „Sing”, 31 stycznia harcerze z 54 DH „Korczakowcy” uczestniczyli w zbiórce harcerskiej połączonej z dniem pizzy i podsumowaniem akcji „Góra Grosza”. Natomiast 6 i 8 lutego odbyły się zajęcia sportowe w ramach programu szkolnych klubów sportowych.


Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

  

11 stycznia po raz siódmy w naszej szkole zorganizowaliśmy Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu gminy Żary, występując w trzech kategoriach: klas 0-III, klas IV-VI oraz gimnazjum. Każdy z uczestników zobligowany był do przygotowania i prezentacji kolędy oraz pastorałki, których łączny czas wykonania nie przekroczyła 10 minut. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury w składzie: Ewa Kusion, Maria Marchlewska-Gonia oraz Ewelina Nowak postanowiło wyróżnić i nagrodzić:

a) w kategorii klas 0-III – Joannę Pietroń z ZS w Grabiku, Gabrielę Komorską z SP Lubanice, Darię Mikołajczuk z ZS w Mirostowicach Dolnych oraz zespół z SP w Lubaniach;

b) w kategorii klas IV-VI – Annę Nowak z SP Olbrachtów, Maję Terlecką z SP Olbrachtów, Jakuba Stankiewicza z SP Złotnik, Jakuba Mikołajczuka z ZS w Mirostowicach Dolnych oraz zespoły: OREMUS z SP Złotnik i zespół z Sieniawy Żarskiej;

c) w kategorii uczniów gimnazjów – Julię Baryła z ZS w Bieniowie, Julię Tetiuk z ZS w Grabiku oraz zespoły „Siódemka” z ZS w Bieniowie i „Fajny Duet” z ZS w Grabiku.

Każdy z uczestników konkursu otrzymał upominek ufundowany przez Urząd Gminy Żary i wręczony osobiście przez Wójta Gminy Żary – pana Leszka Mrożka. Ponadto sponsorami tegorocznego konkursu byli jak zwykle właściciele piekarni w Lipinkach Łużyckich – Państwo A. i E. Ślawscy, a także Pan Roman Lichwiarz – prezes Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żarach.


Szkolenie dotyczące zagrożenia pożarowego

10 stycznia gościliśmy w naszej szkole strażaków z jednostki OSP w Lubanicach, którzy przeprowadzili dla uczniów szkolenie dotyczące zagrożenia pożarowego. Strażacy omówili niebezpieczeństwa związane z ulatnianiem się czadu – bezwonnego zabójcy, szczególnie niebezpiecznego w okresie zimowym oraz zasady ewakuacji w czasie pożaru. Szkolenie miało charakter warsztatowy, a dzieci samodzielnie odpowiadały na pytania związane z właściwymi zachowaniami w czasie zagrożenia pożarem.


Wigilie klasowe, jasełka

22 grudnia, w ostatnim dniu nauki szkolnej przed Świętami Bożego Narodzenia, zorganizowaliśmy w naszej szkole wigilie klasowe, jasełka oraz wigilię szkolną. Rano w klasach odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. W czasie tychże spotkań przygotowano i przeprowadzono wigilie klasowe. Uczniowie i nauczyciele złożyli sobie życzenia świąteczne, kolędowali oraz kosztowali potraw wigilijnych przygotowanych przez rodziców. Każdą z klas odwiedził również szkolny Mikołaj – pan dyrektor, który na ręce gospodarzy klas złożył najlepsze życzenia uczniom, a każdego z osobna obdarował słodkim upominkiem.

O 11.30 klasa III oraz maluszki z punktu przedszkolnego zaprosiły całą społeczność szkolną i zaproszonych gości, w tym wójta gminy Żary, pana Leszka Mrożka, na przedstawienie jasełkowe przygotowane specjalnie na tę uroczystość. Gra małych aktorów była bardzo wzruszająca i na długo zapadnie w pamięci wszystkim widzom zgromadzonym w naszej niewielkiej salce gimnastycznej. Po zakończonym przedstawieniu miało miejsce spotkanie opłatkowe pracowników szkoły z wójtem gminy i zaproszonymi na uroczystość gośćmi.


Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek

19 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas 0-VI oraz grupa z Punktu Przedszkolnego. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło wyróżnić, a tym samym nominować do etapu gminnego: Gabrielę Komorską (kl. I), zespół: Katarzynę Kmiecik (kl. II), Izabelę Gronkowską (kl. III) oraz Karolinę Winecką (kl.III), Wiktorię Kułak (kl. VI). Gratulujemy!


Mikołajkowy wyjazd na basen 

12 grudnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w mikołajkowym wyjeździe na basen CRS w Zielonej Górze. Dzieci spędziły tam dwie godziny i miały możliwość skorzystania z licznych atrakcji tego największego parku wodnego w naszym rejonie. Zmęczone, ale szczęśliwe i zrelaksowane wróciły do domów i do ciężkiej codziennej pracy.


Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

9 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. Uczniowie naszej szkoły brali udział w tym konkursie, przygotowując samodzielnie w domach lub ze swoimi rodzinami prace mogące stanowić dekorację bożonarodzeniową. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez organizatorów – Urząd Gminy Żary, a dodatkowo kilkoro uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia: - Karolina Winecka (kl. III), Paweł Winecki (kl. IV), Dawid Jakubowski (kl. V). Gratulujemy!


Bezpieczna Zerówka

9 grudnia trzyosobowa drużyna z oddziału przedszkolnego (Klaudia Warchoł, Wiktoria Sadowa, Oliwia Niezgoda) zajęła II miejsce w X Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczna Zerówka”. W turnieju wzięło udział 15 drużyn z całego powiatu. Dziewczynki doskonale poradziły sobie z zadaniami, w skład których wchodziły: quiz wiedzy o bezpieczeństwie, zadania praktyczne – puzzle, zagadki obrazkowe, zadanie praktyczne – kolorowanie znaków drogowych. W dogrywce drużyna rozwiązywała jeszcze zagadki słowne.


Góra Grosza

W dniach 03-10 grudnia uczniowie naszej szkoły – harcerze oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego - wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Góra Grosza”. Pomysłodawcą akcji jest warszawskie Towarzystwo „Nasz Dom”. Grosze zbierane są w szkołach, przedszkolach, a służą wspieraniu rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka na terenie całego kraju poprzez dofinansowywanie turnusów specjalistycznych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz prac remontowych. Szkoły, które uzbierają najwięcej pieniędzy mogą liczyć na nagrody, ale ważniejsza jest świadomość, że nawet niewielki datek składa się na poważną sumę, dlatego drobne monety do puszek wrzucają uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy naszych wsi. Po zakończeniu zbiórki uczniowie liczą monety, pakują je do nadania na poczcie, która jest partnerem „Góry Grosza”.


Spotkanie z Mikołajem

  

06 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z Mikołajem. Tego dnia nasza placówkę odwiedzili przedstawiciele Urzędu Gminny w Żarach wraz z Wójtem Gminy – panem Leszkiem Mrożkiem i obdarowali wszystkie dzieci paczkami.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole  podtrzymujemy mikołajkowe tradycje.  Podczas spotkania uczniów klas I-III w sali gimnastycznej pojawił się Mikołaj. Dzieci na powitanie miłego gościa zaprezentowały wierszyki, piosenki, wysłuchały legendy o Św. Mikołaju, sprawnie rozwiązały quiz „Co wiemy o Św. Mikołaju”. Uczniowie kl. II zaprezentowali zwyczaje związane z tym dniem w różnych krajach europejskich i nie tylko, a uczniowie kl. III wręczyli listy do Św. Mikołaja. Wszystkie dzieci obiecały, że będą grzeczne, postarają się nie sprawiać kłopotów rodzicom i nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj obdarował dzieci miłymi upominkami.


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Siatkówce Chłopców

30 listopada drużyna chłopców w składzie: Szymon Pietrowiak (kl. IV), Eryk Winiarski (kl. IV), Jakub Gnap (kl. V), Dawid Jakubowski (kl. V), Marcel Skowronek (kl. V), Kacper Ziółkowski (kl. V), Jan Dominiak (kl. VI), Błażej Garbowski (kl. VI) oraz Norbert Trzoski (kl. VI) uczestniczyła w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Siatkówce Chłopców. Po rozegraniu trzech meczów nasza drużyna uplasowała się na czwartym miejscu. Chłopcy nie byli wprawdzie zadowoleni z wyniku, ale liczył się ich duch bojowy i to, że pomimo braku sali gimnastycznej stanęli w szranki z innymi drużynami z terenu gminy.


Szkolne eliminacje konkursów przedmiotowych

W dniach 15 – 23 listopada w naszej szkole przeprowadziliśmy szkolne eliminacje konkursów przedmiotowych. Odbyły się konkursy z historii i społeczeństwa, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, przyrody. Po sprawdzeniu prac konkursowych i sporządzeniu protokołów, do kolejnego etapu – rejonowego zgłoszono:

Weronikę  Kumorek (kl. VI) do rejonowego Konkursu Języka Polskiego,

Jana Dominiaka (kl. VI) do Rejonowego Konkursu z Historii i Społeczeństwa,

Błażeja Garbowskiego (kl. VI) do Rejonowego Konkursu z Matematyki,

Kacpra Ziółkowskiego (kl. V) do rejonowego Konkursu z Przyrody.

Etapy rejonowe odbędą się w lutym 2017r., a przed uczniami niemal trzy miesiące przygotowań


Żywa lekcja historii

29 listopada uczniowie wszystkich klas naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii zatytułowanej „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Prowadzący, w zabawny, a zarazem ciekawy sposób, przedstawili dzieciom informacje o siedemnastowiecznych obyczajach szlacheckich oraz o dokonaniach militarno-politycznych ówczesnych władców. Zaprezentowali ubiory chłopskie i szlacheckie noszone w tamtym okresie. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak zbroja husarska, w którą ubrano jednego z szóstoklasistów. W trakcie podsumowania spotkania uczniowie wzięli udział w mini quizie związanym z tematyką lekcji, a w nagrodę za poprawne odpowiedzi otrzymywali upominek – wybity na miejscu pieniążek. Zwieńczeniem spotkania był wykonany na placu apelowym wystrzał z broni husarskiej. Lekcja historii podobała się wszystkim uczniom, a co odważniejsi pytali, kiedy odbędzie się następne spotkanie.


Szkolne andrzejki

  

24 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole andrzejki. Dzieci z młodszych klas miały swoje zabawy i wróżby andrzejkowe przed południem, natomiast dla starszych uczniów zorganizowano wieczór wróżb andrzejkowych. W czasie popołudniowego spotkania chętni uczniowie przeprowadzili różnorodne wróżby związane z wyborem przyszłej drogi życiowej czy imienia sympatii. Odbyła się także wróżba z butami oraz lanie wosku i odczytywanie z cienia znaczenia wróżby. Na koniec wszyscy chętni mogli potańczyć i wyszaleć się przy dźwiękach muzyki.  To był bardzo udany wieczór, a możliwość powróżenia i wspólnej zabawy dała wiele radości uczestnikom imprezy.


Znam swoje prawa i obowiązki

  

21 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję „Znam swoje prawa i obowiązki” związaną z obchodzonym 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Akcja szkolna ma już kilkuletnią tradycję, chociaż wcześniej odbywała się 21 marca w Dniu Samorządności Uczniowskiej.

Zanim uczniowie i nauczyciele spotkali się w salce gimnastycznej, aby zaprezentować wyniki prac, w klasach, w czasie zajęć z wychowawcami, rozmawiali o prawach dziecka, o ich znaczeniu  w życiu społecznym, o tym, w jaki sposób i gdzie doszło do uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Uczniowie omawiali również obowiązki dzieci związane nierozerwalnie z ich prawami i z nich bezpośrednio wynikające. Zadaniem każdej z klas było również przygotowanie plakatu ilustrującego wylosowane wcześniej prawo. Jednakże nietypowość zadania polegała na takim przedstawieniu prawa, aby pozostałe dzieci mogły odgadnąć, o jakie prawo chodzi.

W trakcie zajęć z wychowawcami uczniowie pracowali również nad odnalezieniem „słów zastępczych”, mogących wyrazić złe emocje związane z nieprzyjemnymi sytuacjami, a jednocześnie niebędące wulgaryzmami.

W akcji „Znam swoje prawa i obowiązki” uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły a także dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego, w sumie 87 osób. Koordynatorami byli natomiast: Szkolny Rzecznik Praw Ucznia – pani W. Bednarczyk oraz pedagog szkolny – p. J. Wojtyła – Korkuś. Panie zaplanowały przebieg akcji oraz stworzyły plakaty informujące o przedsięwzięciu, a także plansze służące do prezentacji pac uczniowskich.

Klasa III bardzo aktywnie włączyła się w przygotowanie całości przedsięwzięcia i zaprezentowała społeczności szkolnej część artystyczną związaną z marzeniami dzieci i wszechobecnym w każdej sytuacji pośpiechem. Szóstoklasiści przekazali pozostałym uczniom informacje o tym, czym są  prawa dziecka i dlaczego zostały opracowane.

Kolejnym etapem akcji była prezentacja plakatów stworzonych w klasach, a przedstawiających wskazane prawo. Każda z klas omówiła zawartość swojej pracy, pozostali uczniowie odgadywali brzmienie hasła – jednego z praw dziecka. Klasa I stworzyła plakat związany z prawem do nauki, klasa II narysowała prawo do opieki medycznej, klasa III – prawo do zabawy, klasa IV – prawo do wypoczynku i czasu wolnego, klasa V – prawo do prywatności i zachowania tajemnicy korespondencji, a klasa VI – prawo do tożsamości.

W związku z tym, że uczniowie powinni znać nie tylko swoje prawa, ale również obowiązki, następna część akcji była związana właśnie z nimi. Uczniowie wszystkich klas mieli za zadanie w grupach wypisać jak najwięcej swoich obowiązków wynikających z praw innych. Wyniki zadania były różne i zazwyczaj wahały się między dwoma a pięcioma obowiązkami. Zwycięzcą konkurencji została klasa IV, wypisując aż dziesięć obowiązków.

Po części bezpośrednio poświęconej prawom dziecka nadszedł czas na prezentację „słów zastępczych”. Każda z klas przygotowała wybrane wcześniej w trakcie zajęć z wychowawcami po dwa słowa zastępujące wulgaryzmy. Wskazani uczniowie odczytali słowa i wyrażenia, a następnie zasugerowali, w jakich sytuacjach mogłyby one być wykorzystane. „Słowa zastępcze” zostały umieszczone na arkuszu szarego papieru i stanowią swoisty słownik „słów zastępczych” stosowanych w naszej szkole. „O kurczaczek!”, „kurka wodna”, „Idź na placki!”, „Ahoj!”, „pomidor”, „cytryna”, „Na krowi placek!” – to niektóre z wymyślonych przez uczniów słów.

Ostatnim elementem akcji był hapenning polegający na przemarszu dzieci uliczkami miejscowości i prezentowaniu haseł związanych z prawami  dziecka. Mieszkańcy wsi spotykając uczniów niosących transparenty i hasła, wykazywali zainteresowanie akcją, pytali, czego ona dotyczy i co dzieci wiedzą na temat swoich praw oraz obowiązków.

Po zakończonym przedsięwzięciu wypracowane w klasach plakaty, zbiór obowiązków, a także „słowa zastępcze” zostały wyeksponowane w szkole i przypominają wszystkim (uczniom, rodzicom, nauczycielom), że każdy „ma swoje prawa, ale inni też je mają”.


Szkolny Dzień bez Papierosa

18 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole kolejną akcję profilaktyczną, którą tym razem był „Szkolny Dzień bez Papierosa”, organizowany w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Rzucania Palenia. Uczniowie klas 0-VI uczestniczący w akcji przypomnieli sobie, jakie szkodliwe substancje i o jakim działaniu zawarte są w papierosach. Piątoklasiści natomiast zaprezentowali krótki skecz na temat szkodliwości palenia tytoniu. Na koniec opiekun szkolnego koła PCK – p. W. Kłębukowska ogłosiła wyniki konkursu na wiersz lub rymowankę o szkodliwości palenia. Równorzędne nagrody w konkursie otrzymali: Oliwia Wrzeszcz (kl. III), Paweł Winecki (kl. IV) oraz Kacper Ziółkowski (kl. V), pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki za udział.


Wielka ucieczka

17 listopada gościliśmy w naszej szkole aktorów z zespołu teatralnego „Grupa T” z Torunia, którzy zaprezentowali uczniom przedstawienie profilaktyczne „Wielka ucieczka”. W spektaklu poruszono problem uzależnienia od dopalaczy oraz szkodliwy wpływ środków psychoaktywnych na organizm ludzki, a szczególnie organizm młodego człowieka. W zabawny sposób aktorzy przedstawili perypetie organów wewnętrznych nastolatka, który zażywa środki odurzające. Nauka płynąca z występu pozwoliła na podjęcie rozmowy o uzależnieniach i asertywnym odmawianiu oraz o miejscach, w których należy szukać pomocy w razie przeżywania trudności. Spektakl udowodnił, że można się świetnie bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych.


Przedstawienie w Kościele

11 listopada po mszy świętej harcerze z 54 DH „Korczakowcy” zaprezentowali społeczności Lubanic, Łukaw i Surowej swój montaż słowno-muzyczny przygotowany dla upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Występ harcerzy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i z uznaniem z ich strony. Ksiądz proboszcz podziękował uczniom za krzewienie kultury i tradycji polskich oraz za postawy patriotyczne, które wyrażają poprzez swoje występy.


Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej

  

10 listopada w świetlicy wiejskiej w Lubanicach odbył się III Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych. Każda ze szkół z terenu Gminy Żary mogła zgłosić do udziału w konkursie po jednym podmiocie wykonawczym w każdej z kategorii (kl. 0-III, IV-VI, gimnazjum).

Konkurs odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony pracowników SP w Lubanicach oraz dzięki sponsorom: Urzędowi Gminy Żary, właścicielom piekarni w Lipinkach Łużyckich – państwu Annie i Eugeniuszowi Sławskim oraz prezesowi GS Żary – panu Romanowi Lichwiarzowi. Wśród gości zaproszonych nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego, pracowników Urzędu Gminy w Żarach, przedstawicieli sponsorów, a także  dyrektorów szkół.

Przegląd rozpoczął się montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez 54 DH „Korczakowcy”. Następnie miała miejsce prezentacja poszczególnych wykonawców, po czym jury konkursu w składzie: Elżbieta Stec, Ewa Kusion, Barbara Goławska oraz Maria Marchlewska-Gonia ogłosiło wyniki przeglądu. W kategorii klas 0-III jury nagrodziło: w grupie solistów: Urszulę młynarczyk z SP w Złotniku oraz Karolinę Winecką z SP w Lubanicach. W kategorii klas IV-VI nagrody otrzymali: w grupie solistów: Martyna Partyka z ZS w Grabiku, Jakub Mikołajczuk z ZS w Mirostowicach Dolnych; w grupie zespołów: Zespół OREMUS ze Złotnika; wyróżnienia otrzymali: 54 DH „Korczakowcy” z Lubanic oraz zespół „Bez nazwy” z Olbrachtowa.

W ostatniej kategorii wiekowej jury postanowiło uhonorować solistki Julię Tetiuk z ZS w Grabiku oraz Marię Dobrzańską z ZS w Mirostowicach Dolnych a także zespół „Niezłomne” z ZS w Bieniowie. 

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali z rąk Wójta Gminy Żary – pana Leszka Mrożka, sponsora - pani Anny Ślawskiej, sołtysa Surowej – pana Stanisława Perczyńskiego oraz członków komisji konkursowej nagrody rzeczowe za zaangażowanie w przygotowanie prezentacji piosenek patriotycznych i ich efektowne wykonanie w czasie zmagań wokalnych.


Apel z okazji 11 listopada

09 listopada harcerze z 54 DH „Korczakowscy” zaprezentowali społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny związany ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Harcerze wspominali wydarzenia związane z walką o niepodległość i wystąpieniami przeciw zaborcom. Wspominali tych, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Apel był okazją do refleksji na temat patriotyzmu, do chwili zastanowienia się nad tym, czym jest współczesny patriotyzm i co oznacza „być Polakiem”. Integralną częścią akademii było również złożenie przyrzeczenia harcerskiego przez nowych członków drużyny. Uroczyste przyrzeczenie złożyli: Dawid Jakubowski, Szymon Piotrowiak, Paweł Winecki, Eryk Winiarski, Alex Wrzeszcz.


Śniadanie Daje Moc

08 listopada uczniowie klas 0-III naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. W klasach dzieci przygotowywały zdrowe i smaczne śniadanie. Ciemny chleb, warzywa i zioła królowały w menu uczniów. Cała szkoła podziwiała przygotowane kanapki, które wykonane samodzielnie smakowały o wiele lepiej. Uczniowie przygotowanym śniadaniem poczęstowali również starszych i młodszych kolegów.


Szkolne eliminacje do Gminnego Przeglądu Pieśni  Patriotycznej

03 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole eliminacje przeglądu pieśni patriotycznej. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 0-VI oraz jedno dziecko z punktu przedszkolnego. Każdy z podmiotów wykonawczych prezentował po dwie piosenki patriotyczne, które wykonał oceniała komisja konkursowa. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło wyróżnić wszystkich wykonawców i umożliwić im występ w czasie III Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych, który odbędzie się 10 listopada.


Konkurs plastyczny - Odpady w naszym życiu

20 października uczniowie klas II i VI wzięli udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie plastycznym „Odpady w naszym życiu” organizowanym przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Konkurs przeprowadzono w ramach kampanii „Mądrze kupujesz i segregujesz – odpady redukujesz”, której patronował Łużycki Związek Gmin. Konkurs finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Uczniowie w ramach konkursu wykonywali makietę ukazującą drogę odpadów od zakupu do ich ponownego wykorzystania po zużyciu, z zaznaczeniem etapu segregacji odpadów. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów postaw i zachowań proekologicznych zmierzających do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Prace uczniów klasy II oraz VI naszej szkoły znalazły uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali im III miejsca w kategorii klas I-III oraz IV – VI. Każdy z nagrodzonych uczestników konkursu otrzymał od organizatorów nagrodę indywidualną, a ponadto szkoła otrzymała stojaki do segregacji odpadów.


Ratujemy i uczymy ratować

17 października w godzinach 11.45 – 12.15 uczniowie klas I- VI naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i uczymy ratować” organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzieci w czasie 30 minut nieprzerwanie prowadziły na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, udzielając w ten sposób potencjalnemu poszkodowanemu pomocy. Nawet najmłodsi uczniowie chętnie uczestniczyli w akcji, a starsi i bardziej doświadczeni koordynowali ich poczynaniami.


Pasowanie uczniów klasy I

17 października uczniowie klasy I przeżyli bardzo ważne chwile związane z uroczystym pasowaniem na ucznia naszej szkoły. W części artystycznej dzieci pochwaliły się zdobytymi dotychczas wiadomościami i umiejętnościami, następnie złożyły przed społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi uroczyste przyrzeczenie, po czym dyrektor szkoły dokonał aktu pasowania na ucznia. Na koniec dzieci otrzymały różnorodne upominki od dyrektora szkoły, od młodszych i starszych kolegów a przede wszystkim od rodziców. Zakończeniem dnia był poczęstunek przygotowany przez rodziców. W roku szkolnym 2016/2017 uczniami klasy I są: Oliwier Garbowki, Gabriela Komorska, Magdalena Konopielko, Magdalena Mietlińska-Wojdan, Dominika Winecka, Eliza Zaremba.


Święto Komisji Edukacji Narodowej

13 października uczniowie klas V i VI przygotowali uroczystą akademię z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej. W montażu słowno-muzycznym wykorzystane zostały różnorodne teksty związane z pracą nauczycieli, z ich codziennymi zmaganiami, z wysiłkiem wkładanym w wychowanie i edukację kolejnych grup uczniowskich. Cały apel miał formę zabawnego przedstawienia i spowodował, ze na wielu twarzach tego dnia zagościł uśmiech. Następnie dyrektor szkoły wręczył pracownikom podziękowania, wyróżnienia oraz nagrody dyrektora szkoły za pracę w roku szkolnym 2015/2016.


Lubuskie Biuro Koncertowe

13 października z pierwszym występem „Polskie Tance Narodowe” gościło u nas Lubuskie Biuro Koncertowe. Muzycy zaprezentowali uczniom tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, mazura i mazurka oraz polkę. Prezentacji muzycznej towarzyszył pokaz tańców, wzbudzając wśród uczniów duże zainteresowanie.


Tajemnicaz kartonowej rakiety

07 października w naszej szkole odbył się pokaz filmu „Tajemnice kartonowej rakiety”. Film był wyświetlany w specjalnym namiocie, a jego tematem była podróż w kosmos. Dzieci ze wszystkich klas miały wiec możliwość uczestniczenia w pokazie planetarium. Wrażenia po obejrzeniu filmu były ogromne, a wszyscy zgodnie twierdzili, że efekty wizualne były niezapomniane oraz pozwoliły na wirtualne przeniesienie się w czasie i przestrzeni.


Dzień Tabliczki Mnożenia

  

30 września po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Koordynatorem akcji została pani Beata Jagas, która wraz z innymi nauczycielami przygotowała stanowiska do konkurencji matematyczno-sportowych. Uczniowie klas młodszych tego dnia wykonywali w klasach różnorodne zadania matematyczne na poziomie swoich możliwości, natomiast uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zmaganiach matematycznych na świeżym powietrzu. Każdy z uczestników zobowiązany był do zaliczenia wszystkich stanowisk z grami i zadaniami, gdzie zdobywał kolejne punkty. Na koniec wyłoniono zwycięzców konkurencji i mistrzów tabliczki mnożenia z każdej klasy. Zostali nimi: Alex Wrzeszcz (kl. IV), Kacper Ziółkowski (kl. V), Weronika Kumorek (kl. VI).


Mamo, Tato, nie pij!

28 września Szkolne Koło PCK wraz z opiekunem – panią W. Kłębukowską zorganizowało akcję profilaktyczną „Mamo, Tato, nie pij!” propagującą zdrowy styl życia i przestrzegającą dzieci przed spożywaniem alkoholu. W trakcie akcji uczniowie dowiedzieli się, jakie skutki dla zdrowia i społeczeństwa niesie za sobą alkoholizm oraz jak skutecznie odmawiać osobom zachęcającym do picia alkoholu.


Nasz Mikołajek

26 września uczniowie klas 0-III oraz IV-VI uczestniczyli w pierwszych w tym roku szkolnym przedstawieniach przygotowanych i zaprezentowanych przez narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Dla młodszych dzieci aktorzy wystawili spektakl „Piękna i bestia”, natomiast dla starszych „Nasz Mikołajek”.


Gminne Sprzątanie Świata w Siodle

W dniu 16.09.2016r. uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Lubanicach brali udział w akcji sprzątania lasu w gminie wiejskiej na terenie Sołectwa Siodło : ZIELONE ŻARY 2016 pt. ”Siodło – przejdźmy razem na zieloną stronę mocy”.

W akcji sprzątania lasu udział wzięły szkoły gminne pod nadzorem Nadleśnictwa Lipinki  Łużyckie. Leśnicy przygotowali konkursy i pogadanki o tematyce ekologicznej. Był grill, słodkości i upominki od Pani Burmistrz Miasta Żary i Pana Wójta Gminy Żary. Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie przekazało dla szkół piękne albumy i przewodniki o naszym regionie. 


Sprzątanie Świata

16.09.2016r dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego, a także uczniowie klas I-V wzięli udział w akcji Sprzątania Świata na terenie naszej miejscowości. Tradycyjnie już wychowawcy przydzielili poszczególnym grupom teren do posprzątania i wspólnie z dziećmi aktywnie uczestniczyli w zbieraniu odpadów. Zebrane śmieci trafiły do kontenerów, a teren szkoły oraz najbliższego jej otoczenia znów był czysty i zachęcał do przebywania na świeżym powietrzu.


Narodowe czytanie

 

03.09.2016 r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim czytaniu powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Akcja rozpoczęła się o 10.20 i trwała dwie godziny. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI, którzy słuchali czytanych przez nauczycieli fragmentów utworu, albo też sami czytali innym. W przerwach pomiędzy poszczególnymi fragmentami dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 

1 września uroczyście, mszą świętą, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Apel odbył się przed budynkiem szkoły, gdzie po odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor szkoły – pan Zbigniew Michalewicz. Powitał on zaproszonych gości, rodziców, pracowników szkoły oraz rozpoczynające naukę dzieci, którym życzył wytrwałości w ciągu całego roku oraz wielu sukcesów.

W dalszej części dyrektor szkoły poinformował o przydziale wychowawstw i nauczanych przedmiotów w Szkole Podstawowej w Lubanicach:

Pani Lucyna Kliszczak – oddział trzy i czterolatków

Pani mgr Mariola Piotr – odział zerowy

Pani mgr Małgorzata Dobroń – kl. I/II

Pani mgr Wioleta Bednarczyk – kl. III

Pani mgr Katarzyna Dominiak – kl. IV

Pani mgr Wioletta Kłębukowska – kl. V

Pani mgr Beata Jagas – kl. VI.

Zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2015/2017 poprowadzą:

  • edukacja wczesnoszkolna – kl. I/II– M. Dobroń
  • edukacja wczesnoszkolna – kl. III– W. Bednarczyk
  • język polski – K. Dominiak
  • historia i społeczeństwo – M. Piotr
  • matematyka – B. Jagas
  • przyroda – Z. Michalewicz
  • język niemiecki kl. I- VI – U. Polit
  • informatyka – B. Jagas
  • plastyka – W. Kłębukowska
  • muzyka – S. Hubryj
  • zajęcia techniczne – W. Kłębukowska
  • język angielski kl. 0-VI – Aneta Grzebyk
  • wychowanie fizyczne – W. Kłębukowska
  • religia – ks. R. Decker

Funkcję pedagoga szkolnego pełnić będzie pani J. Wojtyła-Korkuś. Sekretariat szkoły prowadzić będzie pani D. Bakalarz. Panie B. Wójcik i A. Warchoł zatrudnione są jako sprzątaczki, a pan E. kowalski jako konserwator.

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie mają możliwość uczestniczenia
w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, wspierających ich rozwój:

  • zajęcia logopedyczne w kl. 0 - III
  • zajęcia „Mów i pisz poprawnie” w kl. IV
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w kl. I, II, III, IV-VI
  • koło plastyczne
  • koło literackie
  • spotkania grupy liturgicznej

W szkole działać będą liczne organizacje:

  • Samorząd Uczniowski
  • LOP
  • ZHP
  • PCK.

W bieżącym roku szkolnym zatwierdzona do realizacji przez Lubuskiego Kuratora Oświaty została kontynuacja innowacji pedagogicznej:

  • „Redagowanie dłuższych form wypowiedzi jako jeden z elementów pracy z tekstem literackim” – realizowana w klasie V na lekcjach języka polskiego.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Lubanicach
    Lubanice 20, 68 - 200 Żary
  • 68 362 08 49