Nawigacja

Z życia szkoły

2017/2018

Zawody lekkoatletyczne

W dniu 17 maja na stadionie "Syrena" w Żarach odbyły się zawody lekkoatletyczne dzieci starszych (rocznik 2005 i młodsi). Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Warchoł kl. IV, Natalia Romanowska kl. IV i Marcel Skowronek kl.VI. Uczeń Marcel Skowronek w biegu na 1000 metrów zajął IV miejsce i tym samym zakwalifikował się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w Sulęcinie w dniu 5 czerwca. Gratulujemy!


III Przerwa na czytanie

  

11 maja wszyscy obecni tego dnia w szkole uczniowie wzięli udział w akcji „III Przerwa na czytanie – lubuska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty - pani Ewy Rawy. Wydarzenie odbywało się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. Chęć udziału w tegorocznej edycji zadeklarowało 135 placówek z terenu całego województwa lubuskiego.

            W naszej szkole akcja przybrała formę czytania w czasie pierwszej i drugiej przerwy międzylekcyjnej. Uczniowie, dla zwiększenia komfortu odbioru tekstów, czytali w gabinetach lekcyjnych. Wcześniej każda klasa uzgodniła z wychowawcą przebieg akcji. W niektórych klasach zdecydowano się na głośne czytanie jednego, wybranego wcześniej tekstu, w innych natomiast każdy czytał to, na co miał ochotę. Uczniowie czytali bądź samodzielnie, bądź w parach albo w grupach – w tym względzie również panowała dowolność wyboru. Nad przebiegiem tegorocznej akcji czuwali wszyscy wychowawcy klas, którzy stali się klasowymi koordynatorami jej przebiegu.

            Po zakończeniu akcji, w swobodnych rozmowach uczniów w czasie pozostałych przerw, pojawiał się temat przeczytanych utworów, a nawet zachęta do sięgnięcia po określone pozycje. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu uczniowie zrozumieli, że czytać można wszędzie i zawsze, a obcowanie z książką może każdemu dostarczyć wiele emocji, pozytywnych wrażeń, a nawet może być trendy.


Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej

W dniu 11 maja uczniowie naszej szkoły reprezentowali Gminę Żary w Igrzyskach Dzieci w Piłce Nożnej 6 osobowej chłopców. Zawody zostały rozegrane w Lubsku.  Po zaciętej walce chłopcy zajęli IX miejsce. 


Gminny Turniej Petanuqe

  

11 maja drużyna naszej szkoły w składzie Izabela Gronkowska, Wioletta Szymańska oraz Antonina Pluta (kl. IV) wzięły udział w Gminnym Turnieju w Petanuqe (bule). Dziewczęta rywalizowały z drużynami innych szkół z terenu Gminy Żary i były najmłodszymi uczestniczkami rozgrywek oraz jedynym zespołem żeńskim. Każda z drużyn startujących w turnieju rozegrała po siedem meczów, który pozwolił na ustalenie ostatecznej kolejności drużyn. Dziewczęta uplasowały się na ósmym miejscu, ale bardzo dzielnie i z dużym zaangażowaniem podchodziły do każdego meczu z bardziej doświadczonymi przeciwnikami, z których jeden udało im się wygrać. Gratulujemy.


Koncert Lubuskiego Biura Koncertowego z występem „Muzyczne dynastie – dzwony, dzwonki i talerze”.

10 maja naszą szkołę po raz ostatni w  tym roku szkolnym odwiedzili muzycy z lubuskiego Biura Koncertowego   z występem „Muzyczne dynastie – dzwony, dzwonki i talerze”. W czasie koncertu prezentowane były instrumenty wykonane na bazie dzwonków pasterskich, mis i talerzy. Muzycy wykonywali różnorodne utwory z wykorzystaniem omawianych i prezentowanych wcześniej instrumentów. Koncert bardzo spodobał się uczniom wszystkich klas, tym bardziej, iż ostatni z utworów wykonywany był przy udziale samych dzieci, które wykorzystując poznane instrumenty stworzyły akompaniament do motywu głównego.


Apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia uczniowie klasy VII naszej szkoły przygotowali i zaprezentowali społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wstępem apelu była krótka pogadanka z uczniami klas młodszych na temat świąt majowych. Dzieci pamiętały, jakie święta przypadają na 1, 2 i 3 maja. Następnie odśpiewano hymn państwowy, po czym nastąpiła prezentacja części przygotowanej przez siódmoklasistów. Występ przebiegał w podniosłej atmosferze, a poważny nastrój udzielił się nawet najmłodszym dzieciom.

Tego samego dnia pani dyrektor podziękowała uczniom za udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Orzeł Matematyczny” i wszystkim uczestnikom wręczyła dyplomy uznania.


Piłka nożna chłopców

 

W dniu 27 kwietnia w Mirostowicach Dolnych odbyły się rozgrywki w ramach Gminnych Igrzysk Dzieci w piłce nożnej 6 osobowej chłopców. Szkołę Podstawową w Lubanicach reprezentowali: Dawid Warchoł, Aron Jemioła, Patryk Melski, Dawid Michoński, Alex Wrzeszcz, Marcel Juchacz, Marcel Skowronek, Dawid Jakubowski, Filip Sułkowski, Radosław Bieniek. Po zaciętej walce drużyna naszej szkoły uplasowała się na I miejscu i będzie reprezentować Gminę Żary w rozgrywkach powiatowych w dniu 11 maja w Lubsku.


Piłka nożna dziewcząt

W dniu 23 kwietnia w Mirostowicach Dolnych odbyły się rozgrywki dziewcząt w ramach Gminnych Igrzysk Dzieci w piłce nożnej 6 osobowej. Nasza drużyna zajęła IV miejsce.


Szkolny Konkurs Przyrodniczy

  

„A teraz wy wszystkie
Ssaki, ptaki, ryby, gady,
Płazy, robaki, owady.

Gdziekolwiek was człowiek gnębi,

Na Ziemi, czy w wodnej głębi,

Wszystkie biedne ofiary ludzkiego plemienia,

Nie odmawiajcie braciom-ludziom przebaczenia.

Oto człowiek przed wami kaja się w pokorze,

Bracia, darujcie ludziom winy w imię Boże:…”

                                                                Artur Chojecki

DZIEŃ ZIEMI W LUBANICACH

Sejmiki ekologiczne dla uczniów z okazji Dnia Ziemi stały się już tradycją szkoły. Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Zwierzęta chronione”, był okazją do zwrócenia uwagi dzieciom i dorosłym, jak ważna jest ochrona zwierząt - nie tylko dla samej przyrody, ale człowieka.

Sejmik poprzedziła część artystyczna, w której uczniowie klasy czwartej przedstawili, co rozumiemy pod pojęciem ochrona ścisła, częściowa i czynna gatunków zwierząt, czynniki zagrażające ssakom, ptakom, płazom, gadom, owadom, rybom i innym zwierzętom wodnym, a także sposoby ratowania zwierząt oraz omówili wybrane gatunki zwierząt z „Polskiej Czerwonej Księgi”.

Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy w myśl zasady „bawić przez naukę i uczyć przez zabawę”. W sejmiku brały udział po dwie osoby z klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Lubanicach i składał się on z 3 etapów. Nad przebiegiem sejmiku czuwało jury sejmiku.

W pierwszym etapie uczestnicy sejmiku kolejno odpowiadali na pytania przygotowane przez pana Zbigniewa Michalewicza. Do drugiego etapu przeszło 6 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w etapie pierwszym. W drugim etapie nauczyciel zadawał pytania typu PRAWDA / FAŁSZ, na które uczestnicy odpowiadali jednocześnie poprzez podniesienie tabliczki z odpowiednim napisem skierowanym w stronę jury. Do trzeciego etapu sejmiku zakwalifikowało się 3 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie pierwszym i drugim (łącznie). W finałowym etapie uczniowie odpowiadali jednocześnie poprzez podniesienie tabliczki z odpowiednim napisem A lub B. Zwycięzcą Sejmiku Ekologicznego została uczennica klasy IV Izabela Gronkowska, która uzyskała największą liczbę punktów na koniec 3 etapu. Na drugim miejscu uplasował się uczeń klasy V Jakub Gnap. Trzecie miejsce zajął uczeń klasy VII Błażej Garbowski. Wszyscy uczestnicy sejmiku wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną, co pokazuje, że są świadomi znaczenia ochrony zwierząt. 


XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny

  

17 kwietnia w Szkole Podstawowej w Złotniku zorganizowano XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała drużyna w składzie: Gabriela Kuros (kl. III), Patryk Piotrowiak (kl. III), Kacper Ziółkowski (kl. VI), Weronika Kumorek (kl. VII). Wszyscy uczestnicy zmagań rozwiązywali test ortograficzny (kl. IV-VII) lub pisali dyktando (kl. I-III), a następnie, po krótkiej przerwie, brali udział w konkursach drużynowych. W ostatecznej punktacji nasza szkoła zajęła II miejsce, ustępując jednym punktem Zespołowi Szkół z Grabika. W klasyfikacji indywidualnej uczennice Gabriela Kuros i Weronika Kumorek zajęły III miejsca w swoich kategoriach wiekowych w rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Żary. Gratulujemy!


Pogadanka nt. „Nie jestem anonimowy w sieci”

 

10 kwietnia naszą szkołę odwiedzili policjanci z KPP w Żarach, którzy przeprowadzili pogadankę na temat „Nie jestem anonimowy w sieci”. Prelekcja była skierowana do uczniów  klas IV-VII, biorących udział w VII edycji konkursu „Uczeń bezpieczny w sieci” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego.

Policjanci rozmawiali z uczniami na temat zjawiska cyberprzemocy, braku anonimowości w sieci internetowej, a także o skutkach prawnych niewłaściwego korzystania z Internetu i łamania zasad ochrony prywatności. Na koniec pogadanki zostały wyświetlone filmy dotyczące szeroko rozumianej cyberprzemocy i jej konsekwencji dla użytkowników sieci.

Dzięki tym zajęciom uczniowie naszej szkoły zdobyli nowe wiadomości na temat zagrożeń płynących z Internetu, dowiedzieli się także, w jaki sposób powinni reagować, jeśli spotkają się ze zjawiskiem cyberprzemocy i gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia uzależnieniem od komputera.


Wycieczka szynobusem do Żar

  

            W piątek 23.03.2018 r. uczniowie klasy czwartej wybrali się pod opieką pani wychowawczyni Urszuli Polit oraz pani Katarzyny Dominiak na wycieczkę krajoznawczą do miasta powiatowego Żary. Pierwszą atrakcją dla dzieci był szynobus, którym grupa podróżowała w obie strony. Jedyne 8 minut, a ile emocji, dla niektórych pierwszy raz w życiu!

            Przed godziną 9:00 zjawiliśmy się już w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odwiedziliśmy tam  Dział Dziecięcy, Czytelnię i Wypożyczalnię dla Dorosłych. Pan kierownik opowiedział dzieciom o zbiorach i wyjaśnił tajniki tworzenia exlibrisów.

            Kwadrans po 10:00 byliśmy już w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, gdzie największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyły się mundury żołnierskie z czasów II wojny światowej. Dziewczęta zaś podziwiały starą żarską porcelanę, pięknie prezentowaną w oszklonych gablotach. Wszyscy byli też pod wrażeniem makiety, przedstawiającej miasto Żary w XVIII wieku.

            Niecałą godzinę przeznaczyliśmy jeszcze na spacer wśród kramów Jarmarku Wielkanocnego, obserwując kolorowe ozdoby, smakowite wypieki i kupując drobnostki. Następnie przeszliśmy deptakiem w kierunku dworca PKP i krótko przed godz,13:00 byliśmy w Lubanicach.

            Wycieczka udana, dzieci zdyscyplinowane i ciekawe świata, panie zadowolone. Mamy apetyt na inne wyjazdy, które zapewne w przyszłości nastąpią.


Dzień Talentów

     

21 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej. Składał się on z kilku mniejszych wydarzeń. Pierwszym z nich była akcja profilaktyczna „Umiem mówić „NIE” używkom”. Przeprowadziła ją pani W. Kłębukowska – opiekun szkolnego Koła PCK. W czasie przeprowadzonej pogadanki uczniowie przypomnieli sobie, jakie środki nazywamy używkami i dlaczego są one niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Zasadniczą część akcji poświęcono nauce bycia asertywnym, czyli grzecznego, ale stanowczego odmawiania w różnych sytuacjach życiowych.

Kolejną częścią Dnia Samorządności była akcja „Dzień Talentów” koordynowana przez Samorząd Uczniowski w ramach zadań Szkół Odkrywców Talentów. Przygotowania do akcji trwały w szkole już od kilku dni. Każdy z uczniów zadeklarował swój czynny udział w pracach jednego z trzech zespołów: plastycznego, sportowego i kulinarnego. Odrębne zajęcia miały również dzieci z przedszkola. Każda z grup w czasie dwóch godzin wykonywała zadania przewidziane przez koordynatora, a następnie w czasie apelu nastąpiła prezentacja poszczególnych zespołów. Grupa plastyczna wykonała dekorację wiosenną do szkoły, grupa kulinarna przygotowała dla wszystkich uczniów pierogi i ciasteczka, a grupa sportowa rozegrała mecz piłki nożnej oraz mecz ringo, a także zawody w indywidualnym przeciąganiu liny. Maluszki natomiast w czasie prezentacji wykonały piosenkę oraz wyrecytowały dwa wiersze, które zaprezentują w czasie gminnego konkursu „Mały Talent”.

Ostatnim elementem Dnia Samorządności był korowód wiosenny z marzanną oraz spalenie słomianej kukły symbolizującej zimę. Mamy nadzieję, że od tej chwili nastanie wiosna,  będzie coraz cieplej, a nastroje uczniowskie będą nieustannie radosne i pełne optymizmu.


Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu "Młodzież zapobiega pożarom"

 

05 marca w Marszowie odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę oraz jednostkę OSP Lubanice reprezentowali: Kacper Ziółkowski (kl. VI) oraz Jan Dominiak (kl. VII). Zadaniem wszystkich uczestników było rozwiązanie testu wiedzy przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy, a następnie uczniowie z uzyskaną odpowiednio wysoką liczbą punktów zostali dopuszczeni do części ustnej konkursu. W ostatecznej punktacji uczeń naszej szkoły – Kacper Ziółkowski zajął II miejsce w gminie i zakwalifikował się do eliminacji powiatowych, które odbędą się 23 marca w siedzibie PSP w Żarach. Gratulujemy.


KONKURS RECYTATORSKI

  

W dniach 26 i 27 lutego w Mirostowicach Dolnych odbyły się Gminne Eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasa VII i gimnazjum. Naszą szkołę w eliminacjach reprezentowali: W. Sadowa (kl. I), G. Komorska (kl. II),    Z. Urszulak (kl. III), J. Szepiczak (kl. III), I. Gronkowska (kl. IV), K. Winecka (kl. IV), M. Kuros (kl. IV),  K. Ziółkowski (kl. VI), W. Kułak (kl. VII), J. Dominiak (kl. VII). Uczniowie recytowali teksty poetycki  i fragmenty prozy. Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienie Wiktorii Kułak za recytacje tekstu „Kobiecość”. Gratulujemy


Dzień Pizzy

 

09 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole dzień pizzy, który w tym roku przypadł dokładnie w Międzynarodowym Dniu Pizzy. Już od kilku lat organizujemy taki dzień, aby w ten sposób podziękować wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączają się w akcje charytatywne przeprowadzane w szkole. Tegoroczne spotkanie połączone zostało z przygotowaniem do wysyłki monet w akcji „Góra Grosza”. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych polegających na przygotowaniu i pieczeniu pizzy. Degustacja przysmaku odbywała się etapami, gdyż chętnych do kosztowania było więcej, aniżeli porcji z  jednej blachy. W to przedferyjne popołudnie nie zabrakło aktywności fizycznej, śmiechu i dobrych nastrojów, jako zapowiedzi kolejnych, udanych dwóch tygodni ferii zimowych. Szkoda tylko, że bez śniegu…


Unihokej

   W dniu 9 lutego 2018 r. drużyna  naszej szkoły uczestniczyła w rozgrywkach w ramach Gminnych Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Chłopców. W skład reprezentacji weszli: Filip Sułkowski, Adam Trzoski, Dawid Michoński, Dawid Warchoł, Aron Jemioła, Alex Wrzeszcz, Eryk Winiarski, Szymon Pietrowiak, Jakub Gnap. Po zaciętych rozgrywkach drużyna uplasowała się na siódmej pozycji.


Teatr profilaktyczny "Bezpieczne Ferie"


 

W dniu 8 lutego w naszej szkole gościł teatr z Krakowa, z przedstawieniem pt. BEZPIECZNE FERIE. Aktorzy wcielając się w role przeróżnych zwierząt, w zabawny i bardzo mądry sposób przedstawili naszej społeczności szkolnej zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Towarzysząc panu Borsukowi w podróży z lasu do miasta, gdzie mieszkała jego przyjaciółka myszka, uczniowie pomogli zabrać potrzebne przedmioty, które ułatwiły dotarcie na miejsce - adres myszki, mapę, telefon. Pan Borsuk podczas swej wędrówki nauczył się, czym różni się poruszanie po polnych, leśnych drogach, a jakimi zasadami ruchu drogowego rządzi się miasto. Razem z panem kierowcą i dziećmi naszej szkoły omówili, w jaki sposób należy korzystać ze sygnalizacji świetlnej, przypomnieli znaczenie podstawowych znaków drogowych i z pomocą naszego ucznia Norberta, pan Borsuk w sposób praktyczny nauczył się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Przypomniano najważniejsze numery alarmowe. Historia pana Borsuka pokazała nam, czym jest pomoc bliskiej osobie, ukazała niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem w różne relacje z nieznajomymi. Przypomniano o tym, że nie warto kłamać, a zawsze mówić prawdę, nawet tę najtrudniejszą. Tych, którzy oszukują i czerpią korzyści z ludzkiej naiwności, spotka zasłużona kara. Dzieci wraz z aktorami pląsały przy dźwiękach muzyki, a wychodząc z przedstawienia, nuciły znajomą tylko panu Borsukowi melodię. Wszystkim nam to przezabawne i bardzo pouczające przedstawienie pozostanie na długo w pamięci.


KARNAWAŁ

  

08 lutego uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w dyskotece karnawałowej. Oprócz tańców starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kilku konkursach uatrakcyjniających zabawę. Tego dnia przypadał również tłusty czwartek, dlatego też poczęstunek dla dzieci stanowiły początki zakupione ze środków Rady Rodziców. Dyskoteka upłynęła w miłej atmosferze, a uczniowie na koniec pytali, kiedy będzie można zorganizować następną.

    

W środę 7 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III.

Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną  balonami. Uczniowie młodszych klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów wszyscy bawili się doskonale. W przerwie pomiędzy konkursami i tańcami uczniowie udali się do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek zakupiony z Rady Rodziców.Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.


Konkurs pożarniczy

07 lutego w naszej szkole odbyły się eliminacje ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Etap szkolny przeprowadzili strażacy z jednostki OSP Lubanice. Chętni uczniowie z klas IV-VII rozwiązywali test OTWP, dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach niebezpiecznych. W eliminacjach wzięło udział 15 uczniów, a najwyższe miejsca w rywalizacji uzyskali: Kacper Ziółkowski, Jan Dominiak i Karolina Winecka. Uczniowie ci będą reprezentowali szkołę i jednostkę OSP Lubanice w eliminacjach gminnych.


Szkolne Święto Poezji 

Dnia 5 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej w Lubanicach odbyło się Szkolne Święto Poezji. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. Konkurs rozpoczęła pani dyrektor - Kinga Grzelak - życząc powodzenia wszystkim występującym. Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wiersza lub prozy stanęło 27 uczniów podzielonych na trzy grupy wiekowe.

  1. Klasy I-III

Izabela Banasiak, Szymon Czarnecki, Maksymilian Czarnecki, Oliwier Garbowski, Marta Hamerla, Kacper Leś Oliwia Niezgoda, Wiktoria Sadowa, Klaudia Warchoł, Gabriela Komorska, Magdalena Konopielko, Eliza Zaremba, Gabriela Kuros, Julia Szepiczak, Katarzyna Kmiecik, Łucja Pluta, Zuzanna Urszulak

  1. Klasy IV-VI

Natalia Romanowska, Michał Kuros, Antonina Pluta, Karolina Winecka, Izabela Gronkowska, Patryk Melski, Kacper Ziółkowski,

  1. Klasa VII

Wiktoria Kułak, Jan Dominiak

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja w składzie: p. K. Dominiak, p.W. Bednarczyk, p. M. Dobroń, p. U. Polit przyznała wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Wyróżnionych zapraszamy do reprezentowania SP w Lubanicach w dniach 26 i 27 lutego w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Mirostowicach Dolnych i życzymy im dalszych sukcesów.

 

WYRÓŻNIENI
I grupa – klasy 1-3:
Wiktoria Sadowa, Gabriela Komorska, Julia Szepiczak, Zuzanna Urszulak

II grupa – klasy 4-6:
Michał Kuros, Karolina Winecka, Izabela Gronkowska, Kacper Ziółkowski

 

IIIgrupa – klasy 7:

Jan Dominiak

Po zakończonym konkursie odbył się apel szkolny, na którym wręczono wszystkim recytatorom pamiątkowy dyplom i słodki upominek.


Pan Sprzątalski - finał projektu

Uczniowie naszej szkoły brali udział w IV edycji projektu pt.Pan Sprzątalski. Na zajęciach poznali zasady segregowania odpadów, sposoby ograniczenia ich ilości, wpływ odpadów na stan środowiska naturalnego. Brali udział w konkursach indywidualnych i zespołowych.

W konkursie zespołowym ”Stwórz szkolną oazę zieleni” uczniowie klasy VII pod opieką pani Wioletty Kłębukowskiej stworzyli projekt zagospodarowania przestrzeni przyszkolnej w formie przyszkolnego ogródka. Za ten projekt szkoła otrzyma nagrodę rzeczową w postaci drzew, krzewów, i innych roślin niezbędnych do realizacji tego projektu. Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie dziękujemy i gratulujemy.


Dzień popcornu

  

19 stycznia to „Dzień popcornu”. Z tej właśnie okazji uczniowie klasy VII naszej szkoły przygotowali stoisko, przy którym wszyscy zainteresowani mogli nabyć prażoną kukurydzę. Wcześniej siódmoklasiści wraz z wychowawcą przygotowali przekąskę i spakowali ją do papierowych torebeczek. Zainteresowanie stoiskiem i popcornem było ogromne, a niektórzy stwierdzili, że do pary brakuje tylko dobrego filmu – jak w kinie.

Środki uzyskane dzięki akcji zasilą fundusz wycieczkowy klasy.


Koncert "Helikon i sakshorn - czyli (na) dęta rodzina..."

  

17 stycznia gościliśmy w naszej szkole muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego z koncertem „Helikon i sakshorn – czyli (na)dęta rodzina…”. Uczniowie mieli okazję zapoznania się z mniej znanymi instrumentami dętymi. Muzycy opowiedzieli dzieciom o tych instrumentach, dali taż pokaz ich możliwości brzmieniowych.                                                                                   


Akademia Pana Kleksa

      

15 stycznia uczniowie klasy IV wzięli udział w przedstawieniu teatralnym „Akademia Pana Kleksa”, natomiast 16 stycznia dzieci z klas 0-III oglądały przedstawienie „Ach, ta Pipi!”, a uczniowie klasy VII – „Zemstę”. Wszystkie spektakle zostały przygotowane  i zaprezentowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.


Dzień Babci i Dziadka

  

Dnia 14 stycznia 2018r.w świetlicy wiejskiej w Lubanicach odbył się parafialny opłatek wiejski połączony z Dniem Babci  i Dziadka. Uroczystość uświetnili uczniowie kl.0 - IV, którzy przedstawili wszystkim gościom  Jasełka oraz recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Uczniowie otrzymali gromkie  brawa. Po przedstawieniu dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane prezenty. Na uroczystości obecny był Pan Wójt, który podarował  małym aktorom słodkości. Na zakończenie przy kawie i cieście wspólnie śpiewano kolędy.                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                      

Wigilia, Jasełka

   

21 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilijne spotkania klasowe oraz jasełka. Przedstawienie przygotowane zostało przez najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego oraz uczniów klasy I pod kierunkiem wychowawców – W. Bednarczyk, L. Kliszczak, M. Piotr i M. Wojciechowskiej. Mali aktorzy zaprezentowali społeczności uczniowskiej oraz zaproszonym gościom – Wójtowi Gminy Żary, sołtysom, rodzicom – swoją wizję Narodzenia Pańskiego. Przedstawienie było bardzo wzruszające i jak zwykle skłaniało do refleksji na temat życia ludzkiego i wartości ważnych dla każdego z nas. Przed występem maluszków członkowie samorządu wraz z opiekunem zaprezentowali wszystkim obecnym migową wersję piosenki „Coraz bliżej święta”, natomiast po zakończeniu jasełek zwycięzcy szkolnego konkursu kolęd i pastorałek wykonali przygotowane wcześniej utwory.


Góra Grosza

 

W dniach 08-16 grudnia członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Góra Grosza”. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”, które wspomaga tworzenie rodzinnych domów dziecka na terenie całego kraju. Po zakończonej zbiórce wszystkie monety zostaną przeliczone, posegregowane i przekazane organizatorom akcji.


Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

15 grudnia w Bieniowie odbył się gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Jan Dominiak i Błażej Garbowski (kl. VII). Chłopcy rozwiązywali test związany z pierwszą pomocą oraz wykonywali zadanie praktyczne. W ostatecznej klasyfikacji zajęli IV miejsce. Gratulujemy.


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej

13 grudnia drużyna chłopców z klas IV-VI wzięła udział w Gminnych Igrzyskach  Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej. Naszą szkołę w turnieju reprezentowali: Marcel Juchacz (kl. IV), Dawid Michoński (kl. IV), Radosław Bieniek (kl. IV), Dawid Warchoł (kl. IV), Szymon Pietrowiak (kl. V), Eryk Winiarski (kl. V), Paweł Winecki (kl. V), Dawid Jakubowski (kl. VI), Kacper Ziółkowski (kl. VI). W ostatecznej klasyfikacji chłopcy zajęli V miejsce. Gratulujemy.


Konkurs Kolęd i Pastorałek

13 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się uczniów z klas I-IV oraz przedszkolaczki. Jury konkursu po wysłuchaniu wszystkich wykonawców postanowiło wyróżnić: grupę z punktu i oddziału przedszkolnego, Wiktorię Sadową i Klaudię Warchoł z klasy I, Zuzannę Urszulak z klasy III, Michła Kurosa z klasy IV i Huberta Ościaka z klasy IV. Laureatem konkursu zostali: Hanna Teplaków (kl. 0), Katarzyna Kmiecik (kl. III), Izabela Gronkowska i Natalia Romanowska (kl. IV). Gratulujemy.


Teatr profilaktyczny - Bez maski

      

12 grudnia gościliśmy w naszej szkole teatr profilaktyczny „Bez maski” z Krakowa, który zaprezentował uczniom dwa przedstawienia. Pierwsze nosiło tytuł „Nick: Victoria” i było przeznaczone dla uczniów klas IV-VII. Tematem tego spektaklu był problem bezpiecznego korzystania z Internetu, a zwłaszcza z forów społecznościowych. Drugi spektakl skierowano do dzieci młodszych. Nosił on tytuł: „Za pasem święta, ktoś majstruje przy prezentach”   i był związany z poszukiwaniem prawdziwej przyjaźni. Oba spektakle bardzo podobały się uczniom, a zawarte w nich przesłania powinny skłonić odbiorców do przemyśleń i refleksji.


Gminny Konkurs - Wiedza bez prądu

  

08 grudnia w Bieniowie odbył się Gminny Konkurs „Wiedza bez prądu” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Bieniowie. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Szymon Pietrowiak (kl. V), Kacper Ziółkowski (kl. VI) oraz Weronika Kumorek (kl. VII), a także drużyna kibiców z klasy IV w składzie : Hanna Pietrowiak, Karolina Winecka, Izabela Gronkowska, Olivia Wrzeszcz, Aron Jemioła. Zawodnicy konkurowali z innymi uczniami ze szkół z terenu gminy odszukując w różnorodnych źródłach wiedzy informacji do podanych haseł. Natomiast drużyny kibiców dopingowały zawodników promując hasła związane z czytelnictwem. Punkty zdobyte przez kibiców były zsumowane z punktami drużyny podstawowej i wliczone do wyniku szkoły.


Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

08 grudnia w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie nastąpiło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego oraz wręczenie nagród laureatom i uczestnikom. Uczniowie naszej szkoły także uczestniczyli w tych zmaganiach artystycznych, a jury postanowiło wyróżnić: Michała Kurosa z tatą (kl. IV), Katarzynę Kmiecik z rodzicami (kl. III), Adama Trzoskiego (kl. IV). Pozostali uczestnicy otrzymali upominki za udział w konkursie. Gratulujemy.


Mikołajki w "Bajkowej krainie"

07grudnia uczniowie klas 0-3 pojechali wraz z wychowawcami do sali zabaw „Bajkowa kraina” w Żarach. Był to wyjazd sponsorowany z okazji mikołajek . Dzieci korzystały ze wszystkich atrakcji jakie były w sali. W czasie przerwy czkał na nie słodki poczęstunek.

Pobyt w sali zabaw minął bardzo szybko, bo zabawa była wspaniała. W szkole czekały na dzieci jeszcze niespodzianki. Mikołajki to cudowny czas dla dzieci i dorosłych.


Mikołajki

06 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedzili Mikołaj i Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek. Goście przywieźli ze sobą paczki, którymi obdarowali wszystkich uczniów szkoły. Wizyta wprawdzie była bardzo krótka, ale przyniosła wszystkim wiele radości.


Wyjazd mikołajkowy na basen

      

04 grudnia, z okazji zbliżających się mikołajek uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wyjeździe na basen CRS do Zielonej Góry. Dzieci spędziły czas na różnorodnych zabawach w wodzie, korzystały z dostępnych atrakcji, a po południu zmęczone, ale jednocześnie szczęśliwe wróciły do szkoły.


Andrzejki

      

30 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole wieczór wróżb andrzejkowych. Wzięli w nim udział uczniowie klas II-VII, natomiast pierwszoklasiści i dzieci z przedszkola miały swoją zabaw połączoną z wróżeniem wcześniej, w czasie zajęć lekcyjnych.

Zabawa popołudniowa rozpoczęła się od wróżb przygotowanych przez uczniów ze starszych klas. W salce gimnastycznej przygotowano dla nich specjalne stanowiska, a wszyscy chętni uczniowie mogli skorzystać z tych różnorodnych form przepowiadania przyszłości. Były więc wróżby z karteczkami, z serduszkami, z zapałkami i inne. Później odbyło się wróżenie za pomocą butów, a szczególnego znaczenia nabrała jak zwykle wróżba z wosku i jej odczytanie w świetle świec. Po zakończonych przepowiedniach odbyła się dyskoteka. Dzieci miały również poczęstunek, zakupiony ze środków Rady Rodziców. Wieczór ten obfitował w wiele emocjonujących chwil i był czasem świetnej zabawy wszystkich chętnych do niej uczniów.


Dzień Misia

      

25 listopada przypada Dzień Misia, który w naszej szkole zorganizowaliśmy w piątek 24 listopada. Uczniowie ze wszystkich klas mogli tego dnia przynieść ze sobą do szkoły misia, a dzięki temu uniknęli odpowiedzi na lekcji lub niezapowiedzianej kartkówki. Korytarze szkolne wypełniły się więc dziećmi i różnorodnymi miśkami – od bardzo małych po bardzo duże (prawie tak duże, jak ich właściciele). Po długiej przerwie wszyscy posiadacze misiów pozowali do wspólnego zdjęcia przed budynkiem szkoły.


Filharmonia I

23 listopada po raz pierwszy w tym roku gościliśmy w naszej szkole Lubuskie Biuro Koncertowe. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość wysłuchania i obejrzenia tańców narodowych różnych krajów europejskich. Ich różnorodność zainteresowała młodych odbiorców, a stroje tancerki wzbudziły szczególną ciekawość wśród dziewcząt.


Jocker - cyberprzemoc

22 listopada gościliśmy w naszej szkole terapeutów z Ośrodka „Profil” w Żarach. Przeprowadzili oni warsztaty terapeutyczno-profilaktyczne „Joker”, poświęcone zagadnieniom cyberprzemocy. W spotkaniu z terapeutami wzięli udział uczniowie klas V-VII, a poruszana tematyka okazała się bardzo interesująca i aktualna.


Dzień bez papierosa

      

21 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna akcja profilaktyczna, zatytułowana „Dzień bez papierosa”. Koordynatorem akcji był opiekun Szkolnego Koła PCK, a w przygotowanie aktywnie włączyli się członkowie koła oraz chętni uczniowie z klas IV-VII. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania piosenki M. Rodowicz „Tylko nie pal”. Następnie odbyła się pogadanka dotycząca szkodliwego wpływu tytoniu na organizm człowieka i symptomów uzależnienia od nikotyny. Kolejnym punktem akcji było rozstrzygnięcie konkursu na modę antynikotynową. W konkursie tym wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas IV-VII, a komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić: I nagroda – A. Wrzeszcz (kl. V), II nagroda – I. Gronkowska (kl. IV), III nagroda – M. Kuros (kl. IV), wyróżnienia: H. Pietrowiak (kl. IV), O. Wrzeszcz (kl. IV), N. Romanowska (kl. IV), W. Kułak (kl. VII), P. Melski (kl. IV), B. Hamerla (kl. IV). Ostatnim elementem spotkania był występ uczniów klasy I oraz dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego. Oba występy promowały zdrowy styl życia.


Światowy Dzień Toalet

   

Dnia 21 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Toalet”. W czasie akcji dzieci wypowiadały się na temat zachowania higieny w toaletach i higieny osobistej. Odbyła się również wystawa prac uczniowskich stworzonych na potrzeby konkursu organizowanego przez formę Domestos – „Wzorowa łazienka”. Koordynator konkursu przypomniał uczniom o możliwości głosowania na szkołę i atrakcyjnej nagrodzie przewidzianej dla zwycięskiej placówki.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

   

20 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole apel z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ogłoszonego i objętego patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka. Od kilku już lat organizujemy go pod hasłem „Znam swoje prawa i obowiązki”, a osobami odpowiedzialnymi za jego przeprowadzenie są członkowie Prezydium Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolny Rzecznik Praw Ucznia. Tegoroczne obchody Dnia Praw Dziecka rozpoczęliśmy od przypomnienia, gdzie zawarte są zapisy związane z prawami człowieka i prawami dziecka oraz jaka jest ich historia. Członkowie SU przypomnieli również zakres podstawowych praw dzieci, a także obowiązki z nich wynikające. Następnie odczytano wiersze poświęcone omawianym zagadnieniom i wskazujące dzieciom właściwe sposoby postępowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Kolejnym punktem apelu było rozwiązywanie przez uczniów wszystkich klas różnorodnych zadań związanych z prawami dziecka. Klasy I i II układały i przyklejały puzzle, klasy III i IV rozwiązywały rebusy, klasy V i VI pracowały z wykreślanką, a klasa VII rozwiązywała krzyżówkę z hasłem. Swoje zadanie do wykonania miały również najmłodsze dzieci, które pod okiem wychowawców kolorowały elementy plakatu – ilustracje poświęcone prawom dzieci. Na koniec odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego. Laureatkami tegoż konkursu zostały: M. Konopielko (kl. II), K. Kmiecik (kl. III), G. Kuros (kl. III). Gratulujemy!


Teatr profilaktyczny - Magiczny kapelusz

  

13 listopada w naszej szkole gościliśmy aktorów z Torunia, którzy zaprezentowali uczniom teatr profilaktyczny „Magiczny kapelusz”. Głównym problemem poruszanym w przedstawieniu były dobre relacje w kontaktach z innymi osobami, chęć i potrzeba niesienia pomocy innym oraz zauważanie własnych wad i słabych stron. W zabawny sposób aktorzy zaprezentowali uczniom historię mrówki Helenki i słonia Tadzia oraz innych zwierzątek – mieszkańców lasu. Nie zabrakło w przedstawieniu elementów fantastycznych – czarodzieja i tytułowego magicznego kapelusza, mającego zdolność zmieniania złych postaci w dziwne stwory lub przeobrażania tychże stworów w postaci pozytywne. Dzieci celnie odczytały morał płynący z przedstawienia i  zauważyły, na czym polegały dobre oraz złe zachowania bohaterów.


11 listopada - wystąpienie w kościele

  

11 listopada po mszy św. w intencji ojczyzny harcerze z 54DH „Korczakowscy” zaprezentowali społeczności lokalnej montaż słowno-muzyczny poświęcony 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno wygłaszane przez harcerzy recytacje prozy i poezji, jak i śpiewane pieśni patriotyczne wzruszyły większość osób oglądających występ. Do harcerzy przyłączyły się także najmłodsze dzieci i wykonały przygotowane wcześniej utwory: „Płynie Wisła, płynie” oraz „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Na zakończenie wszyscy obecni w kościele odśpiewali „Rotę”, a ksiądz proboszcz podziękował za występ i trud włożony w przygotowanie montażu.


11 listopada - apel

  

9 listopada w przeddzień Święta Niepodległości harcerze oraz kandydaci na harcerzy przedstawili społeczności szkolnej montaż słono-muzyczny upamiętniający 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel został przygotowany pod kierownictwem opiekuna szkolnej drużyny ZHP – p. Urszuli Polit. Harcerze recytowali teksty poetycki i prozatorskie związane z tym ważnym wydarzeniem, śpiewali również piosenki o tematyce patriotycznej. Po części artystycznej, wobec całej społeczności szkolnej, nowi członkowie drużyny złożyli uroczyste przyrzeczenia harcerskie.


Śniadanie daje moc

   

8 listopada, podobnie jak w poprzednich latach  uczniowie klas I-III oraz dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” .

Uczniowie wraz z nauczycielami i przy wsparciu rodziców przygotowali kanapki i soki owocowe tylko ze zdrowych produktów. Poznali też 12 zasad zdrowego odżywiania, z którymi zapoznać się powinni również dorośli oraz brali udział w konkursie zachęcającym inne szkoły do udziału w programie.

Dzieci wybrały swój ulubiony owoc lub warzywo i wykonały opaskę na głowę. Przyniosły do szkoły wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” (świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki …). Tak ubrani, pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, z  pomocą wychowawców, przygotowali zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz pyszne soki, którymi poczęstowali pracowników szkoły. W ten sposób przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli możliwość praktycznego zastosowania poznanych wcześniej  zasad zdrowego odżywiania i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Teraz już wiedzą, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy, a także lepiej koncentrują się na lekcjach.


Dzień spódnicy

31 października w naszej szkole zorganizowaliśmy dzień spódnicy. Kilka dni wcześniej przygotowane zostały plakaty informujące o przedsięwzięciu, a każda z osób, które w tym dniu włożyły spódnice, uniknęła pytania i pisania kartkówek. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Do szkoły w spódniczkach tego dnia nie przyszły tylko dziewczęta i panie, ale również chłopcy, którzy z humorem potraktowali wyzwanie włożenia damskiego stroju.


Znam zabytki mojej gminy - Warsztaty LEGO

    

17 października uczniowie klas III i IV wzięli udział w warsztatach zabytkowej architektury Gminy Żary dla jej najmłodszych mieszkańców „Znam zabytki mojej gminy”.  Zajęcia były przeprowadzone przez pracownika fundacji F-XXI z Sieniawy Żarskiej. Zadaniem uczniów było stworzenie budowli z klocków lego. Obiektem wzorcowym stał się budynek kościoła w Lubanicach. Dzieci z dużym zaangażowaniem tworzyły swój projekt i w ten sposób uczyły się współdziałania w grupie oraz planowania i organizacji pracy zespołowej.


Próbny alarm przeciwożarowy

17 października w naszej szkole zorganizowany został próbny alarm przeciwpożarowy. W akcji brała udział jednostka OSP Lubanice. Wszyscy uczniowie w spokoju i zgodnie z procedurami opuścili budynek szkoły, a strażacy sprawdzili stan pomieszczeń w placówce. W ten właśnie sposób dzieci uczą się prawidłowych reakcji na sytuacje trudne i radzenia sobie ze stresem w następstwie niebezpieczeństwa.


Ratujemy i uczymy ratować

   

16 października w godzinach 12.00-12.30 opiekun PCK – p. Wioletta Kłębukowska, zorganizował akcję pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczestnikami akcji byli uczniowie klas I-VII, którzy w sposób ciągły prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, ucząc ten sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Dzień Nauczyciela

   

16 października w Szkole Podstawowej w Lubanicach zorganizowano uroczysty apel z okazji Święta KEN. Członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz inni chętni uczniowie z klas III, IV, VI i VII wraz z opiekunem SU, przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny i szkolną galę oskarowo-jabłkową. Każdy z pracowników placówki otrzymał pamiątkowy dyplom, a także piękne, czerwone jabłko jako symbol zwycięstwa w danej kategorii. Apel stworzył okazję do podziękowania pracownikom szkoły i spotkania wszystkich członków społeczności szkolnej.


Mamo, Tato nie pij!

   

10 października opiekun Szkolnego Koła PCK – p. Wioletta Kłębukowska zorganizowała i przeprowadziła pierwszą z cyklu akcji profilaktycznych, przebiegającą pod hasłem „Mamo, Tato, nie pij!”. Uczniowie wszystkich klas zapoznali się z informacjami na temat szkodliwych składników różnorodnych alkoholi i ich wpływu na organizm ludzki. Rozmawiali również o zagrożeniach wynikających ze spożycia alkoholu przez kierowców. Na koniec odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym. Otrzymały je Katarzyna Kmiecik (kl. III) oraz Liliana Koziołek (kl. VI). Gratulujemy.


Narodowy Teatr Edukacji

03 i 04 października uczniowie klas I-VII wzięli mieli możliwość obejrzenia spektakli Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia prezentowanych w żarskim kinie Pionier. Najmłodsze dzieci zobaczyły spektakl „Plastusiowy pamiętnik”, starsi uczniowie „Ten obcy”, a najstarsi, czyli klasa VII – „W krzywym zwierciadle”.


Biegi Przełajowe

   

W dniu 3.10.2017r. na stadionie „Syrena” w Żarach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w drużynowych i indywidualnych biegach przełajowych.

Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa drużyna chłopców z klasy IV (rocznik 2007): Dawid Warchoł, Patryk Melski, Marcel Juchacz, Radosław Bieniek, Dawid Michoński, Filip Sułkowski. Bieg na trasie 600 metrów ukończyli wszyscy zawodnicy, a Dawid Warchoł zajął trzecie miejsce. Tym samym zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 09.10.2017r. w Kalinowie koło Świebodzina.


Piknik Ekologiczny, Sprzątanie Świata

  

29 września uczniowie klas IV- VII wzięli udział w „Pikniku Ekologicznym w Gminie Żary” zorganizowanym przez Urząd Gminy Żary i Zespół Szkół w Mirostowicach Dolnych. Rano, siódmoklasiści wraz z wychowawcą i zespołami z innych szkół zostali przewiezieni do Mirostowic, gdzie wzięli udział w akcji sprzątania świata. Następnie dołączyli do nich pozostali uczniowie i wspólnie, wraz z uczniami z pozostałych szkół z terenu gminy, wzięli udział w pikniku na świeżym powietrzu. W czasie akcji uczniowie mogli wysłuchać piosenek o tematyce ekologicznej prezentowanych przez każdą z placówek. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Antonina Pluta (kl. IV), Karolina Winecka (kl. IV), Patrycja Zofińska (kl. V) oraz Daria Warchoł (kl. VI). Dziewczęta zaśpiewały piosenkę „Zanim zbudzi się…” Inni uczestnicy pikniku przygotowali i przedstawili wszystkim zgromadzonym pokaz mody ekologicznej, przedstawienie teatralne i prezentacje multimedialną. Każde dziecko mogło też skorzystać z gorącego posiłku oraz zdobyć indywidualne nagrody za udział w quizach przygotowanych przez ZZO w Marszowie oraz Nadleśnictwo Lipinki. Ponadto wręczono upominki wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego. Zadaniem każdej ze szkół było także przygotowanie dwóch plakatów promujących segregację odpadów.

 

Tego samego dnia młodsze dzieci, czyli klasy PP, 0, I, II i III zajęły się porządkowaniem terenu wokół naszej szkoły i w jej sąsiedztwie. W ten sposób dzieci zaznaczyły swój udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie świata 2017”.


Dzień Tabliczki Mnożenia

    

W tym roku szkolnym po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Lubaniach przystąpiła do „Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia”. Akcja ta jest przeprowadzana w klasach II-VII i polega na wykonywaniu zadań sprawdzających znajomość tabliczki mnożenia. Młodsze dzieci rozwiązują zadania łatwiejsze: wykonują kolorowanki matematyczne, układają klocki, grają w gry zespołowe; starsze natomiast rozwiązują krótkie testy z działaniami matematycznymi oraz łączą tabliczkę mnożenia z aktywnością sportową. W tym roku zorganizowano cztery stanowiska sportowo-matematyczne: rzuty do kosza, strzały do bramki, kości, rzutki do celu. Każdy z uczniów mógł wziąć udział we wszystkich konkurencjach i zdobyć określoną liczbę punktów. Uczniowie z najwyższą punktacją łączną otrzymają bonus – dodatkowe, premiowe punkty z matematyki. Gratulujemy nagrodzonym.


Odwiedziny w OSP w Lubanicach

   

20 września dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego naszej szkoły odwiedziły jednostkę OSP w Lubanicach. Strażacy pokazali najmłodszym uczniom wyposażenie swojej remizy oraz nowy samochód bojowy – odebrany i przekazany jednostce w ostatnim tygodniu. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm strażacki, mundur, a nawet zasiąść za kierownicą potężnego samochodu. Na koniec dzieci wraz z wychowawczyniami zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie przy starym i nowym samochodzie bojowym.


Pasowanie uczniów klasy I

13 września w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I. Najmłodsi uczniowie szkoły wraz z wychowawcą przygotowali z tej okazji krótki występ, który przedstawili całej społeczności szkolnej oraz rodzicom. Pani Dyrektor pasowała każdego spośród dziewięciorga pierwszoklasistów na ucznia szkoły. Tego zaszczytu dostąpili: Izabela Banasiak, Maksymilian Czarnecki, Szymon Czarnecki, Oliwier Garbowski, Marta Hamerla, Kacper Leś, Oliwia Niezgoda, Wiktoria Sadowa, Klaudia Warchoł. Pierwszoklasiści otrzymali też upominki od dyrekcji, rodziców oraz młodszych i starszych uczniów. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie uczniów, rodziców, wychowawcy i dyrekcji szkoły.


Narodowe Czytanie

05 września uczniowie klas VI i VII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” odbywającej się pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy. W tym roku czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przed przystąpieniem do lektury, szósto i siódmoklasiści zapoznali się z listem Prezydenta RP zachęcającego do udziału w akcji oraz obejrzeli spoty reklamujące inicjatywę. Następnie uczniowie czytali z podziałem na role fragmenty utworu a także obejrzeli adaptację filmową przeczytanych wcześniej urywków dramatu. Podsumowaniem akcji było stworzenie notatek dotyczących samej akcji oraz poznawanego tekstu i jego autora.


Początek Roku Szkolnego 2017/2018

04 września 2017 roku msza świętą i apelem uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018. Tego dnia po raz pierwszy w roli dyrektora szkoły wystąpiła pani Kinga Grzelak, która powitała wszystkich obecnych na inauguracji: zaproszonych gości, rodziców, pracowników szkoły, a przede wszystkim uczniów wracających do ciężkiej pracy po dwumiesięcznej przerwie.

Pani dyrektor przedstawiła rodzicom przydział wychowawstw w poszczególnych klasach:

Punkt przedszkolny i oddział przedszkolny: Mariola Piotr, Lucyna Kliszczak i pomoc nauczyciela – Małgorzata Wojciechowska;

Klasa I – Wioleta bednarczyk

Klasa II – Małgorzata Dobroń i Joanna Wojtyła Korkuś

Klasa III – Małgorzata Dobroń

Klasa IV – Urszula Polit

Klasa V i VI – Wioletta Kłębukowska

Klasa VII – Katarzyna Dominiak

Poszczególne przedmioty prowadzone będą przez:

*Wioletę Bednarczyk, Małgorzatę Dobroń i Joannę Wojtyła-Korkuś – edukacja wczesnoszkolna

*Katarzynę Dominiak – język polski i terapia logopedyczna,

*Urszulę Polit – język polski, język niemiecki,

*Beatę Jagas – matematyka, fizyka, historia, informatyka

*Wiolettę Kłębukowską – plastyka, technika, wdż, wychowanie fizyczne,

*Zbigniew Michalewicz – przyroda, biologia, geografia, pedagog szkolny,

* ks. Robert Decker – religia,

*Sebastian Hubryj – muzyka,

*Piotr Barzański – chemia,

*Magdalenę Sobków – język angielski.

Pracownikami obsługi są: Danuta Bakalarz, Beata Wójcik, Agnieszka Warchoł oraz Edward Kowalski.

W roku szkolny 2017/2018 w naszej szkole działać będą następujące organizacje szkolne: Samorząd Uczniowski, ZHP, LOP, PCK.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Lubanicach
    Lubanice 20, 68 - 200 Żary
  • 68 362 08 49