Nawigacja

Z życia szkoły

2015/2016


Zakończenie roku szkolnego

 

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Dyrektor szkoły poinformował tego dnia wszystkich zebranych o sukcesach osiąganych przez uczniów naszej szkoły oraz o wynikach klasyfikacji rocznej. Odczytał nazwiska uczniów, którzy za swoje wyniki w nauce i zachowanie zasłużyli na pochwałę oraz umieszczenia nazwiska na tablicy szkolnej.


Apel podsumowujący

       

23 czerwca zorganizowaliśmy apel podsumowujący mijający rok szkolny. Uczniowie klasy V przygotowali na te okazję część  artystyczną, w której żegnali absolwentów i życzyli im sukcesów w dalszej edukacji. Każdy uczeń klasy VI otrzymał od swoich młodszych kolegów medal oraz upominek. Następnie wychowawcy klas wręczyli uczniom nagrody za 100% frekwencję w roku szkolnym, za działalność w organizacjach szkolnych i za osiągnięcia w konkursach. Dyrektor szkoły podziękował za pracę w roku szkolnym 2015/2016 pani Magdalenie Sobków, która uczyła języka angielskiego oraz za kilkuletnią pracę pani Iwonie Dewo – nauczycielce języka niemieckiego.


Zakończenie przedszkola

 

22 czerwca dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego uroczyście zakończyły rok przedszkolny. Z tej okazji wraz z wychowawcami przygotowały program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszyków, piosenek, a nawet tańców. Obecni na uroczystości goście pogratulowali maluszkom odwagi i życzyli udanych oraz bezpiecznych wakacji i powrotu do szkoły w pełni sił po letnim wypoczynku.


I Gminny Konkurs „Spotkanie ze słowem Jana Pawła II”

07 czerwca w Zespole Szkół w Grabiku zorganizowano I Gminny Konkurs „Spotkanie ze słowem Jana Pawła II”. W konkursie tym naszą szkołę reprezentował Kacper Ziółkowski, który recytował wiersz Karola Wojtyły „Czemu mi mówisz…” Recytacja ta zrobiła duże wrażenie na jurorach, którzy przyznali Kacprowi II miejsce. Gratulujemy.


Wycieczka do Krakowa

W dniach 06-10 czerwca klasa szósta wraz z opiekunami odwiedziła dawna stolicę Polski – Kraków. Uczniowie zwiedzali najcenniejsze zabytki i najciekawsze miejsca w Krakowie, odwiedzili również kopalnię soli w Wieliczce. Przez cztery dni pobytu w grodzie Kraka przeżyli wiele ciekawych przygód i spędzili czas na wyczerpujących, ale interesujących wędrówkach. Wycieczka została zorganizowana dzięki wpłatom własnym rodziców, dofinansowaniu ze strony Rady Rodziców oraz funduszom zgromadzonym przez uczniów podczas grzybobrania i prowadzenia sklepiku szkolnego.


Sympozjum Małego Czytelnika

3 czerwca w bibliotece w Grabiku oraz w Zespole Szkół w Grabiku zorganizowano czwarte już Sympozjum Małego Czytelnika poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Drużyna naszej szkoły w składzie: Weronika Kumorek, Jan Dominiak, Błażej Garbowski (kl. V) zaprezentowała uczestnikom referat na temat „Sienkiewicz – noblistą”. Każdy z uczestników sympozjum otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę.


Dzień otwarty w Zespole Szkół w Grabiku, Lupo

2 czerwca uczniowie klasy VI wybrali się do Grabika, gdzie w Zespole Szkół uczestniczyli w Dniu Otwartym. W ten sposób mogli poznać szkołę, do której będą uczęszczać już od września, uzyskali informacje o specyfice pracy w gimnazjum, aktywnie spędzili czas uczestnicząc w zajęciach sportowych.

 Tego samego dnia w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach odbył się Konkurs „Lupo” związany z bezpieczeństwem. Nasza szkołę w turnieju reprezentował uczeń klasy V – Jan Dominiak. Uczniowie zobowiązani byli rozwiązać test wiedzy na temat współczesnych zagrożeń społecznych i przeciwdziałania im.


Dzień Dziecka i Sportu, Mały Ratowniczek

1 czerwca, jak co roku, zorganizowaliśmy w naszej szkole, Dzień Dziecka i Sportu oraz akcję profilaktyczną „Mały Ratowniczek”. W pierwszej kolejności dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy, poznawały zasady działań ratowniczych  i instytucji wspomagających te działania. Tego dnia nastąpiło również ogłoszenie wyników w Szkolnej Olimpiadzie Ratowniczej, w której zwyciężył Jan Dominiak (kl. V), II miejsce zajął Norbert Niezgoda (k;. VI), a III Andrzej Trzoski (kl. VI).

Następnie wszyscy uczniowie, pomimo bardzo kapryśnej pogody wzięli udział w różnorodnych konkurencjach rozgrywanych z okazji Dnia Dziecka i Sportu. W salce gimnastycznej, w klasach i na korytarzach urządzono stanowiska z konkurencjami sportowymi, w których uczestniczyli wszyscy chętni. Na koniec w każdej z dyscyplin wyłoniono zwycięzców, którym przyznano nagrody dodatkowe w postaci dyplomów i długopisów. Każdy z uczniów szkoły otrzymał tego dnia upominki ufundowane przez Radę Rodziców: plakietki oraz poczęstunek. Pomimo złej pogody, wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili ten dzień.


Wyniki sprawdzianu zewnętrznego

25 maja na stronie OKE Poznań opublikowano wyniki tegorocznego sprawdzianu zewnętrznego. Uczniowie naszej szkoły uzyskali 61,56% w części pierwszej oraz 61% w części drugiej sprawdzianu. Tym samym nasza placówka znalazła się na drugim w gminie, a dziewiątym w powiecie miejscu klasyfikacji szkół podstawowych.


Dzień Rodzica

23 maja wszyscy rodzice zostali zaproszeni przez swe pociechy do świetlicy wiejskiej w Lubanicach, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Rodzica. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny oraz krótkie przedstawienie teatralne. Rodzice otrzymali od swoich pociech własnoręcznie wykonane przez nich upominki. Na koniec wszyscy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku oraz spędzić czas w towarzystwie dzieci i innych rodziców.


Gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

20 maja w Zespole Szkół w Bieniowie odbył się Gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Naszą szkołę w turnieju reprezentowali: Dominika Kumorek (kl. VI), Jan Dominiak (kl. V) oraz Błażej Garbowski (kl. V). uczniowie rozwiązywali test z zakresu pierwszej pomocy, a następnie w części praktycznej udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych zdarzeniach. Nasi uczniowie spisali się świetnie i w ogólnej klasyfikacji zajęli III  miejsce. Gratulujemy.


Park Krasnala

 

19 maja dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami i chętnymi rodzicami odwiedzili położony w nowej Soli Park Krasnala. Maluchy bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich różnorodnych atrakcjach i zabawach, korzystały z możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu pośród baśniowych ludków. Miały również możliwość zobaczenia przystani na Odrą i statków tam zacumowanych. Po bardzo wyczerpującym dniu zmęczone, ale też pełne wrażeń i emocji wróciły do Lubanic.

 


Wycieczka do wioski indiańskiej w Nowym Jaromierzu

 
16 maja 2016 roku uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Lubanicach wraz z wychowawczyniami odwiedzili  Wioskę Indiańską w Nowym Jaromierzu.
Pan Artur przybliżył nam historię Indian Ameryki Północnej.  Mogliśmy obejrzeć prawdziwe indiańskie  eksponaty:  stroje, pióropusze, zabawki, instrumenty muzyczne, narzędzia służące do użytku codziennego. Rozpoznawaliśmy zwierzęta po futrach, porożach i czaszkach, oglądaliśmy różne rodzaje broni. 
Wszyscy uczniowie przeszli przez indiański tor przeszkód, bawili się w zabawy indiańskie, ścigali się                      w gonitwie żółwi, sprawdzali sprawność i zręczność w rzutach do celu, nabywali umiejętności strzelania z łuku. Były tańce, malowanie twarzy, pieczone kiełbaski, a przy tym muzyka indiańska i prawdziwe indiańskie legendy.
Nie zabrakło dodatkowych atrakcji jakimi były przejazd ciuchcią i zwierzęta w zagrodach.
To był cudowny czas.


Mały Talent

11 maja dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w Gminnym Konkursie „Mały Talent” w Olbrachtowie. Naszą szkołę w tegorocznej edycji reprezentowali: Gabriela Komorska (OP), Julia Ratajczak (PP), Wiktoria Sadowa (OP), Wojciech Śledź (PP), Hanna Teplaków (PP), Paweł Winecki (PP). Dzieci prezentowały zdolności, a ich występy przygotowywane były wcześniej pod kierunkiem swoich wychowawców – p. L. Kliszczak oraz p. M. Piotr. Hanna Teplaków otrzymała z rąk jury wyróżnienie za recytację Wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Gratulujemy!


Spotkania z dziennikarzami Radia Zachód

06 maja uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu z dziennikarzami Radia Zachód. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa. Dzieci zdobyły wiele informacji na temat zagrożeń istniejących w otaczającym je świecie, brały udział w zabawach i konkursach prowadzonych przez dziennikarzy. Otrzymały również upominki – gadżety odblaskowe zwiększające widoczność na drodze i bezpieczeństwo.


Święta Majowe

29 kwietnia uczniowie klas V i VI zaprezentowali społeczności uczniowskiej montaż słowno-muzyczny z okazji zbliżających się świąt majowych – 1 maja Święta Praca, 2 maja Święta Flagi Państwowej, 3 maja Święta Konstytucji.


Gminny Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

22 kwietnia drużyna naszej szkoły w składzie: Weronika Kumorek (kl. V), Dominika Kumorek (kl. VI), Błażej Garbowski (kl. V), Norbert Niezgoda (kl. VI) uczestniczyła w gminnym Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Po rozwiązaniu indywidualnego testu wiedzowego oraz po dwóch konkurencjach sprawnościowych – udzielania pierwszej pomocy oraz jeździe po torze przeszkód, w ostatecznej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce. Gratulujemy!


Sprawdzian Trzecioklasisty

15 kwietnia uczniowie klasy III przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu swojej wiedzy i umiejętności. Trzecioklasiści rozwiązywali zestaw wydawnictwa OPERON, który pozwoli na zdiagnozowanie poziomu ich kompetencji polonistycznych i matematycznych.


Wyjazd do Żar na przedstawienie teatralne

W dniach 04 oraz 08 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w wyjeździe do żarskiego kina „Pionier”, w którym gościnnie występowali aktorzy z wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji prezentując publiczności spektakle „  „ oraz „Teatralne ABC”. Przedstawienia wywarły na widzach ogromne wrażenie, łącząc zabawę z nauką i pozwalając na nieco inne postrzeganie otaczającego świata.


XVI Gminny Konkurs Ortograficzny w Złotniku, Olimpusek

08 kwietnie drużyna w składzie: Izabela Gronkowska (kl. II), Aron Jemioła (kl. II), Marlena kułak (kl. VI), Dominika Kumorek (kl. VI) reprezentowała szkołę na XVI Gminnym Konkursie Ortograficznym w Złotniku. W czasie zmagań uczniowie rozwiązywali testy indywidualne, a następnie wykonywali zadania drużynowe. Uczennice klasy VI odniosły w tym konkursie sukces, zdobywając II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii Gminy Żary w kategorii klas IV-VI (Marlena Kułak) oraz III miejsce i tytuł 2. Wicemistrza Ortografii Gminy Żary w kategorii klas IV-VI (Dominika Kumorek). Drużyna w łącznej klasyfikacji zajęła VII miejsce.

Tego samego dnia uczniowie klas I-III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacji wczesnoszkolnej „Olimpusek – sesja wiosenna”. Konkurs sprawdzał wiedzę i umiejętności objęte podstawą programową oraz znacznie wykraczające poza nią. W naszej szkole do zmagań przystąpiło … uczniów, a wyniki testu poznamy pod koniec czerwca.


Rozgrywki piłkarskie chłopców

06 kwietnia drużyna chłopców w składzie: Dawid Warchoł (kl. II), Dawid Jakubowski (kl. IV), Jakub Gnap (kl. IV), Marcel Skowronek (kl. IV), Jan Dominiak (kl. V), Błażej Garbowski (kl. V), Paweł Konopielko (kl. V), Norbert Trzoski (kl. V), Norbert Niezgoda (kl. VI), Sylwester Sulimierski (kl. VI) reprezentowała naszą szkołę na rozgrywkach piłkarskich na szczeblu gminy. Po rozegraniu czterech meczy w systemie pucharowym, ostatecznie chłopcy zajęli II miejsce. Gratulujemy!


Zewnętrzny Sprawdzian Szóstoklasisty

  

05 kwietnia uczniowie klasy VI, podobnie jak wszyscy szóstoklasiści w Polsce, do napisania pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu. Był to oczywiście zewnętrzny sprawdzian uczniów klasy szóstej, kończący edukację w szkole podstawowej. Na wyniki testu trzeba czekać do 27 maja, ale oczywiście mamy nadzieję, że będą one co najmniej zadowalające.


Lubuskie Biuro Koncertowe - Pałac dźwięków

23 marca gościliśmy w szkole Lubuskie Biuro Koncertowe z koncertem pt. „Pałac dźwięków”. Muzycy zaprezentowali uczniom fragmenty utworów muzyki poważnej, opowiedzieli o instrumentach dętych: klarnecie i fagocie, a także o barwie i dynamice muzyki.


Gminny Konkurs na Plastykę Obrzędową i Wypieki Wielkanocne

  

21 marca zostały wręczone nagrody oraz podziękowania dla uczestników Gminnego Konkursu na Plastykę Obrzędową i Wypieki Wielkanocne. W tym roku nagrody w naszej szkole otrzymali: Paweł Winecki (grupa PP), Adam Trzoski (kl. II) oraz Andrzej Trzoski (kl. VI). Wszyscy uczestnicy otrzymali również dyplomy i upominki za udział w konkursie Gratulujemy!


Dzień Samorządności Uczniowskiej, Szkolny Dzień Talentów, Powitanie Wiosny

    

21 marca tradycyjnie już zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej. Podstawowym elementem tego dnia był Dzień Talentów organizowany w związku z uzyskaniem przez placówkę certyfikatu Szkoły Odkrywców Talentów. Tegoroczna akcja przebiegała nieco inaczej niż w latach poprzednich. Zrezygnowaliśmy bowiem z prezentacji klas, natomiast zorganizowaliśmy zajęcia grupowe. Już miesiąc wcześniej uczniowie mogli zapisać się do udziału w zajęciach jednej z sześciu grup: muzycznej, plastycznej, sportowej, kulinarnej, eksperymentów i gier stolikowych. Każdy z uczniów zadeklarował swoje uczestnictwo w zajęciach i po wcześniejszym uzgodnieniu zasad współpracy, 21 marca nastąpiła realizacja zadań. Grupa plastyczna przygotowała plakat „Wiosenna łąka”, grupa muzyczna tańczyła i śpiewała oraz opracowywała własny układ choreograficzny. Grupa sportowa miała możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach sportowych: wyścigach rzędów, grze w ringo, torze przeszkód, grze w dwa ognie i meczu piłki nożnej. Grupa eksperymentalna obserwowała i samodzielnie, pod okiem prowadzącego, wykonywała różnorodne doświadczenia przyrodnicze. Grupa gier stolikowych rozwijała logiczne myślenie grając w gry planszowe, w karty, w warcaby i rozwiązując sudoku. Natomiast grupa kulinarna przygotowała dla wszystkich dzieci przepyszny, paczkowy poczęstunek.

Po zakończonych zajęciach odbył się apel podsumowujący akcję. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele starali się pożegnać zimę i przywitać wiosnę uczestnicząc w korowodzie z marzanną. Po powrocie na teren szkoły odbyło się pieczenie kiełbasek przy ognisku, a następnie słomiana kukła, marzanna, została spalona i w ten sposób symbolicznie powitaliśmy kolejną porę roku – wiosnę.


Gminny Konkurs Recytatorski

W dniach 01 - 02 marca w Mirostowicach Dolnych odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowali w nim: Łucja Pluta (kl. I), Natalia Romanowska (kl. II), Aron Jemioła (kl. II), Wiktoria Kułak (kl. V), Jan Dominiak (kl. V) i Błażej Garbowski (kl. V). Uczniowie prezentowali w czasie eliminacji wiersze lub fragmenty prozy. Wprawdzie nikomu nie udało się odnieść sukcesu, ale wszyscy zaprezentowali się z jak najlepszej strony i zrobili pozytywne wrażenie na słuchaczach oraz jurorach.


Rekolekcje szkolne

W dniach 29 lutego oraz 01 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne prowadzone przez księdza rekolekcjoniste. W tym czasie dzieci miały okazję wyciszyć się i przygotować duchowo do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.


Młodzież zapobiega pożarom

24 lutego uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkolnych eliminacjach konkursu „Młodzież  zapobiega pożarom”. Zawody przeprowadzili członkowie OSP Lubanice, którzy po sprawdzeniu testów konkursowych ogłosili wyniki zmagań. Zwycięzcą okazał się Jan Dominiak (kl. V), II miejsce w  szkole zajął Andrzej Trzoski (kl. VI), natomiast trzecie miejsce Kacper Ziółkowski (kl. IV). Laureaci I i II miejsca reprezentować będą  jednostkę OSP Lubanice i szkołę w gminnych eliminacjach tegoż konkursu, które obędą się w marcu. Gratulujemy!


Szkolne eliminacjie w konkursie recytatorskim

18 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole eliminacje konkursu recytatorskiego, nazwane Szkolnym Świętem Poezji. W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas I-VI. Każdy uczestnik zaprezentował wiersz lub fragment prozy, a jury po wysłuchaniu wszystkich występujących postanowiło wyróżnić: Łucję Pluta (kl. I), Natalię Romanowską (kl. II), Antoninę Pluta (kl. II), Arona Jemiołę (kl. II), Wiktorię Kułak (kl. V), Jana Dominiaka (kl. V), Błażeja Garbowskiego (kl. V). Wyróżnieni uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnych Eliminacjach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 1 i 2 marca w Mirostowicach Dolnych.


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym

15 lutego drużyna chłopców w składzie: Norbert Trzoski (kl. V), Mateusz Gnap (kl. VI) wzięła udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Chłopcy po rozegraniu wszystkich przewidzianych meczów i zaciętej walce uplasowali się ostatecznie na IV miejscu. Gratulujemy!


Bal karnawałowy

    

08 i 09 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole bale karnawałowe. Najpierw bawiły się przedszkolaczki oraz uczniowie klasy I, następnie drugo i trzecioklsiści, a na samym końcu uczniowie klas IV-VI. W czasie balów nie zabrakło oczywiście konkursów i niespodzianek, z których mogły skorzystać wszystkie dzieci. Ostatni dzień karnawału był więc okazją do zabaw i tańców, a dzięki temu do odreagowania po trudach pracy szkolnej i naładowania akumulatorów na kolejne dni.


Ferie

W czasie ferii zimowych trwających od 15 do 31 stycznia 2016r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wyjazdu do kina „Pionier” w Żarach na film przygodowy „Bella i Sebastian”. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym wyjeździe i bardzo pozytywnie oceniały obejrzany film.


Miłe wiadomości

15 stycznia odebraliśmy bardzo miłą wiadomość. Uczeń naszej szkoły – AndrzejTrzoski (kl. VI) zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody. Kolejne zmagania odbędą się 26 lutego w Przylepie.


Dzień Babci i Dziadka

15 stycznia dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego zaprosiły do szkoły swoje babcie i swoich dziadków, aby uczcić z nimi zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji maluszki pod opieką wychowawczyń – p. L. Kliszczak, p. M. Piotr, p. D. Bakalarz oraz p. K. Gowik - przygotowały montaż słowno-muzyczny oraz pokaz taneczny poświęcony tej uroczystości. Każde dziecko przygotowało również własnoręcznie wykonane upominki, które z wielkim wzruszeniem zostały wręczone gościom.


Pan Sprzątalski

13 stycznia odebraliśmy kolejną bardzo dobrą wiadomość – uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej, zajęły I miejsce w konkursie na zbiórkę plastikowych nakrętek, organizowaną w ramach przeprowadzanej w placówce akcji „Pan Sprzątalski”. Projekt trwał w szkołach gminy Żary oraz miasta Żary trwał od 19 października 2015r. Jego organizatorem był Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA, a partnerami Kronopol Sp. z o.o., Urząd Gminy Żary oraz Urząd Miasta Żary. Biorąc udział w projekcie uczniowie i nauczyciele otrzymali pakiety materiałów edukacyjnych na temat właściwego gospodarowania odpadami, wzięli udział w konkursach „Na tropie Śmieciucha” oraz „Coś z niczego. Coś z niepotrzebnego”. 15 stycznia odbyło się  uroczyste wręczenie nagród dla szkół  biorących udział w projekcie. Nasza szkoła otrzymała bon na zakup materiałów firmowych, ufundowany przez zakład Kronopol z Żar.


Konkurs Jasełkowy,  Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju

12 stycznia odbyły się dwa ważne dla naszych uczniów wydarzenia. Tego dnia zespół teatralny „Lub-Folklub” wyjechał do Żar, gdzie w Sali widowiskowej ŻDK „Luna” zaprezentował przygotowane przez siebie przedstawienie jasełkowe. Występ naszych małych aktorów wzbudził w widzach duże zainteresowanie i skłonił do rozważań nad istotą Bożego Narodzenia w dzisiejszym, bardzo zmaterializowanym i skomercjalizowanym świecie.

Drugim ważnym wydarzeniem był udział drużyny chłopców w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Zespół w składzie: J. Gnap, J. Dominiak, B. Garbowski,
P. Konopielko, N. Trzoski, M. Gnap, N. Niezgoda, S. Sulimierski, A. Trzoski rozegrał w trakcie turnieju cztery mecze i ostatecznie zajął znakomitą drugą pozycję. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe srebrne medale, a dla szkoły dyplom i puchar, które zostaną umieszczone pośród innych trofeów zdobytych przez uczniów.


Wyjazd do Żar na przedstawenie teatralne

11 stycznia uczniowie klas 0-III wyjechali do kina „Pionier” w Żarach na spektakl Narodowego teatru edukacji z Wrocławia zatytułowany „Bajki tysiąca i jednej nocy”. Natomiast dzień później, czyli 12 stycznia, uczniowie klas IV-VI obejrzeli przedstawienie „Szatan z VII klasy”.


Wigilie klasowe, Jasełka

  

21 grudnia zorganizowaliśmy jak co roku wigilie klasowe oraz wigilię szkolną połączoną z obejrzeniem przedstawienia jasełkowego. Najpierw odbyło się spotkanie uczniów z wychowawcami. W klasach zorganizowano spotkania wigilijne połączone ze śpiewaniem kolęd oraz rozmowami o tradycjach świątecznych. Następnie wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły, zaproszeni goście i rodzice mogli obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez zespół teatralny „Lub-folklub” i opiekuna p. W. Bednarczyk. Dyrektor szkoły złożył też na ręce pracowników, uczniów i rodziców najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Do tych życzeń przyłączyli się zaproszenia na uroczystość przedstawiciele organu prowadzącego: Wójt Gminy Żary – pan L. Mrożek oraz Kierownik ZEAS – p. U. Chomont, a także Radny – p. I. Myśków.


Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

18 grudnia zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W konkursie tym mogli brać udział wszyscy uczniowie, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa i przygotowali dwie prezentacje – kolędę oraz pastorałkę. Komisja konkursowa w skaldzie: p. K. Gowik, p. W. Kłebukowska, p. M. Piotr oraz ks. R. Decker, po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, postanowiła wyróżnić: Hannę Teplaków (PP), zespół „Czerwone Jarzębinki” (kl. I) oraz zespół „Lubanickie nutki” (kl. IV-VI), a tym samym zakwalifikować je do udziału w VI Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się 05.01.2016r. w naszej miejscowości.


Konkurs Bożonarodzeniowy

12 grudnia w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie odbyło się wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Spośród ponad ośmiuset prac, jakie wpłynęły na konkurs, jury postanowiło nagrodzić również pracę naszych uczniów – Antosia i Filipa Sułkowskich z mamą, którzy wykonali przepiękną szopkę. Poza tym wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Urząd Gminy Żary.


Mikołajki

    

07 grudnia dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego gościły u siebie niezwykłego gościa, czyli świętego Mikołaja. Przyniósł on maluszkom paczki z upominkami, a w zamian dzieci wręczyły mu laurki i pokolorowane obrazki. Tego dnia w przedszkolu nie zabrakło oczywiście wierszyków i różnorodnych tańców, a sam Mikołaj chętnie pląsał z dziećmi i śpiewał z nimi piosenki. Obiecał też, że za rok znów je odwiedzi.


Konkursy przedmiotowe

W dniach 18-72 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole szkolne etapy konkursów przedmiotowych z: historii, przyrody, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego oraz języka polskiego. Do etapu rejonowego w poszczególnych konkursach zakwalifikowali się:

  • w konkursie przyrodniczym: Jan Dominiak (kl. V) oraz Andrzej Trzoski (kl. VI),
  • w konkursie języka niemieckiego: Marlena Kułak (kl. VI) oraz Dominika Kumorek (kl. VI),
  • w konkursie języka polskiego: Dominika Kumorek (kl. VI).

                                                                                                                                                                                                     Gratulujemy.


Góra grosza

W dniach 27.11 - 04.12.2015r. harcerze oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły przeprowadzili w swoich miejscowościach akcje „Góra grosza”. Wolontariusze odwiedzali mieszkańców Lubanic, Łukaw i Surowej, informowali o przeprowadzanej akcji i jaj zasadach i zbierali monety o różnych nominałach. Następnie w szkole odbyło się komisyjne liczenie monet. Na podstawie sporządzonego protokołu stwierdzono, iż w tym roku szkolnym udało się zebrać 509 złotych.


Bezpieczna Zerówka

  

30 listopada troje dzieci z oddziału przedszkolnego: Oliwia Niezgoda, Klaudia Warchoł i Wiktoria Sadowa uczestniczyło w Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa „Bezpieczna Zerówka”. Wraz z innymi przedszkolakami dziewczynki rozwiązywały rebusy, zagadki i łamigłówki poświęcone bezpieczeństwu. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody oraz dyplomy uczestnictwa w turnieju.


Andrzejki

    

26 listopada po południu zorganizowaliśmy popołudnie wróżb andrzejkowych, w którym wzięli udział uczniowie klas II-VI. Chętne osoby przygotowały stoiska z tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi, które cieszyły się dużym zainteresowaniem pozostałych osób. Nie zabrakło tego dnia również lania wosku i odczytywania znaczenia woskowej figury. Po zakończeniu wróżenia rozpoczęła się dyskoteka.


Wycieczka do fabryki bombek w Złotoryi

    

23 oraz 26 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do fabryki ozdób choinkowych w Złotoryi. Dzieci poznały proces produkcji bombek, czyli ich dmuchanie, malowanie i zdobienie. Miały też możliwość własnoręcznego dekorowania ozdób, uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych na terenie fabryki. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła wizyta w sklepie firmowym i możliwość zakupienia bombek produkowanych w zakładzie. Z tej wycieczki każdy uczeń przywiózł własnoręcznie dekorowane bombki, bombkę ze swoim imieniem i mnóstwo wrażeń związanych z pobytem w fabryce.


Znam swoje prawa i iobowiązki, Dzień bez papierosa

    

20 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole dwie akcje. Pierwszą z nich była akcja „Znam swoje prawa i obowiązki” przygotowana i przeprowadzona przez wybranego w tym roku szkolnym Rzecznika Praw Ucznia – p. W. Bednarczyk. Dzięki akcji uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie, jaki prawa dziecka powinny być respektowane przez dorosłych, ale też, jakie obowiązki wobec innych osób mają same dzieci. Prowadzący apel uczniowie odczytali list Rzecznika prawa Dziecka w Polsce – pana Marka Michalaka, a drugoklasiści przypomnieli, co to są prawa dziecka i jakie hasła zawierają. Następnie każda klasa zaprezentowała przygotowaną scenkę-zagadkę związaną z wylosowanym wcześniej prawem. Kolejnym punktem akcji była praca w grupach, polegająca na układaniu puzzli – haseł praw dziecka.

Drugą natomiast była szkolna akcja profilaktyczna „Dzień bez papierosa”, przygotowana jak co roku przez opiekuna PCK – p. W. Kłębukowską oraz pielęgniarkę szkolną – p. T. Pawlicką. Uczniowie przypomnieli sobie, jakim zagrożeniem dla zdrowia jest uzależnienie od nikotyny oraz jak można mu zapobiegać. Rozstrzygnięte zostały również dwa, ogłoszone wcześniej konkursy: plastyczny na plakat antynikotynowy oraz na modę promującą zdrowy styl życia. W pierwszym konkursie wyłoniono trójkę finalistów: Dawida Jakubowskiego (kl. IV), Marcela Skowronka (kl. IV) oraz Janka Dominiaka (kl. V), którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Poza tym każda osoba, która przygotowała plakat otrzymała w nagrodę zdrową przekąskę. W konkursie na modę również wyłoniono zwycięzców, którymi zostali: Kacper Ziółkowski (kl. IV), Julia Pluta (kl. VI) oraz Wiktoria Kozaczewska (kl. VI). Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali upominki za zaangażowanie w przygotowaniu stroju i wystąpienia.


Święto Niepodległości

    

11 listopada harcerze z 54 DH „Korczakowcy” zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości społeczności lokalnej, czyli mieszkańcom Lubanic, Łukaw i Surowej po mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubanicach. Występ dzieci wzruszył szczególnie starszych mieszkańców, a młodszym pokazał, co w dzisiejszych czasach oznacza słowo „patriotyzm”. Ksiądz R. Decker podziękował harcerzom i opiekunom, którzy przygotowali występ.

12 listopada harcerze zaprezentowali swój program społeczności uczniowskiej. Ponadto w szeregi drużyny przyjęto nowych członków, którymi są; J. Pluta (kl. VI), J. Gnap (kl. IV), M. Skowronek (kl. IV), D. Warchoł (kl. IV), K. Ziółkowski (kl. IV).


Szkolny konkurs plastyczny

02 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego na portret wybranego świętego. Każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać świętego, którego narysuje i krótko opisze. Na konkurs wpłynęły tylko trzy prace i komisja konkursowa postanowiła przyznać trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Julia Pluta (kl. VI), Paweł Winecki (kl. III) oraz Jan Dominiak (kl. V).


Pasowanie Pierwszoklasistów

  

22 października do grona społeczności szkolnej w naszej szkole dołączyli nowi uczniowie. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci zaprezentowały z tej okazji program artystyczny, w którym wykazały się bogatą wiedzą przyrodniczą, społeczną i kulturalną. W obecności rodziców, nauczycieli i starszych oraz młodszych kolegów dzieci złożyły ślubowanie, a następnie pan dyrektor pasował je na uczniów. Tego dnia pierwszoklasiści otrzymali mnóstwo upominków, uświetniających te ważną w życiu każdego ucznia chwilę. W roku szkolnym 2015/2016 uczniami klasy I są:

Miłosz Juchacz, Katarzyna Kmiecik, Magdalena Konopielko, Karolina Kułak, Gabriela Kuros, Magdalena Mitlińska-Wojdan, Patryk Pietrowiak, Łucja Pluta, Wiktoria Więckowska, Dominika Winecka, Sebastian Winiarski, Eliza Zaręba, Marcin Zofiński.


Lubuskie Biuro Koncertowe - Na Dzikim Zachodzie

    

21 października gościliśmy w naszej szkole Lubuskie Biuro Koncertowe z koncertem zatytułowanym „Na Dzikim Zachodzie”. Muzycy zaprezentowali uczniom popularne utwory country. Nie zabrakło również piosenek śpiewanych przez wykonawców oraz elementów tańca country.


Ratujemy i uczymy ratować

    

16 października uczniowie klas 0-VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. Akcja polegała na nieprzerwanym prowadzeniu przez 30 minut resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji już po raz czwarty, a wszyscy jej uczestnicy otrzymali apteczki pierwszej pomocy, które samodzielnie złożyli, oraz wyposażenie do nich, otrzymane od organizatora akcji, czyli WOŚP.


Święto Komisji Edukacji Narodowej

  

14 października uczniowie klas V i VI przygotowali i zaprezentowali społeczności szkolnej oraz gronu pedagogicznemu montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Zgromadzeni na apelu pracownicy i uczniowie szkoły wysłuchali wierszy i piosenek związanych z codzienną szkolną egzystencją i niełatwą pracą pedagogiczną. Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Michalewicz, docenił wkład pracowników placówki w podejmowany każdego dnia wysiłek dydaktyczny, wychowawczy oraz opiekuńczy i wręczył wszystkim podwładnym podziękowania, wyróżnienia, a także nagrody dyrektora szkoły. W imieniu rodziców życzenia dla wszystkich pracowników szkoły złożyła Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marzena Winecka.


Umiem pływać

    

0d 29 września uczniowie klas II oraz III biorą udział w projekcie „Umiem pływać” organizowanym na żarskim basenie „Wodnik”, a dotowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Dzieci raz w tygodniu uczestniczą w godzinnych zajęciach z instruktorem pływania, dzięki czemu obywają się z wodą i uczą się pływać, a co za tym idzie, zwiększają własne poczucie bezpieczeństwa w kontakcie z wodą.


Żywa lekcja histori

  

07 października gościliśmy w naszej szkoły osoby prezentujące żywą lekcję historii. Tematem spotkania było życie w czasach prasłowiańskich i za panowania pierwszych Piastów. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość nie tylko obejrzenia scenek sytuacyjnych i wysłuchania opowieści o początkach państwa polak siego, ale również brali aktywny udział w niektórych częściach lekcji. Dodatkowo chętni uczniowie mogli wykazać się wiedzą historyczną i zdobyć upominki od prowadzących zajęcia.


Dzień Tabliczki Mnożenia, Sprzątanie Świata

  

25 września przeprowadziliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wszystkich klas przystąpili tego dnia do rozwiązania wielu zadań matematycznych o różnym stopniu trudności, związanych przede wszystkim z praktycznym wykorzystaniem tabliczki mnożenia. Największą popularnością wśród uczniów cieszyło się domino matematyczne, ale sportowcy mieli również swoją konkurencję – mogli strzelać do bramki, a jednocześnie podawać wyniki działań iloczynowych. Zmagania matematyczne zakończyły się ogłoszeniem zwycięzców w każdej z klas i przydzieleniem im dodatkowych punktów z matematyki.

Tego samego dnia zorganizowaliśmy akcję „Sprzątanie Świata 2015”. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w sprzątaniu przydzielonego klasie terenu, dzięki czemu przyczynili się do poprawy stanu czystości przyrody w najbliższej okolicy.


Z wizytą u Wójta Gminy Żary

24 września uczennice: Karolina Winecka kl. II), Małgorzata Dominiak (kl. I gimnazjum) oraz Wiktoria Ościak (kl. I gimnazjum) gościły w Urzędzie Gminy w Żarach, gdzie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka z uczniami, którzy otrzymali stypendium za osiągnięcia dydaktyczne, artystyczne i sportowe oraz wyniki w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2014/2015. Karolina Winecka otrzymała stypendium za uzyskanie tytułu laureata w Ogólnopolskim Konkursie „Olimpusek”, Małgorzata Dominiak za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiaty ogrodowe”, a Wiktoria Ościak za zdobycie tytułu finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Gratulujemy!


Wycieczka do ZZO w Marszowie

    

24 września uczniowie klas I i II naszej szkoły odwiedzili Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Dzieci miały okazję prześledzić proces sortowania i utylizacji odpadów, a także poznać miejsce, do którego trafiają sortowane w domach śmieci. Po zwiedzeniu zakładu miały też możliwość wykazania się wiadomościami ekologicznymi, związanymi przede wszystkim z sortowaniem odpadów i dbaniem o czystość w środowisku. Każdy uczeń wrócił z wycieczki z zasobem wiadomości i umiejętności ekologicznych, a także z pamiątkowymi gadżetami ufundowanymi przez zakład .


Wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego

22 września przeprowadziliśmy w naszej szkole wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Rzecznika Praw Ucznia. W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-VI oraz pracownicy szkoły. Komisja wyborcza, po zliczeniu głosów ogłosiła, iż w skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016 wejdą: jako przewodnicząca: Dominika Kumorek (kl. VI), jako zastępca: Weronika Kumorek (kl.V), jako członkowie prezydium: Julia Pluta (kl.VI), Norbert Trzoski (kl.V), Kacper Ziółkowski (kl.IV). Szkolny Rzecznikiem Praw Ucznia w roku szkolnym 2015/2016 oraz 2016/2017 została pani Wioleta Bednarczyk.


Mamo, tato nie pij!

    

21 września odbyła się akcja profilaktyczna „Mamo, Tato, nie pij!”. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli film związany z przeciwdziałaniem alkoholizmowi. Następnie wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w spotkaniu z opiekunem Szkolnego Koła PCK – panią
W. Kłębukowską, która opowiedziała o skutkach nadużywania alkoholu, przypominała też dzieciom, w jaki sposób skutecznie odmawiać i gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia.


Wycieczka ZHP

18 września dziesięcioro harcerzy z 54 DH „Korczakowcy” wzięło udział w jednodniowym wyjeździe do Lubska, Brodów i Jezior Wysokich. Harcerze z naszej szkoły przyłączyli się do drużyny z SP nr 1 w Żarach i wspólnie z nimi podziwiali zabytki położone na trasie wycieczki.


Puchar Donalda Tuska

16 września drużyna chłopców z klas IV i V w składzie: Jakub Gnap, Dawid Jakubowski, Marcel Skowronek, Kacper Ziółkowski, Jan Dominiak, Błażej Garbowski, Norbert Trzoski wzięła udział w rozgrywkach piłki nożnej o puchar Donalda Tuska. Po rozegraniu wszystkich przewidzianych regulaminem meczów chłopcy ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Gratulujemy!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

    

1 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Apel odbył się przed budynkiem szkoły, gdzie po odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor szkoły – pan Zbigniew Michalewicz. Powitał on zaproszonych gości, rodziców, pracowników szkoły oraz rozpoczynające naukę dzieci, którym życzył wytrwałości w ciągu całego roku oraz wielu sukcesów. Swoim krótkim przemówieniu pan dyrektor nawiązał do wydarzeń historycznych związanych z datą pierwszego września – do wybuchu II wojny światowej oraz działalności NSZZ „Solidarność”.

W dalszej części dyrektor szkoły poinformował o przydziale wychowawstw i nauczanych przedmiotów w Szkole Podstawowej w Lubanicach:

Pani Lucyna Kliszczak – oddział trzy i czterolatków

Pani mgr Mariola Piotr – odział zerowy

Pani mgr Małgorzata Dobroń – kl. I

Pani mgr Wioleta Bednarczyk – kl. II

Pani mgr Joanna Wojtyła-Korkuś – kl. III

Pani mgr Wioletta Kłębukowska – kl. IV

Pani mgr Beata Jagas – kl. V

Pani mgr Katarzyna Dominiak – kl. VI.

Zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2015/2016 poprowadzą:

  • edukacja wczesnoszkolna – kl. I– M. Dobroń
  • edukacja wczesnoszkolna – kl. II– W. Bednarczyk
  • edukacja wczesnoszkolna – kl. III – J. Wojtyła-Korkuś
  • język polski – K. Dominiak
  • historia i społeczeństwo – M. Piotr
  • matematyka – B. Jagas
  • przyroda – Z. Michalewicz
  • język niemiecki kl. IV- VI – I. Dewo
  • informatyka – B. Jagas
  • plastyka – W Kłębukowska
  • muzyka – W. Bednarczyk
  • zajęcia techniczne – W. Kłębukowska
  • język niemiecki kl. I – III – U. Polit
  • język angielski kl. 0-VI – M. Pawlicka
  • wychowanie fizyczne – W. Kłębukowska
  • religia – ks. R. Decker

Funkcję pedagoga szkolnego pełnić będzie pani J. Wojtyła-Korkuś. Sekretariat szkoły prowadzić będzie pani D. Bakalarz. Panie B. Wójcik i A. Warchoł zatrudnione są jako sprzątaczki.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie mają możliwość uczestniczenia
w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, wspierających ich rozwój:

·         zajęcia logopedyczne w kl. 0 - III

·         zajęcia „Mów i pisz poprawnie” w kl. IV

·         zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w kl. I, II, III, IV-VI

·         koło plastyczne

·         koło literackie

·         spotkania grupy liturgicznej

W szkole działać będą liczne organizacje:

  • Samorząd Uczniowski
  • LOP
  • ZHP
  • PCK.

W bieżącym roku szkolnym zatwierdzona do realizacji przez Lubuskiego Kuratora Oświaty została jedna kontynuacja innowacji pedagogicznej:

  • „Redagowanie dłuższych form wypowiedzi jako jeden z elementów pracy z tekstem literackim” – realizowana w klasie V na lekcjach języka polskiego.

 



 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Lubanicach
    Lubanice 20, 68 - 200 Żary
  • 68 362 08 49