Nawigacja

Konkursy

Sejmik Ekologiczny


XIX Gminny Sejmik Ekologiczny

      

„W sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

bardzo często stosowane są również materiały,

które zawierają związki niebezpieczne dla

środowiska naturalnego”.

                                        dr inż. Piotr Nowakowski

DZIEŃ ZIEMI W LUBANICACH

Sejmiki ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych z okazji Dnia Ziemi stały się już tradycją w gminie Żary. XIX Gminny Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Elektrośmieci”, był okazją do zwrócenia uwagi dzieciom, dorosłym i władzom, na problem elektroodpadów którymi coraz częściej stają się już nie tylko zepsute urządzenia, ale także te przestarzałe czy niemodne. Zużyte urządzenia są najszybciej rosnącą frakcją odpadów z przyrostem na poziomie 5% rocznie. Tymczasem unijna dyrektywa zobowiązuje nas, do roku 2021, do zbierania 11 kg elektrośmieci na mieszkańca na rok, czyli na poziomie 65% sprzętu umieszczonego na rynku. Wszystkie szkoły przed sejmikiem ekologicznym otrzymały szczegółowy regulamin tegorocznych zmagań.

             17 maja 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Imprezę zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek. Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, sponsorzy sejmiku, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Nadleśnictwa, nauczyciele, opiekunowie, sołtysi, a także rodzice. Sejmik prowadziło dwoje uczniów szkoły w Lubanicach, jego otwarcia dokonał Zbigniew Michalewicz dyrektor szkoły w Lubanicach, wygłaszając referat na temat elektrośmieci, w którym przedstawił, co rozumiemy pod pojęciem  zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (ZSEE), substancje niebezpieczne i surowce zawarte w elektrośmieciach, wpływ elektrośmieci na środowisko przyrodnicze i człowieka, sposoby postępowania z zepsutymi elektroodpadami oraz korzyści wynikające z recyklingu elektrośmieci, np. z recyklingu 1 miliona telefonów komórkowych można odzyskać około 24 kg złota, 250 kg srebra, 9 kg palladu oraz ponad 9000 kg miedzi.  Do jury sejmiku powołano pana Michała Szczepaniaka i pana Krzysztofa Szczechowiaka.

Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy w myśl zasady „bawić przez naukę i uczyć przez zabawę”. Czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brały udział w ekograch i konkursach. Sejmik rozpoczął się od konkurencji rozgrywanych przy siedmiu stolikach (stanowiskach), a były to: ekorebus „Recykling elektrośmieci”, ekogra „Dlaczego niebezpieczne?”, ekogra „Naprawiać czy wyrzucać?”, ekorozsypanka „ZSEE”, ekokrzyżówka „Elektroodpady”, ekogra „Drugie życie elektrośmieci”, ekogra „Językiem matematycznym o elektroodpadach”. Zestaw konkurencji stolikowych najlepiej rozwiązywali uczniowie ze szkół w Mirostowicach Dolnych i Lubanicach.

 W ekonkursie „Niespodzianka”, w którym zadaniem było ułożenie i napisanie wierszyka lub rymowanki zachęcającej do właściwego postępowania z elektroodpadami Komisja Konkursowa w składzie pani Joanna Blinow i pani Ewa Kusion najwyżej oceniła rymowankę uczniów z Olbrachtowa –„Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika, bo to niekorzystnie w glebę wnika. Nic Cię to nie kosztuje, a naturę uratuje! Ich miejscem nie jest las, to zależy tylko od Was!”

           Najlepiej z ekotestem „Wszystko o elektroodpadach ” poradziła sobie drużyna ze szkoły w Lubanicach.

           W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła – Szkoła Podstawowa w Lubanicach zdobywając 39,0 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie  z 35,0, punktami. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Mirostowicach Dolnych – 34,0 punktów. Kolejne lokaty zajęły – Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej  – 33,5 punktów, Szkoła Podstawowa w Bieniowie– 32,0 punktów, Szkoła Podstawowa w Grabiku  -30,0 punktów i Szkoła Podstawowa w Złotniku – 24,5 punktów. Wszyscy uczestnicy sejmiku wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną, co pokazuje, że są świadomi, co robić z elektroodpadami, by nie szkodzić środowisku?

          Wszystkich uczestników sejmiku nagrodzono dyplomami, książkami przyrodniczymi, badmintonami  i gadżetami ekologicznymi. Każda szkoła otrzymała dyplom, atlas „Rośliny Polski”, piłki nożne i siatkowe oraz szkolną gazetkę „Zielone Wieści” przygotowaną przez szkołę w Lubanicach. Nauczycieli opiekunów z poszczególnych szkół Wójt Gminy Żary nagrodził dyplomami,

          Społeczność Szkoły Podstawowej w Lubanicach wyraża podziękowanie za finansowo-rzeczowy wkład w organizację imprezy Urzędowi Gminy Żary, Piekarni Państwa Anny i Eugeniusza Ślawskich z Lipinek Łużyckich, Nadleśnictwu w Lipinkach, SWISS KRONO Sp. z o.o w Żarach, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żarach i Zakładowi Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie.

           XIX Gminny Sejmik Ekologiczny przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych, zgodnie z zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”. Przekazał w atrakcyjnej formie wiedzę nt. elektrośmieci i zagrożeń związanych z nimi oraz zachęcił do kształtowania postaw proekologicznych i dokonywania w właściwych wyborów w życiu codziennym. Dał też wiele satysfakcji i radości uczestnikom, którzy znaleźli odpowiedź, że każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko. Zepsutych urządzeń elektrycznych i elektronicznych nie można demontować i wyrzucać do zwykłych śmietników, postępowanie takie nie tylko jest szkodliwe dla środowiska, ale jest zagrożone karą grzywny do 5000 zł. Za samodzielnie demontowanie zużytych sprzętów grozi kara od 2 tysięcy do 100 tysięcy zł. O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Nie należy ich przetrzymywać w domu czy w piwnicy. Wystarczy oddać je bezpłatnie w sklepie (kupując nowy sprzęt tego samego rodzaju i w takiej samej ilości np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego telewizora) lub specjalnym punkcie zbiórki elektroodpadów. Od 1 października 2006 każda gmina ma obowiązek udostępnić mieszkańcom informację o znajdujących się na jej terenie podmiotach zbierających zużyty sprzęt oraz adresach prowadzonych przez nie punktów zbierania zużytego sprzętu. Warto sprawdzić, czy firma której oddajemy zużyty sprzęt, działa legalnie – powinna znajdować się w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sprzęt można również oddać bezpłatnie w punkcie serwisowym, jeśli naprawa starego jest niemożliwa lub nieopłacalna. Działające urządzenia można także oddać potrzebującym. Postępując tak będziemy mieć pewność, że zużyty sprzęt poddany zostanie procesom unieszkodliwiania, odzysku i recyklingu.

Zbigniew Michalewicz


XVIII Gminny Sejmik Ekologiczny

     

„Prawdziwy rozwój człowieka,
zwierzęcia i rośliny
zależy od jakości gleby.”

                                          Hipokrates

DZIEŃ ZIEMI W LUBANICACH

Sejmiki ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych z okazji Dnia Ziemi stały się już tradycją w gminie Żary. XVIII Gminny Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Chrońmy gleby”, był okazją do zwrócenia uwagi dzieciom, dorosłym i władzom, jak ważna jest gleba - nie tylko dla samej przyrody, ale człowieka. Produkcja około 95% naszej żywności jest bezpośrednio lub pośrednio związana z glebami. Wszystkie szkoły przed sejmikiem ekologicznym otrzymały szczegółowy regulamin tegorocznych zmagań.

14 kwietnia 2016 r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek. Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, sponsorzy sejmiku, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Nadleśnictwa Lipinki Łużyckie, dyrektorzy szkół gminnych, nauczyciele, opiekunowie, sołtysi ,a także rodzice. Sejmik prowadziło dwoje uczniów szkoły w Lubanicach, jego otwarcia dokonał Zbigniew Michalewicz - dyrektor szkoły w Lubanicach - wygłaszając referat na temat gleb, w którym przedstawił, co rozumiemy pod pojęciem gleby zdrowe, chore i martwe, źródła i substancje zanieczyszczające glebę, czynniki przyspieszające i zapobiegające erozji gleb oraz czynniki degradujące gleby, przyrodnicze i społeczne konsekwencje niszczenia gleb na Ziemi a także  sposoby ochrony gleb. Do jury sejmiku powołano pana Bartłomieja Michalskiego, pana Krzysztofa Szczechowiaka i pana Sebastiana Kęska.

Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy w myśl zasady „bawić przez naukę
i uczyć przez zabawę”. Czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brały udział w ekograch i konkursach.

 Zmagania rozpoczęły się od konkurencji rozgrywanych przy siedmiu stolikach (stanowiskach), a były to: ekorebus  „Gleba”, ekogra „Erozja gleb”, ekogra ”Substancje zanieczyszczające glebę?”, ekogra „Jaka to gleba?”, ekokrzyżówka „Jak powstaje gleba?” ,ekogra „Degradacja gleb”, ekogra „O glebie językiem matematycznym”. Zestaw konkurencji stolikowych najlepiej rozwiązywali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubanicach: Szymon Piotrowiak (kl. III), Kacper Ziółkowski (kl. IV), Jan Dominiak (kl. V), Andrzej Trzoski (kl. VI).

 W konkursie plastycznym, w którym zadaniem było wykonanie plakatu, na którym wskazane zostaną czynności uczniów z życia codziennego, przeciwdziałające zanieczyszczeniu gleby, komisja konkursowa najwyżej oceniła plakat uczniów z Olbrachtowa..

           Najlepiej z ekotestem „Wszystko o glebie ” poradziła sobie drużyna ze szkoły
w Olbrachtowie.

           W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła – Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie zdobywając 38,4 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Lubanicach z 37,6 pkt. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej
w Mirostowicach Dolnych – 33,6 pkt. Kolejne lokaty zajęły – Szkoła Podstawowa
w Złotniku – 32,6 pkt, Szkoła Podstawowa w Grabiku – 30,7 pkt, Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej -30,6 pkt i Szkoła Podstawowa w Bieniowie – 26,4 pkt. Wszyscy uczestnicy sejmiku wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną, co pokazuje, że są świadomi znaczenia gleby w przyrodzie i życiu człowieka.

          Wszystkich uczestników sejmiku nagrodzono dyplomami, książkami przyrodniczymi, akcesoriami rowerowymi i gadżetami ekologicznymi. Każda szkoła otrzymała dyplom, piłki nożne oraz szkolną gazetkę „Zielone Wieści” przygotowaną przez szkołę w Lubanicach. Nauczycieli opiekunów z poszczególnych szkół Wójt Gminy Żary nagrodził dyplomami
i eleganckimi zestawami piśmienniczymi.

          Społeczność Szkoły Podstawowej w Lubanicach wyraża podziękowanie za finansowo-rzeczowy wkład w organizację imprezy Urzędowi Gminy Żary, Piekarni Państwa Anny i Eugeniusza Ślawskich z Lipinek Łużyckich, Nadleśnictwu w Lipinkach Łużyckich, firmie Kronopol Sp. z o.o w Żarach i Zakładowi Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie.

           XVIII Gminny Sejmik Ekologiczny przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych, zgodnie z zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”. Przekazał w atrakcyjnej formie wiedzę na temat gleb i zagrożeń związanych z ich utratą oraz zachęcił do kształtowania postaw proekologicznych i dokonywania właściwych wyborów
w życiu codziennym, które mogą spowalniać proces niszczenia gleb. Dał też wiele satysfakcji i radości uczestnikom, którzy dowiedzieli się, że każdy z nas może w prosty sposób dbać
o gleby, na przykład stosować ekologiczne i tradycyjne metody uprawy, zmniejszać
lub rezygnować z używania chemii rolnej np. w swoim ogrodzie, zwiększać materię organiczną w glebie, stosować płodozmian, utrzymywać wegetację na powierzchni gleb, ściółkować, ograniczać lub całkowicie rezygnować z orki, chronić i sadzić drzewa i rośliny, segregować śmieci, nie niszczyć roślin (m.in. drzew, trujących grzybów), nie kupować produktów zawierających torf (zrób swój własny kompost), starać się myć samochody
w myjniach a nie na trawniku, ponieważ wiele zwierząt żyjących w glebie np. dżdżownice umierają przez środki chemiczne jakie stosujemy przy takich czynnościach. Powinniśmy chronić glebę, ponieważ jeśli gleba będzie zanieczyszczona, to nie będą w niej rosnąć rośliny, które produkują tlen, a bez niego człowiek nie jest w stanie żyć.


XVII Gminny Sejmik Ekologiczny

    

Sejmiki ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych z okazji Dnia Ziemi stały się już tradycją w gminie Żary. XVII Gminny Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Bioróżnorodność” był okazją do zwrócenia uwagi dzieciom, dorosłym i władzom, jak ważna jest bioróżnorodność - nie tylko dla samej przyrody, ale właśnie z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Wszystkie szkoły przed sejmikiem ekologicznym otrzymały szczegółowy regulamin tegorocznych zmagań.

15 kwietnia 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Do jury sejmiku powołano pana Jana Gajdę, pana Krzysztofa Szczechowiaka i pana Damiana Sandaka. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Żary – pan Leszek Mrożek. Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, sponsorzy sejmiku, pracownicy powiatowego inspektoratu ochrony środowiska i nadleśnictwa, dyrektorzy szkół gminnych, nauczyciele, opiekunowie, sołtysi ,a także rodzice. Sejmik prowadziło dwoje uczniów szkoły w Lubanicach, jego otwarcia dokonał Zbigniew Michalewicz dyrektor szkoły w Lubanicach, wygłaszając referat na temat bioróżnorodności, w którym przedstawił co rozumiemy pod pojęciem bioróżnorodności, dlaczego jest ona tak ważna oraz co by się stało, gdyby jej nie było? Jakie zachowania człowieka mają wpływ na bioróżnorodność? Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy w myśl zasady „bawić przez naukę i uczyć przez zabawę”. Czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brały udział w ekograch i konkursach.

Sejmik rozpoczął się od konkurencji rozgrywanych przy siedmiu stolikach (stanowiskach), a były to: ekorebus „Różnorodność”, ekogra „Dlaczego giną?”, ekogra „Natura 2000”, ekogra „Zwierzęta z różnych stron świata”, ekokrzyżówka „Kategorie zagrożenia”, ekowykreślanka „Zwierzęta zagrożone wyginięciem” i ekogra „O bioróżnorodności językiem matematycznym”. Zestaw konkurencji stolikowych najlepiej rozwiązywali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubanicach.

W konkursie tekstu inscenizowanego, w którym zadaniem było wykonanie inscenizacji tekstu piosenki lub wiersza związanego z hasłem sejmiku, komisja konkursowa najwyżej oceniła występ uczniów z Lubanic.

           Najlepiej z ekotestem „Wszystko o bioróżnorodności ” poradziła sobie drużyna ze szkoły w Lubanicach.

           W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyli gospodarze imprezy – Szkoła Podstawowa w Lubanicach zdobywając 41 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa ze Złotnika  z 30,50 punktami. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie – 30,25 punktów. Kolejne lokaty zajęły – Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych – 28,50 punktów, Szkoła Podstawowa w Grabiku – 27.65 punktów, Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej -26,80 punktów i Szkoła Podstawowa w Bieniowie – 25,75 punktów.

          Wszystkich uczestników sejmiku nagrodzono książkami przyrodniczymi i akcesoriami rowerowymi. Każda szkoła otrzymała piłki (nożne i koszowe) oraz szkolną gazetkę „Zielone Wieści” przygotowaną przez szkołę w Lubanicach.

          Społeczność Szkoły Podstawowej w Lubanicach wyraża podziękowanie za finansowo-rzeczowy wkład w organizację imprezy Urzędowi Gminy Żary, Piekarni Państwa Anny i Eugeniusza Ślawskich z Lipinek Łużyckich, Nadleśnictwu w Lipinkach Łużyckich, firmie Kronopol Sp. z o.o w Żarach.

           XVII Gminny Sejmik Ekologiczny przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych, zgodnie z zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”. Przekazał w atrakcyjnej formie wiedzę nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą oraz zachęcił do kształtowania postaw proekologicznych i dokonywania w właściwych wyborów w życiu codziennym, które mogą spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków . Dał też wiele satysfakcji i radości uczestnikom, którzy znaleźli odpowiedź, że każdy z nas może w prosty sposób dbać o zachowanie różnorodności w przyrodzie, na przykład kupując produkty certyfikowane, pochodzące z gospodarstw ekologicznych i mające certyfikat FSC oraz wyprodukowane zgodnie z zasadami „fair trade”, czyli sprawiedliwego handlu. Ochrona bioróżnorodności to również rezygnacja z kupowania okazów zagrożonych gatunków lub wykonanych z nich produktów, które często przywozimy jako pamiątki z wakacji. Zwiększyć bioróżnorodność można  przez uprawę jak najszerszego zestawu odmian roślin uprawnych, wprowadzanie upraw współrzędnych, ograniczenie stosowania agrochemikaliów i organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), a także przez wprowadzanie nowych ras zwierząt gospodarskich i starych odmian w sadach i ogrodach. Czy trawnik przed domem musi być jednogatunkową, krótko przystrzyżoną monokulturą?. Wystarczy ograniczyć koszenie (kosić np. co kilka tygodni), a na trawniku pojawią się nowe gatunki – koniczyna, brodawnik, stokrotka, babka. Twórzmy przydomowe „rezerwaty bioróżnorodności” zostawiając  pod płotem kilka kęp tzw. roślinności ruderalnej – pokrzyw, bylicy, serdecznika i innych.


XVI Gminny Sejmik Ekologiczny

        

Sejmiki ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych z okazji Dnia Ziemi stały się już tradycją w gminie Żary. XVI Gminny Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Oddychaj swobodnie” był okazją do zwrócenia uwagi dzieciom, dorosłym i władzom ,że w powietrzu jest coraz więcej zanieczyszczeń, dlaczego tak się dzieje, skąd biorą się te zanieczyszczenia i co one powodują?

15 kwietnia 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Do jury sejmiku powołano panią Bożenę Gąsiorowską, pana Krzysztofa Szczechowiaka i pana Stanisława Machowiaka. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Żary – pan Wiesław Polit. Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, sponsorzy sejmiku, pracownicy powiatowego inspektoratu ochrony środowiska, PTTK Żary, dyrektorzy szkół gminnych, nauczyciele, opiekunowie, przewodniczący Rady Szkoły i Rady Rodziców przy SP Lubanice, a także rodzice.

 Sejmik prowadziło dwoje uczniów szkoły w Lubanicach, jego otwarcia dokonał dyrektor szkoły w Lubanicach, wygłaszając referat na temat jakości powietrza w Polsce i województwie lubuskim oraz sposobów postępowania, by było ono bardziej czyste. Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy. Czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brały udział w ekograch i konkursach.

Zmagania uczestników Jury sejmiku oceniło następująco:

1 miejsce      SP Lubanice

2 miejsce      SP Bieniów

3 miejsce      SP Złotnik

Każdy z uczniów biorących udział w sejmiku otrzymał nagrody ufundowane przez sponsorów, a każda ze szkół sprzęt sportowy. Organizację XVI Gminnego Sejmiku Ekologicznego wsparli sponsorzy: Urząd Gminy Żary, Kronopol Żary, Piekarnia Anna i Eugeniusz Ślawscy z Lipinek Łużyckich i Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żarach, firma Kronopol Sp.z o.o w Żarach.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.


XV Gminny Sejmik Ekologiczny

      

24 kwietnia 2013r. w świetlicy wiejskiej w Lubanicach spotkali się reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Żary. Zaproszonymi gośćmi byli: wójt i skarbnik gminy, władze samorzadowe, sponsorzy, pracownicy powiatowego i gminnego inspektoratu ochrony środowiska, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych. Otwarcia sejmiku dokonał dyrektor szkoły w Lubanicach, wygłaszając referat na temat ruchów ekologicznych w Polsce i na świecie. Sejmik miał charakter zabawowo-konkursowy. Czteroosobowe drużyny złożone z uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brały udział w ekograch i konkursach.

 Jury sejmiku w składzie:

Wójt Gminy Żary – pan Wiesław Polit - przewodniczacy

 pan Krzysztof Szczechowiak,

oceniło zmagania uczestników następujaco:

1 miejsce      SP Lubanice

2 miejsce      SP Złotnik i SP Bieniów

3 miejsce      SP Sieniawa Żarska

Wszystkich uczestników sejmiku nagrodzono książkami przyrodniczymi i akcesoriami rowerowymi. Każda szkoła otrzymała sprzęt sportowy (piłki nożne i koszykowe) książki oraz szkolną gazetkę „Zielone Wieści” przygotowaną przez szkołę w Lubanicach.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Lubanicach wyraża podziękowanie za finansowo-rzeczowy wkład w organizację imprezy Urzędowi Gminy Żary, Nadleśnictwu w Lipinkach Łużyckich, Piekarni A. E Ślawskich z Lipinek Łużyckich, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żarach, firmie Kronopol Sp.z o.o w Żarach.


XIV Gminny Sejmik Ekologiczny

    

24 kwietnia 2012 roku  odbył się w naszej szkole XIV Gminny Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Środowisko a moje zdrowie”.  W imprezie tej uczestniczyły czteroosobowe drużyny ze szkół podstawowych z terenu gminy Żary.

Do jury sejmiku powołano:

 Wójta Gminy Żary – pana Wiesława Polita,

 pana Krzysztofa Szczechowiaka,

 księdza Roberta Deckera – proboszcza parafii Drożków.

Gośćmi zaproszonymi byli również pracownicy Urzędu Gminy Żary, przedstawiciele Rady Gminy Żary, PTTK Żary, dyrektorzy szkół gminnych, przewodniczący Rady Szkoły i Rady Rodziców przy SP Lubanice, a także jeden ze sponsorów sejmiku – pan E. Ślawski – właściciel piekarni w Lipinkach Łużyckich.

Wszystkie drużyny uczestniczące w sejmiku wykazały się ogromną wiedzą z zakresu ekologii i ochrony przyrody, a miłej atmosfery nie zakłóciła rywalizacja o wysokie lokaty w konkursie. Uczniowie wiedzieli, jakie czynniki wpływają negatywnie i pozytywnie na organizm człowieka, jak styl życia wpływa na nasze zdrowie, jakie są skutki oddziaływania czynników środowiskowych i hałasu na funkcjonowanie organizmu człowieka. Potrafili wskazać, jak ograniczyć wpływ środowiska na zdrowie.

Zmagania uczestników Jury sejmiku oceniło następująco:

1 miejsce      SP Lubanice

2 miejsce      SP Olbrachtów

3 miejsce      SP Złotnik

Każdy z uczniów biorących udział w sejmiku otrzymał nagrody ufundowane przez sponsorów, a każda ze szkół sprzęt sportowy. Organizację XIV Gminnego Sejmiku Ekologicznego wsparli sponsorzy: Urząd Gminy Żary, Kronopol Żary, Piekarnia Lipinki Łużyckie i Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. 


XIII Gminny Sejmik Ekologiczny  -  „My a klimat”

  • Konkurs "Prognoza pogody",
  • Ekogra "Przyczyny i skutki efektu cieplarnianego",
  • Ekogra "O klimacie językiem matematyki",
  • Ekogra "Gazy cieplarniane"
  • Ekogra "Zagrożenia klimatu",
  • Ekoturniej "Ocal klimat",
  • Ekokrzyżówka "Globalne zagrożenia,"
  • Ekowykreślanka "Zmiany klimatu,"
  • Ekorebus "Ozon,"
  •  Puzzle.

 

W sejmiku ekologicznym brało udział osiem gminnych szkół podstawowych. Rywalizacja między szkołami była bardzo duża a poziom wiedzy tak wyrównany, że Jury przyznało dwa pierwsze miejsca, aż trzy drugie i jedno trzecie. Punktacja przedstawiała się następująco:

 

     SP. Lubanice

1. ex                                            - 20pkt.

    SP. Olbrachtów

 

    SP. Złotnik

2. SP. Bieniów                          - 19pkt.

    SP. Mirostowice Dolne

 

3. SP. Sieniawa Żarska           - 18pkt.


XII Gminny Sejmik Ekologiczny  - „Ja i mój las”

  • Konkurs na piosenkę,
  • Ekogra "Las ma swoje prawa",
  • Ekogra "Gdzie mieszkam",
  • Ekogra "Skąd ten liść",
  • Ekogra "Dary lasu",
  • Ekoturniej "Drzewa dla Ziemi",
  • Zadania matematyczno - przyrodnicze "Las fabryką tlenu",
  • Ekoloteryjka "Czy znasz leśne ssaki",
  • Ekokrzyżówka "Drzewa naszych lasów"
  • Leśne ekozagadki.

 

W sejmiku brało udział osiem gminnych szkół podstawowych. Pierwsze trzy miejsca Jury przyznało następującym szkołom:

1. SP.  Lubanice               - 22pkt.

2. SP.  Sieniawa Żarska  - 19pkt.

3. SP.  Bieniów

 ex                                     - 16pkt.

3. SP.  Olbrachtów


XI Gminny Sejmik Ekologiczny - „Kupuj z głową”

  • Konkurs plastyczno – zręcznościowy „Pakowanie prezentów”,
  • Ekogra „Opakowania przyjazne środowisku przyrodniczemu”,
  • Ekogra „Ekoznaki”,
  • Ekogra „Świadomy konsument”,
  • Ekogra „Jak kupować żeby nie szkodzić?”,
  • Ekoturniej „Ekokonsument”,
  • Zadanie matematyczno – przyrodnicze „Kupuj z głową”,
  • Ekorebusy „Kupuj odpowiedzialnie”,
  • Ekokrzyżówka „Zakupy”,
  • Puzzle.

 

W sejmiku brało udział osiem gminnych szkół podstawowych. Pierwsze trzy miejsca zajęły następujące szkoły:

1. SP.  Olszyniec  -  42,5pkt.

2. SP.  Bieniów    -  42,0pkt.

3. SP.  Lubanice  -  41,5pkt.


X Gminny Sejmik Ekologiczny -  „Czy turystyka zagraża przyrodzie?”

 

  • Konkurs plastyczny,
  • Konkurs na piosenkę,
  • Ekogra "Korzyści z agroturystyki",
  • Ekogra "Turystyka masowa a agroturystyka",
  • Ekogra "Elementy gospodarstwa agroturystycznego",
  • Ekogra "Jak wędrować po obszarach chronionych i lesie",
  • Ekogra "Oznakowanie szlaków pieszych,"
  • Ekoturniej "Turystyka a środowisko,"
  • Zadanie matematyczne "Wędrówka z mapą"
  • Ekorebusy "Atrakcje gospodarstwa agroturystycznego,"
  • Ekowykreślanka.

IX Gminny Sejmik Ekologiczny - „Co nas truje w domu?”

  • Konkurs plastyczny na nieszkodliwy dla człowieka projekt umeblowania mieszkania,
  • Konkurs na scenki improwizowane,
  • Ekokrzyżówka „Wszystko o substancjach szkodliwych”,
  • Ekogra „Co zamiast produktów szkodliwych?”,
  • Ekogra „Ograniczamy narażenia na szkodliwe substancje chemiczne”,
  • Ekogra „Oznakowanie substancji niebezpiecznych na produktach”,
  • Ekoturniej „Niebezpieczne substancje w naszym domu”,
  • Domino matematyczne z hasłem,
  • Zagadki,
  • Puzzle,
  • Rebusy.

VIII Gminny Sejmik Ekologiczny -  „Energia przyszłości”

  • Konkurs plastyczny na plakat,
  • Konkurs na piosenkę o energii,
  • Konkurs na sporządzenie bilansu energetycznego szkoły,
  • Ekogra „Wady i zalety źródeł energii”,
  • Ekogra „Oszczędzamy energię w gospodarstwie domowym”,
  • Ekoturniej „Wszystko o energii”,
  • Ekologiczny tor przeszkód,
  • Ekogra „Od łuczywa do żarówki”,
  • Ekogra „Brich deine Zunge!”

VII Gminny Sejmik Ekologiczny - „Żywność a środowisko. Pomyśl, co jesz”

  • Konkurs plastyczny na logo zdrowej żywności,
  • Konkurs na piosenkę o zdrowej żywności,
  • Antyreklama niezdrowej żywności,
  • Ekogra „Przygotowujemy zdrową surówkę”,
  • Ekogra „Azotany w nowalijkach”,
  • Ekogra „Piramida żywienia „Czy wiesz, co jesz?”,
  • Ekologiczny tor przeszkód,
  • Ekokrzyżówka „Żywność, a środowisko”

VI Gminny Sejmik Ekologiczny -  „Formy ochrony przyrody”

  • Konkurs literacki,
  • Konkurs na model pomnika przyrody,
  • Konkurs na folder,
  • Ekoquiz „Przyjaciele przyrody”,
  • Ekogra „Jak zwiedzać park narodowy?”,
  • Ekogra „Parki narodowe i ich symbole”,
  • Ekoturniej „Wszystko o ochronie przyrody w Polsce”,
  • Ekologiczny tor przeszkód.

V Gminny Sejmik Ekologiczny - „Postaw na rower”

  • Konkurs na model ekologicznego pojazdu XXI wieku,
  • Konkurs plastyczny,
  • Konkurs na opis trasy turystycznej rowerowej lub pieszej,
  • Konkurs krasomówczy „Być zmotoryzowanym i chronić środowisko,
  • Ekogra „Moje podróże”,
  • Ekogra „Jak środki transportu wpływają na środowisko”,
  • Ekogra „Korzyści wynikające z jazdy rowerem”,
  • Ekokrzyżówka „Transport, a środowisko”,
  • Ekologiczny tor przeszkód.

IV Gminny Sejmik Ekologiczny - „Rośliny i zwierzęta są wśród nas”

  • Konkurs dziennikarski „czy znasz swoją faunę i florę?”,
  • Konkurs na makietę warstwowej budowy lasu,
  • Konkurs na plakat „Nie wypalaj traw!”,
  • Konkurs piosenki „Zwierzę nie jest rzeczą”,
  • Ekogra „Dary lasu”,
  • Ekogra „Las ma swoje prawo”,
  • Ekogra „Węże i drabiny”,
  • Ekoturniej „Wszystko o roślinach i zwierzętach”

III Gminny Sejmik Ekologiczny -  „Żyj w zgodzie z przyrodą”

  • Konkurs na ekokomiks,
  • Konkurs literacki,
  • Turniej wiedzy ekologicznej,
  • Pokaz mody ekologicznej,
  • Gra w ekostatki,
  • Ekokrzyżówka.

II Gminny Sejmik Ekologiczny - „Czysta woda i zagroda

  • Konkurs „Jak oszczędzamy wodę”,
  • Konkurs literacko plastyczny,
  • Turniej wiedzy ekologicznej,
  • Minikonkurs Ekoludka,
  • Ekogra „Obieg wody”,
  • Ekogra „Jak się myjesz?”,
  • Ekogra „Klasy czystości wód”

I Gminny Sejmik Ekologiczny - „Czy zasypią nas śmieci?”

  • Konkurs „Problemy ekologiczne mojej miejscowości i koncepcje ich rozwiązania”,
  • Konkurs na plakat „antyśmieciowy”,
  • Konkurs na wykonanie przedmiotu użytecznego z odpadów,
  • Turniej wiedzy ekologicznej,
  • Konkurs prawidłowej segregacji odpadów,
  • Ekogra „Produkty przyjazne i szkodliwe dla środowiska”,
  • Ekogra „Zasoby przyrody”

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Lubanicach
    Lubanice 20, 68 - 200 Żary
  • 68 362 08 49